Сьогодні в ДІКЗ «Нагуєвичі» відбулося представлення унікального видання – вишитої книги-фоліанту Івана Франка «Народна пісня»
Сьогодні в Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» відбулося представлення унікального видання – вишитої книги-фоліанту Івана Франка «Народна пісня», до якої увійшла патріотична та пісенна лірика великого Каменяра. Кожна сторінка книги оздоблена вигаптуваним візерунком із улюбленої вишиванки Івана Яковича. А представив її письменник та журналіст, член Національної спілки письменників України, член Національної спілки журналістів України, Заслужений журналіст України Віктор Мазаний.
Розпочала зустріч заступниця директора ДІКЗ «Нагуєвичі» Мар’яна Микитич, вона представила поважного гостя та коротко розповіла про нього. У свою чергу Віктор Мазаний показав присутнім цю чудову і майстерну книгу і тоді стало зрозуміло її унікальність, адже всі її сторінки, букви, обрамлення вишиті нитками, причому різними техніками вишивання. Авторкою цього шедевру є дитяча письменниця, журналістка, член Національної спілки письменників України та Національної спілки журналістів України, лауреат літературних премій ім. Михайла Дубова та Уласа Самчука Олена Медведєва.
Назва вишиваної книги і однойменний вірш у ній як преамбула – це вияв пієтету Олени перед цим маніфестом майбутнього творчого вибуху генія Івана Франка. Застосовуючи критерії особистого враження і суспільного сучасного запиту, Олена вмістила у «Народній пісні» 30 віршів, серед них «Поет мовить», «Україна мовить», «Сідоглавому», «Декадент», «Гімн. Замість пролога» («Вічний революціонер»), «Веснянки», «Наймит», «Беркут», «Каменярі», «Поезія», «Пісня і праця», «Чим пісня жива?», «Співакові», «Моя любов», «Не пора», «Розвивайся ти, високий дубе», «Хрест», «Ляхам», «Корженкові», добірку сонетів, пролог поеми «Мойсей».
Також Віктор Степанович розповів про те, скільки ще вишиваних книг створила майстриня: повні тексти «Євангелія від Івана», «Євангелія від Марка», «Євангелія від Луки», «Євангелія від Матвія». Кожна книга має палітурки, обтягнуті шкірою, і виставлена у спеціальному дерев’яному футлярі, оздобленому художньою різьбою. Також пані Олена вишила «Кобзар» Тараса Шевченка 1840 року видання, збірки поезій Ліни Костенко «Я мальву поцілую у щоку», Адама Міцкевича «Ода молодості».
Своє вітання рідній землі Івана Франка прозвучало і від авторки книги, яка хоч не змогла бути на сьогоднішній зустрічі, але надіслала аудіо: «Маю за честь, що вишивана книга Івана Франка «Народна пісня» сьогодні серед вас. Що вона сьогодні перебуває на цій сакральній землі, де колись народився письменник, творами якого зачитується увесь світ… Власне цей фоліант є проявом вдячності та захоплення силою Франкового духу, інтелекту, працездатності та непересічного дару письменника» – сказала Олена Медведєва.
На завершення зустрічі Віктор Мазаний подарував музею аудіодиск з піснями, які, власне, і сам виконує.
Після цього наукова співробітниця музею Ірина Сопотницька провела для Віктора Мазаного та його дружини цікаву екскурсію в Літературно-меморіальному музеї та садибі Франка.
Довідково:
Віктор Степанович Мазаний народився в 1955 році на Рівненщині, у 1977 році закінчив із відзнакою факультет журналістики Львівського державного університету імені Івана Франка, а у 1995 році – Міжнародний центр журналістики ІССJ (США). Працював власним кореспондентом газети «Молодь України» у Волинській. Тернопільській та Рівненській областях, в газеті «The Gazette» (м. Сіде Репідс, США). З 1985 року – власний кореспондент Українського Національного інформаційного агентства УКРІНФОРМ у Рівненській області.
Доцент кафедри теорії і практики журналістської творчості Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука.
Олена Анатоліївна Медведєва народилася та живе в Рівному. Із відзнакою закінчила факультет журналістики Львівського університету ім. Франка. Пізніше здобула фах юриста й психолога.
Автор книг для дітей, серед яких: «Золоте Курча», «По цей бік неба», «Рівненський буквар» (найкраще видання Рівненщини 2018 року), «Кольорові равлики», «Дванадцять облич радості», «Крамниця часу».
Є ініціатором створення авторського видавництва книг ручної роботи «Креативна книга». Саме їй належить ідея щодо започаткування мистецького книготворення, індивідуального виготовлення недрукованих, зокрема вишитих, книг. Офіційний автор трьох вишиваних шрифтів, власник торговельної марки «Креативна книга». Майстриня вишиває трьома мовами: українською, англійською та польською. Створила серію «Креативна книга», де тексти також вишиті.
Останні коментарі