Черхава-Чуква-Бережниця – перший етап сьогоднішніх музейних експедицій
«Давніми церквами Франкового краю» – саме таке гасло продовжило другий день сезону музейних експедицій франкомобілем.
Вже традиційно ми вирушили командую фахівців Національної академії Наук України та Коломийським реставраційним центром під патронатом музею садиби Франка у далеку подорож!
Вдалося ідентифікувати унікальні пам’ятки церковно-обрядового мистецтва у тих церквах, де бував Іван Франко, або ж про які згадував у своїх наукових розвідках.
Передовсім вдалося відчитати чимало фундаційних ікон. Так, в селі Бережниця було відчитано ікону фундатора Стефана Темника другої половини ХІХ ст., а також різьблені вівтарні крила та колони XVIII ст. Саме тут були віднайдені рідкісні фелони понад 11 комплектів часів Івана Франка та періоду буремних 40–50-х рр., які відображають традицію бойківської вишивки на богослужбових речах. Незабаром їх, разом із десятками інших фелонів Дрогобиччини та Самбірщини, презентуватимемо у колекційній експозицій музею Івана Франка в Нагуєвичах.
У цьому старовинному селі експедиція завітала до одної із найповажніших жителів Бережниці – пані Оксани Кочерган 1935 р.н., яке поділилася не тільки спогадами про життя села, але й провела майстер-клас із бойківської кухні вареників з підливою.
Один із рідкісних старовинних фелонів, який підлягав спаленню через старість, були віднайдені в селі Чуква, яке так само, як і Нагуєвичі в ранньомодерний час мало власне магдебурзьке право і власний громадський уряд та суд до кінця XVIII ст.
В Черхаві було виявлено поховання товариша Івана Франка – Михайла Юзефовича (1869-1943 рр.), який був організатором не тільки читальні “Просвіти” в Черхаві, але й організатором відчитів для Івана Франка у Чукві та Самборі у 1903 р.
Окрім всього тут зафіксовано унікальний живий дуб діаметром 2,87 м, який повинен бути пам’яткою природи місцевого значення, адже понад 400 років, і він пам’ятає епоху Богдана Хмельницького, а також численні перебудови місцевого храму.
Далі наша експедиція вирушила у старовинне село Нижні Гаї, проте цей репортаж ми опублікуємо згодом, адже триває обробка віднайдених артефактів та фотоматеріалів.
Ми маємо бути в Україні разом із усіма фахівцями, іконознавцями, реставраторами, істориками та музейниками, фотографами заради збереження нашої Києвохристиянської історичної спадщини ,яка бере початок принаймні від Княжих Часів!
Все буде франкознавче музеєзнавство!
Останні коментарі