Акція-презентація «Йорданська коляда»

Акція-презентація «Йорданська коляда»

Різдвяні свята складаються із трьох великих свят: Святвечір (Різдво), Новий рік (або Василя), Водохреща. Їх в Україні святкують по-різному, але головне в цьому «віночку» свят – подяка Господу за дари життя, молитва за щасливу долю всього роду і кожної людини. Вже з цього року 6-го січня православні християни і греко-католики відзначають Хрещення Господнє (раніше 19 січня). Це велике свято є третім і заключним у різдвяно-новорічному циклі.

В переддень Водохреща в музеї Івана Франка відбулася акція-презентація «Йорданська коляда», яку підготувала та провела наукова співробітниця музею Галина Топільницька. Вона коротко розповіла історію свята та деякі традиції. Так у Біблії сказано, що Ісус Христос, досягши 30-річного віку, прийняв хрещення від Івана Хрестителя в річці Йордан. Коли він вийшов на берег, то із небес почувся голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба.

Тому це свято ще називають Богоявленням. Віряни вважають, що саме Хрещення Господнє засвідчує таїнство Святої Трійці. Тому що саме в цей день Бог з’явився у трьох іпостасях: Бог Отець – у голосі, Син Божий – у плоті, Дух святий – у вигляді голуба. Саме ця подія започаткувала одне з семи головних церковних таїнств – Таїнство водохрещення, що знаменує ніби нове народження людини для життя у Христі.

Цього дня віряни освячують воду, яка є головним символом свята. Християни вірять, що освячена вода на Водохреща має цілющі властивості, нею можна вилікуватись від недуг. Тому її зберігають увесь рік і вона не псується. За давніми традиціями, освячення води проводили просто неба на березі річок, озер чи струмків.

Також присутні послухали аудіозапис старовинної нагуєвицької коляди «Позвольте нам господарю…», у виконанні мешканки села Ганни Одинак (запис можна почути нижче)

та спільно виконали ще одну рідкісну коляду, яку співали в Нагуєвичах саме на Водохреща «Хрещаємося о Владико».

Хрещаємося о Владико

Новий Йордане

Котрий Бог був у небі,

Той над водами.

Показав нам всім дорогу,

Через море йдуть

Которий Бог був пророком

Того й доведуть.

Так жовняри плястерують,

Пану нашому,

Зо страхом ся повеличав, тепер перестав.

Грає море на Йордані

А взад ся пустив

А вже ся наш Пан Спаситель

На воді вхрестив.

Святий Петро тай з Павлом

Дари розносять

А за весь світ християнський

Господа просять.

Дай нам Боже благодати

Пісні співати

Христового Воскресення

Всім дочекати

Биз’мо могли дочекати

Безгрішно жити,

А по смерти із тобою

До Царства прийти.