Весна музеїв чи війна ідеологій? Дрогобич, Нагуєвичі: 1934-1946.
Історична правда про українське музейництво на теренах “Франкової Каліфорнії” досі повите штампами радянського “освобождения”, мовляв – “визволили” і заснували музеї, школи, театри, університети тощо. Стираючи тим самим живу історію музейної справи, яку організовували перші хранителі старожитностей Дрогобиччини та спадщини Івана Франка. Дуже часто долі цих перших хранителів вже після першого визволення у 1939 р. закінчувалися – розстрілами.
В історії музейної справи Дрогобича та Нагуєвич донедавна переважала виключно радянська традиція датування історичної пам’яті про витоки перших музеїв на Дрогобиччині.
Наприклад, Державний обласний історичний музей в м.Дрогобичі датувався виключно 1940 роком, а Літературно-меморіальний музей Івана Франка в Нагуєвичах – виключно 1946 р. Натомість про музей у Трускавці узагалі призабуто.
Сенсаційні матеріали віднайдені силами Музею Франка ДІКЗ “Нагуєвичі” дозволяють змінити історичну пам’ять про перші музеї на теренах Дрогобичични, адже, як виявилося, їх концепцію, статути та властиво організаційне утворення організовували громадяни Дрогобиччини набагато раніше, зокрема впродовж 1934-1946 рр.
Саме цей період в історії українського музейництва прагнемо реконструювати, як “Весну перших музеїв”, які нерідко ставали заручниками різних політичних ідеологій 30-х – 40-х рр. ХХ ст.
Розмовлятимемо про перших директорів та музейників Григорія Франка, Антона Лепкого, Мсціслава Мсцівуєвського, Євгенія Петричку та багатьох інших відданих справі хранителів, які стали заручниками політичних амбіції штучного політичного протистояння топосів “Пілсудського ” та “Франка”…
Запрошуємо на Сенсаційну презентацію матеріалів 1934-1946 рр. Про музей пам’яток І.Франка в Нагуєвичах та музей Дрогобиччини ім. Ю. Пілсудського
презентує – Богдан Лазорак
модерує – Оленка Юркевич
19 березня 2020 р., початок о 16.00,
Молодіжний простір Дрогобича
Останні коментарі