Місяць: Січень 2025

Тематична година до дня пам’яті Героїв Крут відбулася в ДІКЗ «Нагуєвичі»

Тематична година до дня пам’яті Героїв Крут відбулася в ДІКЗ «Нагуєвичі»

Сьогодні, 29 січня, в Україні вшановують 107-у річницю пам’яті Героїв Крут, чий подвиг став символом незламності та стійкості всього українського народу в боротьбі за незалежність. Про це під час тематичної години до дня пам’яті Героїв Крут, що відбувся в Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» розповіла старша […]

Тематична бесіда до 170-річчя від дня народження Анни Павлик «Косівська любов»

Тематична бесіда до 170-річчя від дня народження Анни Павлик «Косівська любов»

Сьогодні, 24 січня, в музеї-садибі Франка відбулася тематична бесіда до 170-річчя від дня народження Анни Павлик «Косівська любов». Наукова співробітниця музею Ірина Сопотницька розповіла про стосунки молодого Івана Франка і сестрою його друга і соратника Михайла Павлика – Анною Павлик, якій Іван Франко присвятив їй […]

Відкриття фотовиставки «Балтійський шлях – шлях свободи. The Baltic Way – Way of Freedom»

Відкриття фотовиставки «Балтійський шлях – шлях свободи. The Baltic Way – Way of Freedom»

В одному із виставкових залів Літературно-меморіального музею Івана Франка в Нагуєвичах сьогодні, 22 січня, в День Злуки відбулася знакова подія – відкриття фотовиставки «Балтійський шлях – шлях свободи. The Baltic Way – Way of Freedom». Вона тим самим підкреслює братерські стосунки нашої країни з країнами Балтії, які одні з перших протягнули руку допомоги в часі повномасштабної війни в Україні.

Відкрив фотовиставку директор Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак, який сказав: «Ми маємо сьогодні знаменитий день в історії України – це 106-річницю з часу Акту Злуки Західноукраїнської Народної Республіки і Української Народної Республіки в єдину державу, про яку мріяли ще Іван Франко, Михайло Грушевський, Володимир Винниченко, полковник Гриць Коссак, Петро і Тарас Франко та інші.». Наше покоління більше пам’ятає 1990 рік, живий ланцюг зі Львова до Києва. Також Богдан Лазорак зазначив,  що символ єднання руками не випадково в наших гаївках, в церемоніальних актах, пов’язаних з обранням королів, він є сакральним і дуже давнім.

Слід сказати, що виставка відбулася завдяки друзям ДІКЗ «Нагуєвичі», а саме керівнику Українського Фотографічного Товариства (УФОТО) та Львівського Фотомузею Роману Метельському і Латвійського національного історичного музею за підтримки Почесного консульства Латвійської Республіки у Львові.

Тож у своєму виступі Роман Метельський в першу чергу відзначив величезну допомогу Україні невеличкої Латвії. Окрім основної допомоги на рівні уряду, практично кожного тижня приходять автомобілі, які відправляються на фронт. В Латвії діє жорсткий закон – якщо водія затримують в стані алкогольного сп’яніння, автомобіль конфісковують і передають Україні.

То ж нам хотілося більше дізнатися про цю країну, про її історію – сказав пан Роман. І по суті провести паралелі між ними і нами в сенсі здобуття незалежності, адже в кінці 1980-х, початку 1990-х років наші республіки ще в складі Союзу прагнули одного і того ж.

Найефектнішою акцією, яка була проведена в тодішніх прибалтійських республіках, і вона викликала резонанс в країнах Заходу, став «Балтійський шлях», організований у 50-ту річницю Пакту Молотова-Ріббентропа – 23 серпня 1989 року. Це був живий ланцюг від Вільнюса через Ригу до Таллінна, в якому близько двох мільйонів людей взялися за руки, щоб згадати про долю країн Балтії та продемонструвати їхні вимоги до незалежності.

