МУЗЕЙ ІВАНА ФРАНКА

MuzeyFranka

На першому поверху музею розташована експозиція «Дитячі та юна­цькі роки І. Франка». В музеї зібрані матеріали про життя і творчість І. Франка в Нагуєвичах і на Дрогобиччині. Найціннішими експонатами музею є Золота книга Дрогобицької нормальної школи, в якій записано прізвище І. Франка і прижиттєві видання його творів. На другому поверсі — постійно діючі виставки «Франкові Нагуєвичі», «Стежка Івана Франка» та фотовиставка «Святкування 150-ої річниці від дня народження Івана Франка».

XrestПеред музеєм (зліва) встановлено хрест на честь скасування панщини 1848 року, викуваний батьком Івана Франка. Справа — скульптурна композиція «І. Франко і світова література».

До 150 річниці від дня народження І. Франка проведено рекон­струкцію старої котельні і відкрито Будинок літератора, в якому зможуть працювати митці, щоб глибше вивчати життя і творчість Івана Яковича. На першому поверсі Будинку літератора розташована світлиця, допоміжне приміщення світлиці. На другому поверсі знаходяться дві кімнати для приїжджих (кімнати відпочинку), дві адміністративно-службові кімнати, хол, санвузли з душовими кабінами.

Polyana kazokХудожньо-меморіальний комплекс «Стежка І. Франка» включає лісову алею, вздовж якої стоять майстерно вирізані з дерева скульп­тури, що передають різні моменти життя і творчості письменника. Для юні, та й не лишень для неї, особливий інтерес становить «Поляна казок» із скульптурними персонажами Франкових творів для дітей. Неподалік розміщений відкритий театр, на сцені якого від­буваються різні культурно-мистецькі заходи, здебільшого на Фран­кову тематику.

Франко присвятив Нагуєвичам, їх історії, звичаям, фольклорові чимало творів як наукових («Неолітичні знахідки в околицях Нагуєвичів і їх сучасне уживання», «Контракт оселення Слободи біля Нагуєвичів, Дрогобицького повіту, в 1779 р.», «Коляда в Нагуєвичах», «Оповідання селянина з Нагуєвичів про відносини народу до урядника» та інші), так і художніх («У долині села лежить», «Рідне село», «Маленький хутір» та інші).

Назва Нагуєвичі згадується в історичних документах від XII сто­ліття. 1952 року село перейменували на село Івана Франка, а зі здобут­тям Україною незалежності була повернена його історична назва.

У 1994 році Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 156 «Про державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі» на батьківщині Івана Франка». Настав час розширити сфери діяльності заповідника та надати йому статус національності. Після відзначення 150-х роковин з дня народження Івана Франка президент України В. Ющенко видав Указ №727/2006 від 27 серпня 2007 року «Про заходи щодо вивчення та популяризації духовної спадщини Івана Франка».

franko12Іван Франко — людина, ім'ям якої називають другий (по- шевченківський) період нової української культури, і він цілковито заслуговує на це.

Великому Каменяреві довелося багато подорожувати на рідній землі. У селах району до сьогодні збереглося багато усних та писемних спогадів про перебування письменника в селах Медвежа, Снятинка, Залужани, Добрівляни, Ясениця, Унятичі, Опака.

Медвежа, сусіднє із Нагуєвичами село, залишило у творчій спадщині І. Франка оповідання «Сойчине крило».

Нагуєвичі відомі науковому світу не тільки І. Франком, але й О. Йосифом Левицьким — автором першої друкованої в Галичині «Граматики української мови».

Щороку малу батьківщину І. Франка відвідує багато туристів, шанувальників творчості письменника.

Запрошуємо Вас пройтися тими «перехресними стежками» письменника, напитися цілющої води з його криниці, поглянути на прекрасні околиці Нагуєвичів, і тоді ви переконаєтесь, чому серед такої розкішної природи народжуються генії.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *