Контактна книжкова виставка до 160-річчя від дня народження Михайла Коцюбинського
До 160- річчя від дня народження Михайла Коцюбинського у музеї Івана Франка відкрилася контактна книжкова виставка із фондів ДІКЗ «Нагуєвичі». Її підготувала старша наукова співробітниця музею Тетяна Лазорак. Чому контактна? А тому що кожен з відвідувачів може взяти в руки раритетні видання, перегорнути книгу та відчути атмосферу минувщини. Адже представлена література видана ще 70-80 років тому. Так є екземпляри, видані в 1947, 1951, 1954, 1961-му роках. Остання з дарчим підписом «Музею І. Франка від музею М. М. Коцюбинського 15 VI – 1961 р.».
Михайло Михайлович Коцюбинський – український письменник-модерніст, видатний естет і людинознавець, художник слова, майстер імпресіоністичного малюнка. Сонце, природа, людина – три виміри творчості письменника. Народився він 17 вересня 1864 р. у Вінниці в сім’ї дрібного службовця. Його вихованням займалася переважно мати. Саме завдяки її старанням майбутній письменник мав можливість долучитися до зразків високого мистецтва ще з юних літ.
В українську літературу Коцюбинський ввійшов як майстер психологічної прози. Вершинами його художнього стилю критики вважають «Fata Morgana», «Що записано в книгу життя» (1910), «Тіні забутих предків» (1911). Дослідники творчості письменника називають Коцюбинського майстром психологічної прози, імпресіоністом у літературі, який в останніх новелах доповнив свій характерний стиль елементами неоромантизму. А ще Коцюбинського називають Сонцепоклонником і Соняхом, бо над усе він любив життя, сонце, квіти і дітей. Влітку 1912 року Михайло Коцюбинський написав останній із завершених ним творів – художній нарис «Хвала життю!», пройнятий пафосом перемоги життя над смертю.
Останні новели письменника – «На острові», «Цвіт яблуні» – доповнені елементами неоромантизму. Окремі твори письменника екранізовано й інсценізовано, перекладено мовами багатьох народів світу. Перу М. Коцюбинського належать переклади українською мовою творів Г. Гейне, А. Міцкевича, Е. Ожешко та інших.
Творчість М. Коцюбинського – взірець класичного реалізму, художньої майстерності, школа для багатьох молодих митців. Письменник уміло розкривав психологію своїх героїв, створював пейзажі з соціально-психологічним забарвленням. Він глибоко знав і вивчав життя, був кровно пов’язаний з народом, самовіддано йому служив. Твори М. Коцюбинського ще за його життя були широко відомі як в Україні, так і за її межами. За кордоном їх друкували польською, чеською, молдавською, шведською, німецькою, французькою та іншими мовами.
Останні коментарі