Великдень – Великий День «…воскресінням Бога-чоловіка, замученого людьми злими, які, однак, несвідомо виконували волю вищого провидіння.»
Великдень – Великий День «…воскресінням Бога-чоловіка, замученого людьми злими, які, однак, несвідомо виконували волю вищого провидіння.» Це свято, що є символом перемоги життя над смертю, перемоги Ісуса Христа, котрий прийняв смерть за гріхи людей задля спасіння людського роду від страшних бід.
Воскресіння Христове – свято із свят, воно найбільш давнє, урочисте й радісне. Проте, Пасха 1865 року запам’яталась малому Івасеві на все життя. В ніч із суботи на неділю не стало його батька Якова Франка – доброї та порядної людини. «Великдень року 1871» вірш, який Іван Франко присвятив батькові, але, на жаль, він не зберігся.
«Сьогодні воскресає не тільки весна, але і Христос воскресає, не тільки зима зазнає поразки в усіх своїх формах, зло у всіх своїх проявах, не виключаючи й етичних. Торжествує опльована вчора, катована і на ганебному стовпі розп’ята любов; плинуче з неї пробачення, яке ще вчора могло видатись пустим словом, сьогодні стає могутнім громом, який трощить затверділі серця людей, посивілих у виконанні церковних обрядів і приписів і в бездушному лицемірстві»,- Іван Франко. «Великдень так називається тому, бо як Христос воскрес, то на тоту пам’ятку Пан Біг сточив два дні докупи».
Традиційно цим світлим святом завершується Великий піст. З нагоди Великодня господині печуть смачні паски – солодкий здобний хліб. Ще одним обов’язковим елементом святкової великодньої трапези є крашанки та писанки – фарбовані і, відповідно, розмальовані курячі яйця.
А чи знаємо ми, що саме складаємо до Великоднього кошика? Паска символізує перехід до вічного життя, позначає тіло Ісуса, яке він заповідав своїм учням. А ще солодка, бо символізує солодке життя з Богом. М’ясо – як символ жертвоприношення у Старому заповіті, а також як жертву Сина Божого на хресті у Новому Заповіті. Яйця, крашанки, писанки: яйця – символ зародження життя, воскресіння, сонця. Бо на вигляд мертве, а в ньому життя. Саме з нього починається святкова трапеза. Крашанки символізують пролиту за людей кров воскреслого Спасителя та радість життя. А в писанок кожен орнамент має своє значення, тому вони стають оберегами. “Писанки приносять любов і приязнь,- пише Франко. – Селяни переховують їх у хаті від однієї великодньої ночі аж до другої, здебільшого поміщаючи їх під образами”. Хрін – символізує гіркоту страждань, що витримав за нас Христос, а ще міцність і незламність людського духу після Таїнства Сповіді, а ще діє на людський організм як антисептик, сприяє травленню. Сир, масло – символи жертовності Бога. Сіль – символ достатку, повноти, суті. У Нагірній проповіді Христос називає своїх учнів сіллю землі. Свічка – це світло. Ісус сказав: «Я є світло для світу». Тож нехай світло великодньої свічки світить у кожному домі, приносить у вашу оселю сімейний затишок, радість та щастя!
З Христовим Воскресінням!
Великдень! Від самого досвітку чуть:
Воскреснії дзвони гудуть та гудуть!
А звичай наш каже старому й малому
В той день бути дома.
Іван Франко.
Останні коментарі