Підписання угоди про співпрацю з ГО ВТ «Самбірщина» та презентація документального фільму «Саліна очима нащадків»

5 березня в конференц-залі Літературно-меморіального музею Івана Франка Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» відбулися дві значущі події – це підписання угоди про співпрацю між ДІКЗ «Нагуєвичі» та ГО Всеукраїнське товариство «Самбірщина» ім. гетьмана Петра Сагайдачного і презентація історично-документального фільму про жорстокі злочини НКВД у 1941 році «Саліна очима нащадків».
Розпочав захід директор ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдан Лазорак, який розповів про давні тісні стосунки між музеєм та Самбірщиною. Учні, студенти Самбірщини завжди приїжджали в Нагуєвичі, у книгах відгуків музею є багато відгуків мешканців Самбірського району, профорієнтаційні поїздки хранителів музею Франка відбуваються на Самбірщину. Зокрема останні – це в село Спас, де похований Лев Данилович, який заснував Нагуєвичі та в місто Добромиль, монастир св. Онуфрія.
Голова Всеукраїнського товариства «Самбірщина» ім. гетьмана Петра Сагайдачного доктор політичних наук, професор Ігор Бегей коротко розповів про діяльність Товариства, яке було створене два роки тому. А наше гасло «Свій до свого по своє… і зі своїм», і ми стараємося вшановувати не лише тих, хто відійшов у вічність, але й тих, хто поруч з нами, кому можна ще сказати добре слово і подякувати. Це в нас сьогодні вже ювілейний, десятий захід.
Після цього Богдан Лазорак та Ігор Бегей підписали Договір про співпрацю щодо обміну досвідом з реалізації освітніх, наукових та краєзнавчо-просвітницьких проектів; проведення спільних заходів; організація та проведення спільних наукових досліджень; підготовка та видання спільних наукових та методичних праць та інше.
Перед переглядом документального фільму «Саліна очима нащадків» виступив автор сценарію Микола Сенейко. Він сказав, що взявся за цей сценарій, оскільки дуже важливо, аби про ті події сьогодні знала й молодь. На місці трагедії люди пам’ятають про страшні події, вшановують та бережуть пам’ять жертв, які загинули в урочищі.
Ініціатором створення фільму виступила Львівська обласна організація Національної спілки журналістів України.
Фільм розповідає про історію трагедії урочища Саліна. А саме в урочищі Саліна, на території солеварного заводу між Добромилем і селом Ляцьке, коли у 1941 радянський союз відступав, каральна система НКВД знищила понад 3500 українців, поляків, євреїв та представників інших національностей. Чоловіків, жінок, стариків і дітей розстрілювали, катували, скидали у соляну шахту пораненими. Декого тоді поховали живцем. Радянська влада десятиліттями приховувала ці злочини, але сьогодні історичну пам’ять відновлено.
Після перегляду фільму присутні аплодисментами віддали дяку авторам за таку важку і потрібну роботу. Своїми враженнями поділився перекладач, поет, науковець, доктор філософських наук, доцент кафедри філософії УКУ Богдан Завідняк, якого нещодавно обрали головою Науково-культурологічного товариства «Бойківщина». На заході також були присутні заступник Товариства «Бойківщина» Михайло Сікора, директор Дрогобицького педагогічного ліцею Ольга Заяць, доцент кафедри музично-теоретичних дисциплін та інструментальної підготовки ДДПУ Олександра Німилович, краєзнавець Володимир Суський, представники управління освіти та внутрішніх справ Дрогобича, учні та вчителі Новороздільського ЗЗСО I-III ступенів №5, працівники ДІКЗ «Нагуєвичі», небайдужі мешканці Франкового краю.
Для гостей цікаву та змістовну екскурсію провели: в садибі Франка директор заповідника Богдан Лазорак, а в Літературно-меморіальному музеї Івана Франка – зберігач фондів музею Назарій Юрчишин.
Останні коментарі