ДІКЗ «Нагуєвичі» взяв участь у форумі «Туризм під час війни та після перемоги»

ДІКЗ «Нагуєвичі» взяв участь у форумі «Туризм під час війни та після перемоги»

Сьогодні, 30 вересня, в Дрогобичі відбувся форум «Туризм під час війни та після перемоги». Те, що «під час війни» учасники форуму відчули відразу після його початку, оскільки повітряна тривога внесла свої часові корективи в його роботу. Але вона ніяк не могла вплинути на бажання представників туристичної галузі Львівщини поділитися своїм досвідом. Головними доповідачами на форумі були голова Державного агентства розвитку туризму України Мар’яна Олеськів, керівниця управління туризму та курортів Львівської ОДА Наталя Табака та письменник, журналіст, громадський діяч, засновник медіа-проєкту Ukraїner Богдан Логвиненко.

Туристично-інформаційні центри міст нашого регіону презентували свою роботу після початку повномасштабної війни.

Також діяльність Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» презентувала заступник директора з наукової роботи музею Лілія Хміль.

Зокрема вона сказала: «З перших днів повномасштабної війни працівники музею Івана Франка активно взяли участь у волонтерській роботі. Для військових була придбана потрібна амуніція, речі першої необхідності.

Після невеликої перерви, що тривала від кінця лютого – до початку березня, ми відновили свою роботу та направили її в русло підтримки наших Збройних сил та внутрішньо переміщених осіб.

Найбільш важливі заходи, які були проведені в нашому музеї – це вшанування Івана Франка та Петра Франка. Зокрема, з 26 по 30 серпня відбувся VІ-й благодійний етнофест у садибі Франка на підтримку Збройних Сил України. Також в травні відбулося вшанування 106 річниці від його смерті благодійною музейно-мистецькою академією «Все буде Франкова Україна!», а у червні з нагоди 132-ї річниці від дня народження Петра Франка пройшла наукова музейно-патріотична Академія «Петро Франко та історична тяглість генеральної битви за Україну – 1917/2022».

Слід сказати, що лише в дні проведення етнофесту було зібрано більше 27 тисяч гривень для ЗСУ, які були передані адресату.

А першою ластівкою відновлення роботи ДІКЗ «Нагуєвичі» став захід «Кто кріпко на Бога уповая, Той недвижим смотрить на вся злая…», де відомий харківський видавець Олександр Савчук розповів про історію виникнення кобзарства та познайомив присутніх з книгою Стефана Таранушенка «Знищені шедеври української дерев’яної сакральної архітектури. Книга з доповненою реальністю.

За останні пів року в музеї відбулося відкриття близько десяти різнопланових виставок, як етнографічних, так і політичних плакатів, як історичних, так і художньо-мистецьких.

Зокрема хочемо показати вам основні з них: «Великодня мелодія весни», на якій було представлені роботи талановитих майстринь Франкового Підгір’я. Зокрема це художні полотна Ірини Карп’як, вироби із сіна Галини Данило (Кудлак), писанки та декоративні віночки Марти Чернецької, декупажі Олени Міненко.

«Виставка українського політичного плаката» відомих художників Нікіти Тітова, Дмитра Дзюби та Дмитра Журавля.

«Відлуння часу» з приватної колекції Ярослава Комара, де відвідувачі могли ознайомитися з грошовими купюрами та монетами, поштівками та конвертами, марками та значками, котрі пов’язані з іменем Івана Франка.

Фотовиставка проєкту «Батьківська Хата. Homestead» – це україно-американський проєкт, який покликаний донести до українців світу красу української культури та традицій, яскравий колорит українського села, особливості побуту, будови хат та ремесел наших прадідів. Проєкт для людей, які не завжди можуть побачити батьківську домівку з тієї чи іншої причини, як приклад діаспоряни, які не мають можливості приїздити на Батьківщину дуже часто. Для тих, чия хата була зруйнована часом або просто продана. Для донеччан та луганчан, переселенців, які змушені були залишити рідні домівки без найменшої надії на повернення.

Виставка робіт «Лабіринт» Лідії Крипак-Уварової – це графічні роботи та створені картин з натуральної шкіри.

Окрім цього відбувся другий етап, започаткованого ще минулого року з ініціативи музею «Нагуєвичі» проєкт «Франко-ровер». Цього року Волонтерський велопробіг Львівщини до садиби Івана Франка, близько вісімдесяти юних та досвідчених велолюбителів відвідали місце, де народився геній українського народу Іван Франко. Підтримав нашу ідею директор дитячо-юнацької школи Олімпійського резерву з велоспорту «Медик» Павло Попович.

На літній сцені заповідника «Нагуєвичі» відбувся волонтерський концерт «У ритмі танцю: крокуємо до перемоги» за участі дрогобицького ансамблю танцю «Прикарпатські візерунки», де зібрані кошти були передані  для наших військових.

ДІКЗ «Нагуєвичі» для створення постійно діючої української бібліотеки для українців, які вимушено переселені до Бельгії зібрав та передав більше тисячі примірників книг українських письменників та поетів. Серед них багато дитячої, музичної, краєзнавчої, історичної літератури, твори наших класиків – Тараса Шевченка, Івана Франка, Івана Котляревського та багатьох інших.

До Дня знань дрогобицькі ліцеїсти розпочали навчальний рік з Франком Тут усі учасники, під виконання відомої вже у всьому світі пісні «Ой у лузі червона калина» створили неперевершену масову руханку.

Працівниками заповідника «Нагуєвичі» проводилися ряд заходів, як внутрішньо-переміщених, так і для місцевих дітей. Були організовані майстер-класи: «Великодня композиція», «Оберіг для воїна» та інші.

Також наукові працівники музею провели цікаві презентації, тематичні екскурсії, семінари, тематичні уроки, які відбувалися не лише в стінах музею, але й у навчальних закладах. Ось для прикладу: «Єдина донька відомого батька» – лекція про Анну Франко-Ключко, виставка-презентація «Корнелій Камінський – довголітній директор Нагуєвицької школи», тематична екскурсія «Три арешти Івана Франка», семінар-презентація «Взаємини Івана Франка та Михайла Коцюбинського», тематичний урок «Наукова і громадсько-політична співпраця М. Грушевського та І.Франка».

Музей Франка в Нагуєвичах співпрацює з багатьма українськими музеями, для яких війна внесла дуже сильні корективи у їх роботу (розумієте про які музеї йде мова). Співпраця нашого заповідника дозволила організувати презентацію «Іван Франко і Київ» в умовах російсько-української війни, яку провела докторка історичних наук, кураторка франкознавчої виставки в Києві Ольга Ковалевська.

Також Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі» започаткував цикл передач «Живі історії Франкового краю».

Екскурсанти, що відвідують наш музей – це мешканці з усієї України. Та, якщо проаналізувати потік відвідувачів в часі війни, то значно зросла кількість дорослих, а особливо дітей з півдня та сходу України. В перші місяці війни в основному це були мешканці Чернігівської, Сумської, Київської, Харківської та Херсонської областей. Останнім часом – це діти, які проживають у місцевих навчальних закладах: Нагуєвицькій школі-інтернаті, Підбузькій спеціалізованій мистецькій школі-інтернаті».

Після відбулася екскурсія вуличним музеєм від Туристично-інформаційного центру Дрогобича.

Вважаємо, що мета зустрічі, а саме підтримка колег з туристичної сфери, налагодження тісної співпраці та визначення спільних векторів розвитку туризму, стовідсотково була досягнута.