Напередодні одного з найбільших свят – Хрещення Господнього відбулася тематична екскурсія «Водохреще – його звичаї і традиції»

Напередодні одного з найбільших свят – Хрещення Господнього відбулася тематична екскурсія «Водохреще – його звичаї і традиції»

Напередодні одного з найбільших свят – Хрещення Господнього або, як його називають в народі Водохреща і, яке є третім, завершальним святом різдвяного циклу, в Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» заступник директора з наукової роботи Лілія Хміль провела тематичну екскурсію «Водохреще – його звичаї і традиції». Вона розповіла відвідувачам про релігійне походження свята, про звичаї і традиції та, як відбувався, власне, обряд освячення води.

У Біблії сказано, що Ісус Христос, досягши 30-річного віку, прийняв хрещення від Івана Хрестителя в річці Йордан. Коли він вийшов на берег, то із небес почувся голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба.

Тому це свято ще називають Богоявленням. Віряни вважають, що саме Хрещення Господнє засвідчує таїнство Святої Трійці. Тому що саме в цей день Бог з’явився у трьох іпостасях: Бог Отець – у голосі, Син Божий – у плоті, Дух святий – у вигляді голуба.

Існує безліч водохресних традицій і обрядів, що склалися за довгі тисячоліття. Однією з найпопулярніших і відомих традицій є приготування святкової куті з рису або пшениці з додаванням родзинок, меду, кураги і чорносливу. Всі члени сім’ї сідали за великим святковим столом, на якому були присутні кутя, узвар, вареники, млинці, здоба, страви з риби, каші, і разом чекали появи першої зірки на небосхилі. Тільки після цього можна було розговлятися, адже перед Водохрещам необхідно дотримуватися суворого посту.

Звичайно, головною традицією є водне хрещення. У день Водохреща відбувалася велика святкова хода до річки, де відбувалося богослужіння, а в небо запускали голубів, прикрашених кольоровими стрічками. Після того, як священик занурював у воду хрест, вода вважалася освяченою, і люди набирали її з ополонки у посуд, який принесли із собою. Вважалося, що свячена вода приносить очищення і позбавляє від хвороб краще за будь-які ліки. Тому її зберігали увесь рік і вона не псувалася.