Концерт Дрогобицької дитячої музичної школи №1 «Ми мусимо навчитися чути себе українцями» у стінах музею Івана Франка

Концерт Дрогобицької дитячої музичної школи №1 «Ми мусимо навчитися чути себе українцями» у стінах музею Івана Франка

29 травня у стінах Літературно-меморіального музею Івана Франка в Нагуєвичах звучала її величність Музика. А виконавцями її були учні Дрогобицької дитячої музичної школи №1, які виконували твори українських композиторів. Підготували цей надзвичайний концерт другий фортепіанний відділ ДМШ (зав. відділом – Наталя Яцюшка, анотація – викладач Тетяна Гавриш). Не випадкова і назва концерту «Ми мусимо навчитися чути себе українцями». Цими словами Іван Франко намагався об’єднати українців Саме його вираз: «Ми маємо навчитися відчувати себе українцями – не галицькими, не буковинськими, не русинами, а українцями без офіціяльних кордонів» був написаний у листі до молоді ще в 1905 році.

Власне, сам концерт вела викладач Тетяна Гавриш, вона розповіла про Франкові дослідження народної творчості, фольклору, старовинних пісень Галицького краю. Саме завдяки його фольклорним експедиціям вдалося записати близько тисячі пісень та ще більше коломийок. Також в ході концерту пані Тетяна розповідала і про величних постатей української музичної культури, завдяки яким українську пісню знають в усьому світі.

Гості концерту, серед яких були і юні відвідувачі музею мали змогу почути: варіації на тему української пісні «Гей Соколи» у виконанні Христини Пріцак, «Козачок» у виконанні Роксоляни Задорожної, композиції у виконанні Вероніки Романів, Надії Браницької, Мірослави Шляжко, Віри Сов’як.

Хотілося би наголосити, що діти виконували музичні композиції на інструменті, якому вже більше ста років, а його клавіш торкалася відома оперна співачка Ольга Лепка-Ястремська з роду Іванчуків, яка проживали у Мражниці, тепер частина Борислава. Саме на ньому вона опановувала ази музики. Ольга здобувала музичну освіту самотужки, але під наглядом відомого українського композитора Анатолія Кос-Анатольського, адже його перша дружина Софія Іванчук була рідною сестрою Ольги.

Символічно, що сьогодні звучала мелодія «Сподівання» Київський вальс пам’яті Квітки Цісик у виконанні Анни Ткач, адже Ольга Лепка виступала в тисячній виставі «Запорожець за Дунаєм», де скрипалем був батько Квітки Цісик – Володимир Цісик. Про цю подію в нашому музеї зберігаються оригінальні світлини, на яких зображені учасники вистави.

Також Тетяна Гавриш розповіла про геніального українського композитора, який популяризував нашу пісню в часи радянщини, за що й поплатився життям – Володимира Івасюка. Тому учні Дрогобицької дитячої музичної школи №1 виконали три твори Івасюка: «У долі своя весна» – Марта Сорочак, «Водограй» – Єлизавета Андрієвська та Катерина Нілкіна і «Я піду в далекі гори» – Денис Ільницький та Наталія Кульчицька.

Хотілось відзначити викладачів школи, які підготували дітей для цього чудового концерту. Це – Т. Андрієвська, Н. Яцюшка, Т. Кузняк, З. Сов’як-Герасимович, Р. Терес, Л. Ляшенко, Н. Кульчицька, Н. Онищак, І. Грицюк, Г. Макаренко.

Тетяна Гавриш зазначила, що метою заходу є формування творчого духу юного музиканта-українця, через призму духовності генія українського народу Івана Франка та всіх, хто плекав українську культуру та висловила вдячність адміністрації та хранителям Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» за можливість провести концерт «Ми мусимо навчитися чути себе українцями» в місці, що надихає творити щось нове, як це було більше ста років тому з Іваном Франком.

Після виступів дітей цікаву та змістовну екскурсію для учасників концерту, їх викладачів та батьків провела заступниця директора ДІКЗ «Нагуєвичі» Лілія Хміль.

P.S. Для того, щоб зайвий раз не стресувати дітей, адже вони дуже переживали, деякі світлини зроблені під час останньої репетиції.