У Львові презентували книгу «Країна солі і нафти»: описи подорожей Дрогобиччиною у 1768 –1914 роках
У вівторок, 13 серпня, у Львівському Фотомузеї відбулася презентація мандрівної книги «Країна солі і нафти»: описи подорожей Дрогобиччиною у 1768–1914 роках. Студії. Документи. Матеріали». Книгу представляв один із авторів, директор Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак.
Він детально розповів про кожен з чотирьох розділів книги: 1. «Берда в Уричі»: описи мандрівок Дрогобиччиною до наскельної фортеці Тустань з «Фарбами і без» у 1783-1912 рр.; 2. Дрогобич і Дрогобицька земля у подорожніх описах, путівниках і літературно-мистецьких творах ентузіастів та інтелектуалів другої половини VXIII – першої третини XX ст.; 3. «Найцінніші пам’ятки архітектури та мистецтва в Країні Гір»: описи мандрівок давніми палацами Тарновських, Бєльських та Винницьких у Вороблевичах, Снятинці, Рихтичах та Урожі (ХІХ – початок ХХ ст.); 4. За кулісами театральної сцени: описи театральних мандрівок до Дрогобича та околиць у 1866-1914 рр. Також присутні мали можливість переглянути багато ілюстрацій, замальовок, географічних карт, світлин, зібраних у додатку до книжки.
«Мандрівники, особливо з того періоду з 1768 до 1914 року вони жили в стилі «позитивізм» і вони публікували і описували все те, що вони бачили наживо. Якщо вони називали той чи інший факт, то вони його описували так, як вони його фіксували», – зазначив у своїй розповіді Богдан Лазорак.
Також він розповів, що книга є завершенням трилогії монографій із серії «Доба Франка», запланованих у рамках проєкту «Від землі Вітелона до землі Івана Франка» і водночас нашим сміливим дослідницьким вступом для спеціального дослідження, присвяченого історії мандрівок Дрогобиччиною в період кінця XVIII – початку ХХ ст.
Водночас це перша в історіографії спроба антології описів подорожей «Франковим Краєм» від епохи Бальтазара Гакета до епохи Івана Франка.
Книжка вийшла в співпраці науковців Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі», Державного закладу вищої освіти Колегіуму Вітелона в Лєгниці та Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка.
Автори цього двомовного дослідження (польською та українською мовами) Богдан Лазорак, Беата Скварек і Тетяна Лазорак.
Перевагою книжки є унікальний додаток у формі настільної карти-брошури під назвою «Десять давніх мандрівних маршрутів Дрогобиччиною: «Від Бальтазара Гакета (1789 – 1790) разом з Іваном Франком (1884) і аж до Карла Фердинанда (1912)» із зазначенням місць зупинок відомих мандрівників на теренах Дрогобиччини, що дозволить сформувати нові сучасні туристичні маршрути з найбільш цікавими і в той же час рідкісними описами подорожей кінця XIX початку XX століття.
Сьогоднішній захід був організований Українським Фотографічним Товариством (УФОТО), Львівським Фотомузеєм, Державним історико-культурним заповідником «Нагуєвичі» та Львівським палацом Мистецтв.
На завершення заходу голова правління УФОТО Роман Метельський традиційно вручив подяку доповідачу та співавторам книги Богдану та Тетяні Лазоракам.
Останні коментарі