На виставці представлені світлини із фондів Латвійського національного історичного музею, які висвітлюють події на шляху відновлення незалежності Латвійської республіки. На світлинах зафіксовані демонстрації у Ризі, які свідчили про прагнення громадян цієї держави здобути незалежність, демонтаж пам’ятника леніну в місті Валмієрі, мітинг біля пам’ятника Свободи в Ризі 23 серпня 1989 року (!), з національними прапорами Латвії та України, барикади біля приміщення Верховної Ради Латвії та багато інших.

Через п’ять місяців після акції «Балтійський шлях» у країнах Балтії, 21 січня 1990 року в Україні також провели «живий ланцюг» – «Українську хвилю», яка простягнулася від Івано-Франківська через Львів до Києва.

Балтійський шлях триває. Ми рухаємося ним у майбутнє. Він не може бути заблокований і демонтований брехнею, шантажем або гібридними війнами колишніх супротивників.

Запрошуємо відвідати фотовиставку, яка розгорнута на другому поверсі Літературно-меморіального музею Івана Франка.

 

Тематична година до дня пам’яті Героїв Крут (29 січня, 12 год.)

Тематична година до дня пам’яті Героїв Крут (29 січня, 12 год.)

Бій під Крутами став символом патріотизму і жертовності у боротьбі за державну незалежність. 29 січня в Україні відзначається 107-ма річниця бою під Крутами, який для українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність. Бій відбувся 29 січня 1918 року на […]

Літературна година «Вигадка чи реальність – Маруся Чурай» в садибі І. Франка

Літературна година «Вигадка чи реальність – Маруся Чурай» в садибі І. Франка

Трішки несподівано-містично відбулася в заповіднику «Нагуєвичі» літературна година, яка й мала досить загадкову назву: «Вигадка чи реальність – Маруся Чурай». Дівчина-легенда – саме так називають історики й літератори полтавчанку Марусю Чурай, яка фактично створила першу українську жіночу й романтичну лірику. В її житті художні образи […]

Січнева експедиційна робота музею-садиби Івана Франка у Карпатах

Січнева експедиційна робота музею-садиби Івана Франка у Карпатах

Ще раз хотілося би наголосити, що одним із важливих напрямків роботи музеїв є експедиційна робота, яка є невід’ємною частиною музейної роботи вцілому. Сьогодні, 14 січня, директор Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак разом із завідувачем відділу історії середніх віків Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України професором Володимиром Александровичем відвідали карпатські села Дрогобиччини – Довге Гірське та Новий Кропивник, з якими безпосередньо пов’язана спадщина Івана Франка та його товаришів.

В Довгому Гірському експедицію зустрів та провів детальну екскурсію по визначних місцях села історик, краєзнавець, кандидат педагогічних наук, вчитель історії місцевої школи Володимир Петриків. В цьому невеличкому гірському селі знаходиться скільки унікальних об’єктів, що не кожне місто може похвалитися. Це і дві старовинні дерев’яні церкви, дзвіниці, пам’ятники Т. Шевченку, І. Франкові, Борцям за волю України, могила відомого художника, письменника, поета, громадського діяча Корнила Устияновича, музей історії села та кабінет християнської етики з церковним іконостасом в Довжанській ЗЗСО І-ІІІ рівнів Східницької селищної ради, скульптура Ісуса Христа біля неї, гора Небесної сотні з унікальною Хресною дорогою та багато іншого.

Професор Володимир Александрович ознайомився з цікавими експонатами, що знаходяться в церкві Преображення ГНІХ та проконсультував щодо їх приналежності до тої чи іншої іконописної школи, часового проміжку, коли вони були створені, а деяких з них кращого подальшого збереження. Більш детально буде проінформовано після глибшого вивчення кожного з експонатів.

Цікавим було відвідування Довжанської школи, в якій педагогічний колектив зберігає історичну спадщину рідного краю – це і клас християнської етики, і музей. Для Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» було подаровано унікальну вишивку.

Наступним місцем, яке відвідала експедиція була парафія села Новий Кропивник стародавнього храму Святого Архистратига Михаїла, збудованого ще в 1695 році.

Проведені дослідження та професійні практичні консультації директора ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдана Лазорака та професора Володимира Александровича, безперечно, будуть корисні для збереження історичних пам’яток храму.

