Презентація книги «Країна солі і нафти»: описи подорожей Дрогобиччиною у 1768-1914 роках. Студії. Документи. Матеріали
Сьогодні, 27 червня в конференц залі Літературно-меморіального музею Івана Франка в Нагуєвичах відбулася презентація книги «Країна солі і нафти»: описи подорожей Дрогобиччиною у 1768–1914 роках. Студії. Документи. Матеріали.
Книжка написана силами науковців Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі», Державного закладу вищої освіти Колегіуму Вітелона в Лєгниці та Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка.
Автори цього двомовного дослідження, а це: директор Державного історико-культурного заповідника Нагуєвичі та викладач ДДПУ імені Івана Франка Богдан Лазорак, доцент факультету соціальних і гуманітарних наук Колегіуму Вітелона Державного університету в Легниці, кандидат історичних наук доктор Беата Скварек та старший науковий співробітник ДІКЗ «Нагуєвичі» Тетяна Лазорак, уклали історію мандрів Дрогобиччиною в чотирьох розділах.
Розпочалася презентація спільною молитвою, яку провів о. Василь Полянко. Знаний на Дрогобиччині волонтер отець Василь зазначив: «Нам приємніше, що між країнами є гарна співпраця, наукова співпраця та співпраця в мистецтві, а ніж те, що відбувається на сході – ворожнеча, війна…»
Директор Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак, який на сьогоднішній презентації виступав, як модератор, так і співавтор цього видання дуже влучно оцінив значимість цієї події: «Ми сьогодні насправді маємо празник, до якого ми йшли багато років – це третій том нашої трилогії, проєкт, якої був написаний ще в 2019 році з нашими польськими друзями».
Про роботу над книгою поділилася докторка Беата Скварек: «Ця наша остання праця над цим виданням вартувала дуже багато зусиль, енергії та терпіння. Але спільно ми це зробили!». Також пані Беата розповіла про те, як розпочалася спільна робота над проєктом «Від землі Вітелона до землі Івана Франка». А завершила свій виступ пані докторка Беата Скварек словами: «Під час роботи над цією книгою я дізналася багато цікавого про Дрогобиччину. І бажаю, щоб війна в Україні якомога скоріше закінчилася вашою перемогою і ми будемо мати ще нові проєкти». Ці слова пані Беата Скварек сказала не просто так, адже в перспективі між Колегіумом Вітелона Державного університету в Легниці, ДІКЗ «Нагуєвичі» та ДДПУ імені Івана Франка плануються цікаві проєкти. Але про це ми будемо інформувати згодом.
Богдан Лазорак у своєму виступі висловив слова подяки рецензентам – професору, доктору історичних наук Станіславу Домбровському та професору, доктору історичних наук, лауреату міжнародної премії Івана Франка Леоніду Тимошенку, дрогобицькому екскурсоводу та краєзнавцю Олегу Стецюку, який сьогодні в лавах ЗСУ захищає нашу державу. На жаль слова вдячності не почує непересічна особистість для Дрогобича – голова спілки вчителів полоністів України Адам Хлопек, який цього року відійшов у вічність.
Цікавою була розповідь співавторки книги Тетяни Лазорак про єдину відому на сьогодні жінки-мандрівниці польської письменниці Юзефи Добяшевської, яка у червні 1872 року описувала свої подорожі Дрогобиччиною.
«Видання нової книги – це подія, це є свято, особливо коли ще йде мова про такі серйозні книжки, тим більше з історії нашого краю», – цими словами розпочав свій виступ рецензент видання професор, доктор історичних наук Леонід Тимошенко. Також пан Леонід наголосив, що скоріше за все, аналогів цьому проєкту в Україні немає.
Тому, зважаючи на авторитет та вагомість слів професора Леоніда Тимошенка слід дослухатися до його слів: «Це неймовірний матеріал, і я не побоюся сказати та рекомендую авторам на наступний рік подавати цю книгу на конкурс Міжнародної премії імені Івана Франка. Я думаю, що вона може мати шалений успіх»
Безперечно, що ця книга знайде свою аудиторію серед справжніх дослідників Франкового краю, адже такий масив інформації, що подається у цьому унікальному виданні вартує уваги не лише для місцевих дослідників. Окрім цього матеріали доповнюються документами, архівними та літературними матеріалами з описами мандрівок, а також сотнями малюнків та близько пів тисячі фотографій!
Також на презентації виступили автор багатьох туристичних книжок про Трускавець, відомий популяризатор міста-курорту Микола Іваник, професор, доктор філологічних наук, завідувач кафедри зарубіжної літератури та полоністики ДДПУ Галина Сабат, краєзнавець Роман Пастух та начальник управління культури та розвитку туризму ДМР Володимир Ханас.
А на завершення презентації всі учасники мали змогу отримати безкоштовно примірники цієї унікальної книги з автографами авторів.
Останні коментарі