Висловлюємо глибоку вдячність донькам Марії Оркуш – пані Лесі та пані Руслані за безцінні матеріали, передані для нашого музею

Висловлюємо глибоку вдячність донькам Марії Оркуш – пані Лесі та пані Руслані за безцінні матеріали, передані для нашого музею

Після смерті 26 травня 2025 року колишньої директорки музею Івана Франка Марії Оркуш, яка його очолювала більше сорока років – з серпня 1962 р. до квітня 2001 р., її доньки Леся і Руслана передали у фонди музею безцінний домашній архів Марії Олексіївни.

За своє життя вона зберегла тисячі артефактів пов’язаних з родиною Івана Франка, а її вклад в розбудову музею та його наповнення просто неоцінимий. Вона просто жила цим музеєм, плекала його: крупинка до крупинки, експонат до експонату, щиро раділа, коли тисячі відвідувачів позитивно відгукувались про тоді ще «Державний музей Івана Франка в селі Івана Франка».

Першою великою роботою Марії Оркуш було відзначення на загальнодержавному рівні ювілею Івана Франка в 1966 році, тоді ж вона розпочала підготовку до відкриття нової експозиції, зокрема, за сприяння львівських музейників Марії Кіх та Віри Бонь, у одній із кімнат музею в Нагуєвичах. До 110-ї річниці. вперше було відтворено експозицію із інтер’єром хати батьків письменника, до якої ввійшли речі, придбані у жителя Нагуєвич Петра Гаврилика: велика старовинна піч, ліжко із постіллю, стіл, ослін, мисник та інше. У 1970 р. силами Марії Оркуш до фондів нагуєвицької філії Львівського музею І. Франка було привезено стіл і два стільці Григорія Римаря із родинної стодоли в Добрівлянах, за яким Іван Франко проводив передвиборче віче у 1905 р. Приблизно у цей же час працівники КГБ, які проводили обшук церкви с. Ясениця Сільна привезли до музею І. Франка в Нагуєвичах три метричні книжки, з яких можна дослідити генеалогію матері поета – Марії Кульчицької.

Без Марії Оркуш не можливо уявити відновлення «Садиби батьків Івана Франка», яку було урочисто відкрито в 1981 році. Разом із Марією Шутко вони сформували першу експозицію та відтворили родинну садибу Франків. Так, під час будівництва садиби під їх контролем та навіть безпосередньої участі, було організовано заготівлю житньої соломи на покриття хати. Саме Марія Оркуш відшукала в селі Опака унікальні експонати, які досі зберігаються у садибі: кадуб (діжка для соління капусти та огірків) і жлукто (діжка для прання).

Сьогодні доньки Марії Оркуш відвідали музей та офіційно оформили передачу архіву. В свою чергу головний зберігач фондів Ростислав Хміль та зберігач фондів музею Назарій Юрчишин ретельно провели опис переданих речей. Серед них величезна наукова та художня бібліотека, дослідницькі записи пані Марії, її особисті документи, грамоти та відзнаки, безцінні фотографії, пов’язані з історією музею. Пані Леся сьогодні витратила більше години, щоб по пам’яті підписати всі ці фотоматеріали. А допомагала їй Марія Юліанівна Шутко – вона ніби пережила свої приємні миттєвості життя разом з своєю подругою Марією Оркуш.

Керівництво та науковці Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» висловлюють глибоку вдячність донькам Марії Олексіївни – пані Лесі й пані Руслані за безцінні матеріали, передані для нашого музею.

Виставка Марії Оркуш, яка безперечно буде презентована в стінах ДІКЗ «Нагуєвичі», стане ще одним нагадуванням про зв’язок поколінь та цінність історичного надбання минулими поколіннями.