На сьогоднішній науковій конференції з ґрунтовними доповідями виступили науковці ДІКЗ «Нагуєвичі»

На сьогоднішній науковій конференції з ґрунтовними доповідями виступили науковці ДІКЗ «Нагуєвичі»

31 жовтня у відділі історії музею «Дрогобиччина» відбулася наукова конференція, присвячена 110-й річниці створення Легіону Українських січових стрільців та 60-тим роковинам смерті Андрія Мельника, в якій взяли участь науковці зі Львова та Дрогобича. Серед основних доповідачів були і представники Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» – директор музею, кандидат історичних наук Богдан Лазорак та зберігач фондів музею Назарій Юрчишин.

Відкрила конференцію директор музею «Дрогобиччина» Алла Гладун, вона оголосила хвилину мовчання за загиблими героями, які боронили нашу незалежність сотню років тому і продовжують це робити сьогодні. Опісля начальниця відділу туризму, промоції Управління культури та розвитку туризму міської ради Ірина Партика представила підготовлений управлінням кадри кінохроніки «Андрій Мельник та визвольні змагання» та єдиний архівний запис голосу Андрія Мельника.

У першій панельній дискусії виступили відомі науковці – завідувач відділом Національного музею історії України, дослідник національно-визвольного руху Олександр Кучерук з доповіддю «Андрій Мельник – воїн і соборник», кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри історії, музеєзнавства та культурної спадщини Інституту гуманітарних та соціальних наук Національного університету «Львівська політехніка» Іван Хома з доповіддю «Участь Андрія Мельника в УСС і СС» та кандидат історичних наук, директор Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак з доповіддю «Деімперіалізація та українізація Дрогобича і повіту урядом ЗУНР у 1918-1919 роках та небезпека повернення імперської символіки в наш час».

Після перерви начальник Управління культури та розвитку туризму Володимир Ханас розповів про те, як відбувається опрацювання реєстру старшин та стрільців легіону УСС Дрогобиччини, аспірант Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка, зберігач фондів ДІКЗ «Нагуєвичі» Назарій Юрчишин докладно ознайомив учасників конференції про життя і діяльність видатного січового стрільця, засновника «Пласту» на Дрогобиччині Михайла Мінчака. Не менш цікавими були доповіді викладачки Дрогобицького музичного фахового коледжу ім. В. Барвінського Оксани Рудавської про стрілецькі пісні, як феномен української музичної культури, старшого наукового працівника музею «Дрогобиччина» Марії Головкевич про нагороди та відзнаки УСС, головного спеціаліста відділу туризму Наталії Малиш про туристичні маршрути УСС на Дрогобиччині.

Завершила, власне, панельну частину конференції доповіддю «Дрогобичанин Гриць Коссак через призму музейних пам’яток» завідувачка відділом історії музею «Дрогобиччина» Зоряна Кордуба.

Слід сказати, що до доповідачів було багато запитань та ремарок від учасників, а це свідчить про зацікавленість до теми сьогоднішньої конференції.

Підбив підсумок академічній частині професор, лавреат Міжнародної премії Івана Франка Леонід Тимошенко. Він висловив вдячність, і організаторам, і доповідачам. «Було цікаво і пізнавально», – підсумував пан Леонід.

Після цього учасники конференції вшанували пам’ять родини Коссаків – полковника УСС Григорія Коссака, сотник УСС Івана Коссака та четаря Василя Коссака, запаливши лампадки біля пам’ятної стели по вулиці Лесі Українки, місця, де колись була їхня садиба.