У музеї Івана Франка відкрилася книжкова виставка «Мандрівка у світ Котляревського»

У музеї Івана Франка відкрилася книжкова виставка «Мандрівка у світ Котляревського»

«…Від часу появи Котляревського наше письменство стає щораз ближче до реального життя, щораз відповідніше до його потреб, входить щораз глибше в душу народну…»

І. Франко

Сьогодні, 9 вересня, виповнюється 255 років від дня народження Івана Петровича Котляревського. До цієї дати у музеї Івана Франка відкрито книжкову виставку «Мандрівка у світ Котляревського», яка знайомить відвідувачів із життєвим та творчим шляхом великого письменника, поета, драматурга, активного громадського діяча.

Іван Петрович Котляревський, класик нової української літератури, видатний письменник-реаліст, автор славнозвісної «Енеїди» і «Наталки Полтавки», «Москаля-чарівника». Все це – перлини української культури, які відомі не лише на Батьківщині, але й далеко за її межами. Письменник багато уваги приділяв пожвавленню культурного життя Полтави, захоплювався ідеєю створення місцевого театру.

Широкому колу читачів Іван Петрович Котляревський відомий передусім завдяки своїй «Енеїді», першого твору нової української літератури, написаного народною мовою. Взявши за основу сюжет однойменної поеми Вергілія, Котляревський у традиціях давнього українського бурлеску створив свій оригінальний художній твір. Це енциклопедія життя українського народу. Легко і невимушено вплітаються у сюжет поеми описи різних аспектів життя українця. У поемі зібрано велику й цінну етнографічну, етнологічну і фольклорну інформацію. Національне забарвлення і співчуття до долі простого народу зумовили великий успіх «Енеїди» серед сучасників. «Енеїді» важко підшукати аналоги як в українській, так і в світовій літературі. Її перекладено понад десятьма мовами Європи, і процес творчого перекладу триває донині.

У 1819 році Котляревський написав для Полтавського театру п’єсу «Наталка Полтавка», на яку Микола Лисенко, використавши доробок своїх попередників (Анатолія Барсицького, Алоїзи Єдлічки) створив оперу «Наталка-Полтавка». Незабаром був написаний і водевіль «Москаль-чарівник». Таким чином драматургія Котляревського збагатила не тільки літературу, а ще і музичну українську культуру.

Своєю творчістю Іван Котляревський показав, що у нас є рідне, українське слово, своя історія, своя традиція, своя мрія, своя надія – надія на вільну Україну.