Презентація книги Романа Банського «Відгомін Франкових стежок»
В понеділок, 4 листопада в конференц-залі Літературно-меморіального музею Івана Франка відбулася презентація книги відомого дрогобичанина Романа Кабацького (літературний псевдонім – Роман Банський) «Відгомін Франкових стежок». Розпочався захід з вшанування наших героїв, які відстоювали впродовж століть і відстоюють сьогодні незалежність держави.
Директор Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак перед тим, як представити автора книжки, зазначив, що сьогодні у нас свято і літературне, і в галузі музейної педагогіки.
«Майже пів року тому Роман Кабацький звернувся до мене, каже це – секрет, книжка майже вже готова, треба зробити передмову, – розповів Богдан Лазорак. – Книга називається «Відгомін Франкових стежок». Робилася ця книжка, я думаю, від щирого серця, напрацьовувалася, безпосередньо, від джерел Івана Франка. Це є збірка есе літературних, наближених до різних вікових категорій, пов’язаних із життям та біографією Івана Франка. А свою передмову я назвав «Нова літературна педагогіка Франкового краю, як тяглість нашого змагання за історичну правду про національного генія».
Також він ознайомив з тематикою і назвами есе, які говорять самі про себе та відзначив дуже вдалий підбір ілюстрацій. Ми до цього не мали фундаментальної праці про Франка у такому читабельному форматі, яку можна повністю прочитати в потязі, подорожуючи, скажімо, з Дрогобича до Києва.
Роман Кабацький підтвердив, що книгу можна читати як оповідання у хронологічній послідовності, а також як окреме есе. Пережити разом із персонажами духовно-психологічні моменти спілкування з Франком, які залишили свої радісні, а інколи і болючі рубці у їхніх душах.
А поштовхом до її написання був один із виступів проректора Дрогобицького педагогічного університету ім. Івана Франка Миколи Пантюка. Коли він розповів про те, що Франка поховали у чужій сорочці, в той же вечір з’явилося перше есе.
Пан Роман сказав: «Я навіть не сподівався від себе, що колись буду писати про Франка, але коли більше почав стикатися з такими подібними краєзнавчими та педагогічними проблемами, я зрозумів, що Франка потрібно наблизити до молоді. Як це зробити? Написати суху публіцистику, яка вже писана переписана? Не цікаво. Мені хотілося зробити щось таке, щоби заінтригувало. Щоби заставило читати і досліджувати Франка».
Автор зачитав кілька уривків зі своєї книги, чим ще більше зацікавив присутніх на презентації прочитати її. Адже були вибрані водночас трагічні та інтригуючі події із життя великого Каменяра, розповідь про його перше кохання, маловідомі для багатьох переживання вже зрілого Франка.
Слід сказати, що на презентації окрім музейників та мешканців Нагуєвич були присутні студенти Дрогобицького державного педагогічного університету, делегація з рідного міста пана Романа – Борислава, на чолі із начальницею управління культури, молоді, фізичної культури і спорту Бориславської міської ради Роксоляною Гарасимів.
Вона щиро подякувала Роману Кабацькому за цікаву презентацію, за те, що в багатьох есе автор згадує тему рідного Борислава. «Адже це місто, яке спричинилося, що Франко став Франком, а Ковалів став Ковалівим. І дуже важливо, що творчість та життєвий шлях Франка наближати до сучасників, особливо до молоді», – зазначила Роксоляна Гарасимів.
На завершення всі бажаючі мали змогу придбати книжку «Відгомін Франкових стежок» з підписом автора.
Останні коментарі