Лекція на тему «Іван Франко – зразковий учень Дрогобицької нормальної школи оо. Василіян»
Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі» для своїх юних відвідувачів регулярно проводить цикл лекцій, що ознайомлюють молодих людей з біографією, творчістю, цікавими фактами життя Івана Франка та його родини. Сьогодні старша наукова співробітниця ДІКЗ «Нагуєвичі» Тетяна Лазорак провела лекцію-презентацію «Іван Франко – зразковий учень Дрогобицької нормальної школи оо. Василіян». Насамперед вона показала дітям оригінал «золотої книги» нормальної школи, яка зберігається в музеї та розповіла цікаві факти, як розпочинав малий Івась навчатися, та яких успіхів досягнув після закінчення школи, хто вчився з ним в одному класі.
Іван Франко навчався у нормальній школі від 1.09.1864 р. до 13.07.1867 р. Був прийнятий ігуменом о. Ігнатієм Борусевичем. Школа була чотирирічною, проте Франко перебував у ній лише три навчальні роки, оскільки після дворічного навчання в Ясениці-Сільній і кількатижневого в рідних Нагуєвичах він у Дрогобичі відразу був прийнятий до другого класу.
Малий Франко саме у цьому місці гартував характер, виробляв переконання, яких дотримувався, в основному, до кінця своїх днів, бо вплив на нього з боку його перших вчителів мав чи не визначальний характер. У часі навчання Франка в нормальній школі викладали о. Ігнатій Борусевич, о. Євген Гриневецький, о. Юліян Німилович, о. Лонгин Красіцький, о. Йосип Крушельницький та Дам’ян Чернігович і Василь Мелько.
В ході розповіді про навчання Івана Франка в нормальній школі, діти зацікавилися щойно побаченою «Золотою книгою», тому Тетяни Лазорак більш детально розповіла про неї.
Перші записи учнів в книзі починаються з сьомої сторінки після вступної частини і датуються з 1825 року, останній запис датований за 1911-1912 навчальний рік. Кожен навчальний рік у книзі поділено на зимовий та літній курс. Так як навчання у нормальній школі тривало чотири роки, то відповідно і записи робилися за чотири класи: елементарний (початковий) клас, перший клас, другий клас та третій клас. Перші сім аркушів, а також з 36 по 41 містять гарні художні оформлення у вигляді рослинних рамок. Прізвище Івана Франка там записане за всі три навчальні роки його перебування в школі оо. Василіан: 1864-65, 1865-66, 1866-67.
Також Тетяна Лазорак розповіла і про саму нормальну школу, яка мала, висловлюючись сучасною термінологією, досить високий рейтинг. Не кожне місто на той час мало школу такого рівня. Нормальна школа оо. Василіан була головною міською школою в Дрогобичі – стояла на другому місці після гімназії. За цісарським патентом від 10 вересня 1787 року, до «нормальних шкіл допускали лише дуже здібних дітей і тільки за умови, що вони не були в сім’ї одинаками». Нормальна школа відкривала доступ до ремісничих шкіл та до гімназій. Кількість учнів із часом значно зростала і ґміна все-таки визнає школу необхідною для міста. Тому з 1847 р. громада фінансово допомагає утримувати її.
Школа мала неабияку популярність в окрузі і була постійно заповнена. Учнів було до 300 осіб, переважно діти українців, а також поляків та гебреїв. Навчання велося німецькою мовою, основними предметами були: німецька, польська, українська мови, арифметика (рахунки), каліграфія, релігія.
Останні коментарі