Розповідь про Катерину Фалькевич

Розповідь про Катерину Фалькевич

 

Сьогодні, 1 лютого минає 61 рік від дня смерті дружини Тараса Франка Катерини Фалькевич. Про вірну дружину, люблячу матір трьох дітей – Зеновії, Любові та Роланда розповідає наукова співробітниця Державного історико-культурного заповідника “Нагуєвичі” Галина Топільницька.

Катерина Фалькевич народилася 27 листопада 1896 року в сім’ї Івана Фалькевича та Марії Іваськів у містечку Бібрка на Львівщині. Крім Катерини, сім’я виховувала ще четверо доньок: Анну, Марію, Юзефу, Францішку. Катерина була четвертою дитиною в сім’ї.

Працювала Катерина секретарем місцевого відділення Просвіти. Їй судилося небесами стати дружиною Франкового сина Тараса. Вони познайомилися 1913 року, коли Тарас Франко за дорученням відділу Просвіти візитує підрозділ Бібрської організації. У цей час відбувалося святкування нового року та свята Маланки. Саме на цьому заході він знайомиться з юною 17-літньою красунею – Катериною. Молоді люди закохалися з першого погляду. Та це почуття ще мало пройти випробування часом та розлукою.

 Їхню долю змінює 1914 рік – рік початку воєнного лихоліття. Тараса Франка, як підданого Габсбурзької монархії, мобілізують до війська. Це початок довгих мандрів тривалістю у вісім років: в мундирі і без нього, на фронтах і в тилу, на передовій і в концтаборі. Багато йому довелося пережити. Та він мусів вижити, все витримати і все перебути. Бо кохана Катруся обіцяла чекати його.

Тільки у липні 1922 року Тарасу вдалося повернутися до Львова. Переступивши поріг батьківської хати та трохи перевівши дух, Тарас поспішає до коханої Катрусі, що чекає його повернення.

Молоді та закохані вирішують побратися. Їй 26 років, йому – 33. Шлюб відбувся 12 серпня 1922 року у Бібрці, у церкві Покрови Пресвятої Богородиці. Обряд вінчання здійснив о. Олександр Данилович. Свідками були Юліан Ярошинський (з боку молодої) та Петро Франко (з боку молодого). Весілля святкували в Бібрці, в одній із двох кімнат хати Фалькевичів. Зважаючи на обставини, пишної забави не робили. Скромність узагалі була притаманна українським весіллям того часу, особливо повоєнної розрухи.

Тарас Франко одружився у позиченому фраці, як і його батько, На пам’ять молоді разом із дружбами зробили фото на подвір’ї Фалькевичів. Розпочалося спільне життя в умовах польської окупації краю. Важко було знайти роботу. У сім’ї народилося троє дітей: Зеновія – Ростислава, Дарія – Люба та Роланд – Олександр. Вони часто змінюють місце проживання: Ряшів, Львів, Станіславів, Київ. Катерина важко пережила насильницький переїзд до Києва. Вона довго не виходила з квартири на вулиці Володимирській біля оперного театру. Вона важко сприймала російськомовне суспільство Києва. Дуже часто на вулиці, коли вона гуляла з дітьми, їй докоряли за українську мову спілкування. Та згодом домівка Франків стала Галицькою амбасадою в Києві. Зараз у цій домівці розміщений Квартира-музей родини Івана Франка у Києві.

Не стало Катерини Фалькевич – Франко 1 лютого 1962 року. Похована в Києві.