Третя Всеукраїнської науково-практичної конференції «Народне мистецтво Бойківщини: історія і сучасність» відбулась в ДІКЗ «Нагуєвичі»

Третя Всеукраїнської науково-практичної конференції «Народне мистецтво Бойківщини: історія і сучасність» відбулась в ДІКЗ «Нагуєвичі»

Сьогодні, 11 травня, Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі» приймав учасників третьої Всеукраїнської науково-практичної конференції «Народне мистецтво Бойківщини: історія і сучасність». Конференція була присвячена 107-й річниці з дня смерті Івана Франка та 90-й річниці від Дня народження заслуженого майстра народної творчості України -Мирослави Кот. Окрім багатьох гостей, які прибули до Нагуєвич з багатьох міст Львівщини та Івано-Франківщини, до конференції через платформу Zoom долучилися науковці, викладачі з Полтавщини, Сумщини, Хмельниччини, Київщини та інших регіонів України.

Конференція розпочала свою роботу з хвилини мовчання, учасники вшанували пам’ять українських героїв, які віддали життя за свободу нашої держави. Відтак з вітальним словом до учасників звернулися директор ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдан Лазорак, проректор з наукової роботи, доктор педагогічних наук, професор Микола Пантюк, декан факультету фізики, математики, економіки та інноваційних технологій, професор Ігор Столярчук, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри технологічної та професійної освіти ДДПУ імені Івана Франка, член Спілки дизайнерів України Леонід Оршанський.

Приємною несподіванкою для музею Івана Франка став унікальний подарунок від родини Миколи та Тетяни Пантюк, а саме ліжник з хати Михайли Плакси (прадіда пані Тетяни) з села Шляхтинці Тернопільського району, в якій під час агітаційної поїздки до австрійського парламенту ночував Іван Франко. Цю унікальну річ для музею надала пані Наталя Грисько (Плакса), за що висловлюємо їй глибоку вдячність.

В режимі зв’язку через платформу Zoom вдалося поспілкуватися з докторкою педагогічних наук, професоркою, член-кореспонденткою НАПН України, завідувачкою кафедри технологічної і професійної освіти Глухівського національного педагогічного університету імені О. Довженка Вірою Курок, докторкою педагогічних наук, професоркою кафедри теорії і методики технологічної освіти Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, заслуженою працівницею освіти України, членкинею Спілки дизайнерів України Валентиною Титаренко, доктором філософії, професором, завідувачем кафедри методики викладання образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та дизайну ДВНЗ «Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника», заслуженим діячем мистецтв України, членом Національної Спілки художників України Богданом Тимківим та докторкою педагогічних наук, професоркою, завідувачкою кафедри декоративного мистецтва і реставрації Київського університету імені Бориса Грінченка Аллою Рудченко.

Пленарне засідання було насичене цікавими доповідями науковців, краєзнавців, учителів, місткинь, дослідників старовинних вишивок, музейників.

Водночас у сусідньому залі проходив майстер-клас для тих, хто хотів ознайомитися з секретами вишивання. Тут майстрині розповідали, показували та ділилися своїм досвідом у різних видах і технічних прийомах  вишивання.

Під час перерви пленарного засідання відбулась презентація прикарпатських чаїв, на якому учасники конференції продегустували запашні напої. А про традиції чаювання населення бойківського краю розповіла кандидат біологічних наук, доцент кафедри біології та хімії Світлана Волошанська.

Величезне зацікавлення в учасників конференції викликав показ моделей одягу «Бойківська ноша», на якому учні з шкіл Нагуєвич та Лішні продемонстрували вишиванки Франкового краю.

Після цього відбулася презентація виставки творчих робіт студентів і викладачів Львівського фахового коледжу декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша, яку провела наукова співробітниці музею Любов Плюйко.

Урочисто відбулося завершення конференції: з ініціативи Дрогобицького міськрайонного осередку «Союзу Українок» біля пам’ятника Іванові Франку в честь жінок, які віддали своє життя за свободу України посадили іменну калину Мирослави Кот. Опісля всі присутні заспівали пісню «Ой, у лузі червона калина», пісню, яка в цей нелегкий час об’єднала усіх українців.

Слід сказати, що організаторами конференції були: Міністерство освіти і науки України Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі» Львівський фаховий коледж декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша Навчально-наукова лабораторія «Мистецька Бойківщина» ГО Товариство «Бойківщина», м. Львів ТОВ «Майстерня Магди Дзвін», м. Львів.