Ольга Лепка-Ястремська: золотий оперний голос Франкової Каліфорнії (30 березня о 14 год.)

Ольга Лепка-Ястремська: золотий оперний голос Франкової Каліфорнії (30 березня о 14 год.)

Ольга Лепка-Ястремська: золотий оперний голос Франкової Каліфорнії. Меццо-сопрано – світової культури

Цього разу хранителі музею Івана Франка в Нагуєвичах підготували Українцям і Світовій публіці виставку-сенсацію присвячену забутій постаті української опери 1926-1956 рр., яка свідомо була стерта з української історії радянськими спецслужбами.

Завдання цієї виставки не тільки реставрувати та зберегти, але й передовсім повернути унікальну спадщину української зірки світового масштабу на заслужене почесне місце в історії світового меццо-сопрано.

Дізнавшись про неординарну постать Ольги Лепкої-Ястремської ми започаткували нову серію видань а відтак і музейну програму «Постаті Франкової Каліфорнії і реабілітація української культури». Для підготовки виставки ми розпочали пошуки даних родинними та державними архівами, а відтак нам вдалося віднайти меморіальні речі Ольги Лепкої – студентський мандрівний чемодан, рідкісні платівки, фотографії, буклети 1000-ї вистави «Запорожець за Дунаєм» за її участі, а також спогади, картини і врешті відтворити її голос для сучасної аудиторії. Проте найбільшою сенсацією буде презентація голосу Ольги Лепкої в супроводі її ж власного піаніно початку 20-х рр. ХХ ст., яке за дуже короткий час нам вдалося його реставрувати. Сьогодні піаніно грає мелодіями міжвоєнної Франкової Каліфорнії, адже за реставрацію взялися справжні професіонали і наші партнери з академічного середовища Дрогобицького фахового музичного коледжу імені Василя Барвінського. Піаніно нам вдалося віднайти завдячуючи тому, що у нашій нещодавній експедиції брав участь відомий історик і краєзнавець Роман Тарнавський. Врешті він і показав , де збереглася родинна садиба Іванчуків у Мражниці, у якій зростала і проводила постійні репетиції майбутня українська актриса світового масштабу – Ольга Іванчук (Лепка). Властиво батько і придбав для неї це піаніно , виготовлене французькою фірмою «KASPAR» на початку ХХ ст. у Парижі. Таке враження, що інструмент чекав свого часу, адже її заслуга в плані піднесення і популяризації української культури, зокрема на рівні «Запорожця за Дунаєм», спадщини В. Барвінського, А. Кос-Анатольського, І. Франка, Т. Шевченка та інших немає меж.

Окрему подяку за дарунки родинних архівів висловлюємо Оресту та Славі Іванчук зі Львова, а також дружині Анатолія Кос-Анатольського – Надії Андріївні Кос. Властиво за допомогою старої платівки нам вдалося з’ясувати, що саме на музику А. Кос-Анатольського Ольга Лепка вперше виконала твори Івана Франка: «Ой жалю, мій жалю..», «Ластівка летіла», «Коли я тебе пригадаю», «Ой, ти дівчино, з горіха зерня..» та інші.