Фотовиставка «Балтійський шлях – шлях свободи. The Baltic Way – Way of Freedom». (22 січня, 14 год.)

Фотовиставка «Балтійський шлях – шлях свободи. The Baltic Way – Way of Freedom». (22 січня, 14 год.)

У виставкових залах літературно-меморіального музею Івана Франка відбудеться відкриття фотовиставки «Балтійський шлях – шлях свободи. The Baltic Way – Way of Freedom». До фотопроєкту увійшли світлини із фондів Латвійського національного історичного музею, які висвітлюють події на шляху відновлення незалежності Латвійської республіки в кінці 1980-х на […]

В Дрогобицькому міському народному домі ім. І. Франка презентували вже п’яту книгу «Садиба Франка: науковий збірник заповідника «Нагуєвичі»

В Дрогобицькому міському народному домі ім. І. Франка презентували вже п’яту книгу «Садиба Франка: науковий збірник заповідника «Нагуєвичі»

Сьогодні, 13 січня, у Дрогобицькому міському народному домі імені Івана Франка відбулася презентація п’ятої книги «Садиба Франка: науковий збірник заповідника «Нагуєвичі» / Гол. ред. Б. Лазорак. Нагуєвичі-Дрогобич, 2024, 860 с.» Вона вийшла напередодні нового 2025 року у дрогобицькому видавництві «Посвіт» і стала гарним подарунком для […]

Тематична бесіда до 170-річчя від дня народження Анни Павлик «Косівська любов» (24 січня, 11 год.)

Тематична бесіда до 170-річчя від дня народження Анни Павлик «Косівська любов» (24 січня, 11 год.)

У житті Івана Франка жінки зіграли трагічну роль. Вони кинули глибоку тінь на все його бурхливе життя. Кожну любов він переносив важко і драматично. Його глибокі сердечні переживання ми знаходимо у відомій збірці «Зів’яле листя», де сам поет признається «Тричі мені являється любов» – це перша кохана Ольга Рошкевич, друга «горда княгиня» Юзефа Дзвонковська, третя – Целіна Зигмунтовська… Попри це він мав хвилеві захоплення – це Климентина Попович, яка була дуже зовні схожа на його лолинське кохання. Історія зафіксувала глибокі душевні почуття до вчительки Юлії Шнайдер, згодом відомої поетеси Уляни Кравченко. Але було ще одне загублене кохання, задокументоване в багатьох листах до відомої діячки Анни Павлик, рідної сестри друга і соратника поета Михайла Павлика.

Анна Павлик справляла сильне враження своєю чесністю, відвертістю, непохитністю переконань, які не розходилися з її способом життя. Василь Стефаник, який познайомився з Анною у Коломиї, будучи гімназистом, через багато років в автобіографії писав: «Для мене вона була чимось найкращим в моїм злиденнім життю».

Іван Франко присвятив їй поезію «Анні П.».

 

Тематичний урок до 90-річчя з дня народження В. Симоненка відбувся в музеї

Тематичний урок до 90-річчя з дня народження В. Симоненка відбувся в музеї

Вчора виповнилося би 90 років від дня народження українського поета, журналіста, активіста руху «шістдесятників» Василя Симоненка, якому судилося прожити всього 28 років. Тому в Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» відбувся тематичний урок присвячений цій даті. А підготувала і провела його наукова співробітниця музею Марія Шутко. Вона […]

Делегація Університету Григорія Сковороди в Переяславі відвідала ДІКЗ «Нагуєвичі»

Делегація Університету Григорія Сковороди в Переяславі відвідала ДІКЗ «Нагуєвичі»

8 січня Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі» відвідала представницька делегація Університету Григорія Сковороди в Переяславі, яка цими днями перебуває на землі Івана Франка на запрошення Дрогобицького державного педагогічного університету. А це – ректор університету доктор історичних наук, кандидат політичних наук, професор Віталій Коцур, декан факультету природничої […]

Розгорнута контактна книжкова виставка до 90-річчя Василя Симоненка «Народ мій є! Народ мій завжди буде»

Розгорнута контактна книжкова виставка до 90-річчя Василя Симоненка «Народ мій є! Народ мій завжди буде»

У виставковій залі Літературно-меморіального музею Івана Франка в Нагуєвичах розгорнуто книжкову експозицію, присвячену 90-річчю від дня народження письменника Василя Симоненка (1935 – 1963) «Народ мій є! Народ мій завжди буде». Її підготувала старша наукова співробітниця музею Тетяна Лазорак.

