Земля Духновича — Земля Франка!

Rusyn

Oleksandr_DukhnovychОлександр Васильович Духнович (1803—1865 рр) — один з найвидатніших закарпатських будителів національної свідомості, педагог, організатор народного шкільництва, громадський діяч. Він зробив вагомий внесок у розвиток вітчизняної педагогічної думки.

24 жовтня 2013 року, у державному історико-культурному заповіднику “Нагуєвичі”, було проведено круглий стіл з студентами Ужгородського природничо-гуманітарного коледжу на тему: “Земля Духновича — земля Франка!”. Зустріч відбулася в Будинку літератора.

З Батьківщини Духновича на землю І. Франка було привезено сакуру та висаджено біля музею І. Франка студентами Ужгородського коледжу.

Ореста Резекулова

директор державного історико-культурного
заповідник
а “Нагуєвичі”

О. В. Духновича славить весь світ

«Я Русином был, есть и буду,
я родился Русином,
честивый мой род не забуду,
останусь его сыном»

rusyn_1За рішенням ЮНЕСКО 2003 рік оголошено Міжнародним роком О. Духновича. Ця подія — світове визнання найбільшого, найвидатнішого культурно-освітнього діяча закарпатських Русинів XIX ст. Поет і прозаїк, драматург і історик, етнограф і фольклорист. Організатор народної освіти. Професійний педагог і священик, він заслужив всенародну шану і любов, бо всі його помисли, творчість і дії були спрямовані на захист свого народу, утвердження його моралі й високої духовності. Його щира любов до рідної землі й народу, великий патріотизм і глибоке розуміння народних інтересів, величезна і безкорислива діяльність на благо людей, самопожертва в ім'я справедливості і громадянська відвага — риси, які роблять людину справжньою, такою, якої її задумав Творець, риси, які визначають кращих синів нашого народу — видатних діячів у різних сферах життя, сотворців Божественої краси й добра, справедливості і совісті, любові і гармонії, всього того, на чому поки ще тримається наш Світ.

rusyn_3Серед видатних постатей історії, культри, народної освіти слов'ян одне з почесних місць належить О.В. Духновичу. Беззаперечними є його заслуги у захисті громадянських і національних прав карпато-руського народу; він — будитель національної самосвідомості русинів. О. Духнович вніс вагомий вклад у розширення культурних взаємин між слов'янськими народами тодішньої Австрійської імперії. Був відомим у вчених колах Росії. Своєю «Літературною Спілкою Пряшівьською» заклав основи нової літератури Карпатського краю. Духнович — пацифіст, ворог всякого насильства. Він гнівно засуджує кровопролитні війни, вважаючи їх ганебним явищем у суспільстві, одвічним злом людства, злочином перед народами і історією. Будитель твердить, що «война єсть сверепих зверей свойство, преступная афера бездельных разбойников и сумосбродов, полагающих, что геройство, добродетель и славу можна приобрести лишь на войне, а не в мирном труде».

rusyn_4«Войной тешится безумец и бездельник..., чтобыдобычеюобремененный, распутную жизнь продолжать.” Ці слова, виголошені півторастороків тому, актуальні і нині, коли щохвилини, щосекунди ідуть локальні війни, а готуються і більш глобальні, які можуть призвести до знищення людства. Не забуваймо ні на хвилину, що О. Духнович — наш символ, наша національна честь, совість, гордість і святиня нашого народу, що це — постать, яка єднала у свій час увесь слов'янський світ, його кращих представників, що боролися за національну свободу, що це постать, яка об'єднує і роднить нас сьогодні, що Духнович — наш великий і мудрий учитель. По-сучасному звучать слова Духновича, коли він переконує нас бути розумними, мислячими, благорозумними:” ...колиб володіли розумом чистим, тоді була б повага до законів, тоді була б дисципліна в усьому, зникли б війни і скрізь би процвітав мир непорушний". О. Духнович палко закликав всіх сущих на карпатській землі жити в мирі і дружбі. Своєрідним заповітом для нащадків звучать такі його слова: “Мир вам братья! Токмо бо любов и согласие могут двигнути упадшее домовство; токмо согласием растет милое дело, роздором же и наибольшее разрушается. Вручаю вам, братья, любовь, ви помиститеся все в лонах не малого народа, толька будете, смиренные и мирные меж собою”.

rusyn_6У цьому весь Олександр Духнович — будитель, просвітитель, поборник дружби народів, яким щиро бажав розквіту, щастя і добра, за що його ім'я в 200-річчя від дня народження зазвучало і на міжнародному рівні. І в цьому О. Духнович завжди залишатиметься Будителем наших душ, світочем і прикладом, духовною цінністю для прийдешніх поколінь. Це зобов’язує кожного з нас, нині живущого, воскресити із забуття ім'я великого Будителя, реально сприйняти його велике історико-культурне значення не тільки карпаторусинського народу, але і для всього слов'янського світу. 

Отже, О. В. Духнович назавжди лишається великим народолюбцем, будителем національної свідомості, першим просвітителем, першим професійним педагогом і духовним символом на всі часи. Постать О. Духновича увіковічена у пам'ятниках у Пряшеві, в селах Тополя, Сташин у східній Словаччині, в Хусті, в селах Колочаві, Поляні (Закарпаття); у назвах вулиць міст і сіл. Його образ опоетизовано у художніх творах багатьох письменників минулого і сучасності.

rusyn_7

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *