Продовжуємо знайомити з художниками, роботи яких знаходяться в нашому музеї

Продовжуємо знайомити з художниками, роботи яких знаходяться в нашому музеї

В Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» серед багатьох експонатів вирізняються картини, написані різними художниками до 100-річя від дня народження Івана Франка та подаровані музею в 1956 році. Серед них роботи художників Антіна Манастирського («Іван Франко серед дітей» та «Старі Нагуєвичі»), Віктора Савіна («Іван Франко читає Кобзаря жителям Нагуєвич» та «Іван Франко на етапі»), Михайла Ткаченка («Дитинство Франка»), Івана Гуторова («Іван Франко на селянському вічі»), Михайла Добронравова («І. Франко та М. Коцюбинський в Криворівні»), Івана Венгриновича («Іван Франко в батьківській кузні»).

Що ми знаємо про авторів цих картин? Нещодавно ми знайомили читачів про Антіна Манастирського , сьогодні  ж хочемо розповісти про Івана Венгриновича.

Отже, народився Іван Остапович Венгринович 14 жовтня 1927 року в селі Тейсарів Жидачівського району Львівської області в сім’ї селян Остапа та Марії.

Батько Остап помер в 1935 році, і з 1937 року виховував двох дітей вітчим Іван Кардаш (в 1938 р. народжується в сім’ї третя дитина). Іван був старшою дитиною.

З п’яти років проявились його здібності до малювання, перемальовував з книжок портрети та картинки, для розваг вирізав з буряка іграшки для себе і менших дітей.

З 1934 по 1941 роки вчився і закінчив семирічну школу в с. Тейсарів. По закінченню поступив до бухгалтерської школи в Стрию, провчився два роки, школу реорганізовують в педагогічне училище, де вчиться ще два роки і закінчує її в 1944 році. Повертається в село Тейсарів і працює помічником голови сільської ради.

В 1946 році вступає у Львівське художнє училище ім. Труша, вчиться і закінчує його в 1952 році. По закінченню пропонують роботу в інституті ботаніки у Львові, але відмовляється, бо не хоче малювати метеликів. Кілька місяців працює в Стрию у військовій частині художником і оформляється художником в Стрийську художню майстерню, стає членом спілки художників.

В 1954 році одружується, виховав двох дітей. В Стрийській художній майстерні працює до 1973 року.

Під час роботи в художній майстерні приймає активну участь у всіх художніх виставках Стрия, виставляє твори на виставках Львова, Києва, організовує персональні виставки.

Його роботи були виставлені в залах вокзалу станції Стрий (на історичну тематику), в кінотеатрі «Зима», в музеї І. Франка в с. Нагуєвичі, в Стрийському краєзнавчому музеї, будинку вчителя.

В цей період у вільний час багато подорожує, особливо в Карпати (улюблене місце для творчості), Крим, Ригу. Багато малює на замовлення портрети, пейзажі, релігійні образи. Підпільно реставрує іконостаси та малює ікони в церквах Трускавця, сіл Братківці, Вівня Стрийського району, Жупани Сколівського району, каплички в селах Добрівляни та Лисятичі Стрийського району. Свої твори часто дарує, продає в приватні колекції, через комісійні магазини Львова та магазин «Художник» спілки художників. Малював на замовлення пейзажі для українських емігрантів, які проживали в США та Канаді. Під час творчого натхнення міг написати протягом години кілька картин.

Не любив писати стенди і транспаранти, говорив «я не писар а художник». Не любив малювати обов’язкові тематичні роботи на виставки до радянських ідеологічних свят, але змушений був малювати, бо інакше не виставляли інші твори на виставку.

Готував абітурієнтів до вступу в художнє училище ім. Труша та Львівський інститут прикладного мистецтва. Кількох абітурієнтів на навчання присилав П. Обаль. Переписувався і підтримував знайомство з художником-графіком з Польщі Тарасом Венгриновичем.

З 1973 по 1975 роки працює художником в будинку офіцерів, по стану здоров’я виходить на пенсію.

З 1976 року переїжджає жити в село Тейсарів. У 80-их роках погіршується здоров’я і сільська робота відбирає багато часу, в зв’язку з чим творча робота відійшла на другий план. Жалівся, що через сільську роботу пальці грубіють і не чують пензля.

Не дивлячись на важке життя і недугу, завжди був веселий і життєрадісний.

Помер 15 травня 1989 року у віці 62 роки, похований на кладовищі в с. Тейсарів Жидачівського району, Львівської області.