 

 

 

«…Народ мій є! Народ мій завжди буде!

Ніхто не перекреслить мій народ!

Пощезнуть всі перевертні й приблуди

І орди завойовників-заброд!

Ви, байстрюки катів осатанілих,

Не забувайте, виродки, ніде:

Народ мій є! В його волячих жилах

Козацька кров клекоче і гуде!»

(Де зараз ви, кати мого народу?.. 24.12.1962 р.)

 

Василь Симоненко належав до славної когорти «шістдесятників» – поетів, літературознавців, критиків, що мали гостре соціальне чуття і глибоко вболівали за національну гідність.

Один із найвідоміших його віршів «Лебеді материнства», присвячений синові, покладений на музику А. Пашкевичем, став популярною піснею й водночас – заповітом власному народу: «Можна все на світі вибирати, сину. Вибрати не можна тільки Батьківщину». Саме ці слова викарбувані на пам’ятникові В. Симоненка у Черкасах, на місці його вічного спочинку.

На виставці в музеї експонуються видання творів Василя Симоненка, а також пізніші видання, зокрема поетичне «Вибране», «Лебеді материнства», «Ти знаєш, що ти людина», оповідання і щоденник у збірці «Півні на рушниках», «В твоєму імені живу», казки «Цар Плаксій і Лоскотун».

Запрошуємо відвідати контактну виставку та ще перечитати чудові вірші Василя Симоненка.

 

Напередодні одного з найбільших свят – Хрещення Господнього відбулася тематична екскурсія «Водохреще – його звичаї і традиції»

Напередодні одного з найбільших свят – Хрещення Господнього відбулася тематична екскурсія «Водохреще – його звичаї і традиції»

Напередодні одного з найбільших свят – Хрещення Господнього або, як його називають в народі Водохреща і, яке є третім, завершальним святом різдвяного циклу, в Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» заступник директора з наукової роботи Лілія Хміль провела тематичну екскурсію «Водохреще – його звичаї і традиції». Вона […]

Літературна година «Вигадка чи реальність – Маруся Чурай» (14 січня 12 год.)

Літературна година «Вигадка чи реальність – Маруся Чурай» (14 січня 12 год.)

Дівчина-легенда – саме так називають історики й літератори полтавчанку Марусю Чурай, яка фактично створила першу українську жіночу й романтичну лірику. В її житті художні образи тісно переплетені з реальними фактами. Маруся Чурай – напівлегендарна народна поетеса-піснярка. За переказами, народилася близько 1625 р. в Полтаві в […]

Контактна книжкова виставка до 90-річчя Василя Симоненка «Народ мій є! Народ мій завжди буде» (8 січня 12 год.)

Контактна книжкова виставка до 90-річчя Василя Симоненка «Народ мій є! Народ мій завжди буде» (8 січня 12 год.)

Олесь Гончар називав Василя Симоненка «витязем молодої української поезії», а Василь Стус сказав, що «на голос Симоненка, найбільшого шістдесятника із шістдесятників, поспішала молодь. Час поспішав так само».

Василь Симоненко належав до славної когорти «шістдесятників» – поетів, літературознавців, критиків, що мали гостре соціальне чуття і глибоко вболівали за національну гідність. Вони закликали націю до пробудження від байдужості. Нескорений, як Прометей, з гарячою і пристрасною натурою, непримиренний до ворогів українського народу, великий патріот своєї Батьківщини, щирий і добродійний, він увійшов в літературу, як поборник правди і добра.

До 90-річчя із дня народження поета у літературно-меморіальному музеї Івана Франка буде розгорнуто книжкову виставку «Народ мій є! Народ мій завжди буде».