“Світлий цісарський суд імперії Габсбурґів на Святого Спаса” або ще раз про арешт Івана Франка та нехристиянські обшуки в Нагуєвичах 18-19 серпня 1889 р.
“Світлий цісарський суд імперії Габсбурґів на Святого Спаса” або ще раз про арешт Івана Франка та нехристиянські обшуки в Нагуєвичах 18-19 серпня 1889 р.
Мало, а можливо вже й багато кому на сьогодні відомо, що життєпис Івана Франка у великі християнські свята був насичений впродовж життя серйозними випробуваннями долі, титанічною працею або ж родинними мандрами до рідних.
Щоправда у 1889 р. “духовні мандри Івана Франка” напередодні дня Святого Спаса були насичені нелюдськими допитами, арештом, переслідуванням родичів і ганебним знущанням над рідною садибою і родичами в Нагуєвичах.
Так, 18 серпня 1889 р. у Вищому крайовому суді було розпочато допит над українським генієм на котрому під тиском І. Франко змушений був розповісти свою біограму, про контакти із Дегенами, Б. Кістяківським і А. Маршинським. Адже слідчий імператорський суддя вкотре аргументував зв’язки письменника із шкідливими для імперії Габсбургів із товариствами, які мали таємний характер і діяли на принципах соціально-революційних ідеалів.
Іван Франко відкинув усі звинувачення адже прямих доказів не було і досі не вивялено!
Врешті суддя оголосив підозру про звязки із С. Дегеном і йог опослідовниками і поширював серед студентської молоді заборонені державою Габсбургів гасла.
Офіційно в протоколі вказувалося про те, що “на основі імператорського закону ці дії І. Франка є порушенням публічного спокою і тому проти нього розпочато попереднє слідство з увязненням…”. Цю ухвалу І. Франко мав право все ж оскаржити у Радній палаті. Про те на сьогодні усім добре відомо чим ця справа закінчилася. Щоправда Франко повідомив про те, що розуміє зміст ухвали і не оскаржуватиме її, а просить лише “прискорити слідство”.
Це і було перша “Святоспаська жертва” Івана Франка – українському народові у боротьбі за власне дерево волі !
Врешті у своїй біографії письменник згадував, що він ніяк не міг дізнатися і не знав, що йому закидали !
Одночасно із цими подіями, напередодні свята Святого Спаса , 18 серпня 1889 року у хаті Івана Франка в Нагуєвичах проходила процедура обшуку від імені цісарського староства міста Дрогобича, яке мало не тільки політичний, але й антиукраїнський та антирелігійний характер !
Так, у хаті вітчима І. Франка – Гриня Гаврилика (де сьогодні музей-садиба Івана Франка”, у якій на той час із дітьми проживала Ольга Франко (з Хоружинських). Обшук проводили комісар і жандарми. Під час звірського обшуку вони “перевертали скрині, знімали ікони зі стін, а опісля проводили допит та уклали імператорський протокол від імені “світлого уряду цісарсько-королівського староства”. Ганебним є і інша моральна сторона обшуку – дружина Франка – Ольга, не знала про арешт свого чоловіка , а тому негайно виїхала до Львова, щоб організувати йому їжу. Після цього її зовсім не святкові і багатостраждальні мандри зі Львова від чоловіка – до діток в Нагуєвичі, і навпаки триватимуть ще довго….
Чи довго триватимуть судилища над українцями, справою Василя Стуса і страждання України у наш час ?
Останні коментарі