Відкриття та освячення меморіальної дошки Карлу Бандрівському в Ортиничах

Відкриття та освячення меморіальної дошки Карлу Бандрівському в Ортиничах

«Народ, що не шанує своїх великих людей, не варт зватися освіченим народом». Ці слова Іван Франко сказав понад століття тому і нині вони також звучать актуально. Науковці Державного історико культурного заповідника «Нагуєвичі» продовжують відновлювати пам’ять несправедливо забутих, заборонених імперськими владами імен визначних людей Франкового краю – Андрія Лепкого, Ольги Ястремської і т.д. Сьогодні, спільно з Дрогобицькою філією Товариства «Просвіта», парафіяльною громадою села Ортиничі на чолі з отцем Іваном Яговкою на церкві Введення в храм Пресвятої Богородиці встановлена та освячена пам’ятна таблиця уродженцю села Ортиничі, одному з найкращих друзів Івана Франка – Карлу Бандрівському.

«У селі Ортиничах народився КАРЛО БАНДРІВСЬКИЙ (5.07.1855 ‒ 29.10.1931) відомий галицький правник, громадський і культурний діяч, найближчий друг Івана Франка від шкільних років, офіційний опікун поета і його родини, згідно із заповітом поета ‒ розпорядник бібліотеки та архіву. Шваґер видатної співачки Соломії Крушельницької, радник уряду міста Львова. Встановлено у 2024 р.» ‒ ось такий напис від сьогодні буде нагадувати парафіянам про їхнього відомого земляка.

Освятив меморіальну таблицю багатолітній парох о. Іван Яговка, відтак про ідею встановлення таблиці та, власне про постать Карла Бандрівського розповіли директор ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдан Лазорак та краєзнавець, автор багатьох книжок, просвітянин Роман Пастух.

Зокрема Богдан Лазорак розповів, що кілька місяців тому під час чергової музейної експедиції до села Ортиничі вдалося віднайти садибу Бандрівських, у якій народився найближчий друг Івана Франка ще від шкільних років Карло Бандрівський. А зважаючи, що наступного року виповниться 170 років від дня його народження та, підтримавши багаторічну ідею Романа Пастуха, вшанувати цю визначну особистість, ми звернулись до отця Івана. Отримавши його моральну підтримку та фінансову від депутата Дрогобицької міської ради Михайла Задорожного, нам спільно вдалося втілити цю ідею в життя.

Також на відкритті виступив Роман Пастух, який більш докладно розповів про життя і діяльність Карла Бандрівського, його родинні зв’язки з відомою оперною співачкою Соломією Крушельницькою. Про це ми більш докладно напишемо в наступних публікаціях.

Меценат встановлення Михайло Задорожний у своєму виступі наголосив на важливості відновлення історичної справедливості, повернення із забуття наших представників літератури, юриспруденції, культури, мистецтва, нашої інтелігенції. Історики та дослідники на своїй ниві, а підприємці – своєю підтримкою.

Серед гостей також були присутні начальник управління культури та розвитку туризму ДМР Володимир Ханас та член спілки журналістів, автор багатьох книг Роман Кабацький.

Уродженцем села Ортиничі також є перший єпископ УГКЦ в Америці Сотер Стефан Ортинський, який народився 29 січня 1866 року. Тут він закінчив народну школу.

12 травня 1907 року в катедральному соборі Святого Юра у Львові митрополит Андрей Шептицький уділив Сотеру Ортинському архієрейські свячення. На першій проповіді у Нью-Йорку він казав: «Я на своєму одязі привіз до вас порох з рідної землі і з тою землею приніс теплий привіт від ваших улюблених, які про вас не забули, які про вас дбають».

Маленьке село на Дрогобиччині – а скільки цікавих історій і видатних людей. Достатньо лише глибше вивчати свою історію!