Місяць: Грудень 2024

Виставка «Свято новорічної іграшки»

Виставка «Свято новорічної іграшки»

У Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» 30 грудня відкрилася виставка «Свято новорічної іграшки», Її підготувала заступниця директора музею з наукової роботи Лілія Хміль. Дивлячись на ці іграшки, старше покоління згадає свою молодість і дитинство, а сучасна молодь може оглянути ті прикраси, які раніше вішали на ялинку. […]

Гуцульська коляда у бойківській садибі Івана Франка

Гуцульська коляда у бойківській садибі Івана Франка

«Від музею Івана Франка в Криворівні до музею Івана Франка в Нагуєвичах» – традиція, що зародилася ще сім років тому продовжується. І сьогодні, 29 грудня, наших добре знайомих гостей зустрічала Франкова нагуєвицька земля, щоб гуцульську коляду почули і на батьківщині Івана Франка. Директор Державного історико-культурного […]

Майстер-клас «Новорічна витинанка» дав можливість учасникам втілити свої ідеї

Майстер-клас «Новорічна витинанка» дав можливість учасникам втілити свої ідеї

Пригадайте, як ми всі в дитинстві вирізали сніжинки з паперу – це і була витинанка. Так називають в Україні одне з традиційних декоративних мистецтв. Українські народні витинанки – яскравий, своєрідний вид народної декоративної творчості, що має глибокі й багаті традиції. Ось і напередодні новорічних свят Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі», спільно з Дрогобицьким культурно-освітнім центром ім. Івана Франка, в приміщенні «Молодіжного центру «Під КОЦом» провели майстер-клас «Новорічна витинанка».

Організувала майстер-клас старша наукова співробітниця музею Івана Франка Тетяна Лазорак. Вона підготувала паперові трафарети з новорічними сюжетами, а діти акуратно і дуже скурпульозно макетним ножем вирізали візерунки. Сам процес виготовлення настільки зацікавив дітей, що вони дуже уважно слухали розповідь Тетяни Лазорак про витоки цього унікального мистецтва, різновиди витинанок та які характерні риси притаманні, власне, українським витинанкам.

Отже, витинанка походить від українського слова «витинати», тобто «вирізувати», «вивертати» і являє собою вид українського народного декоративного мистецтва. Традиційна витинанка містить сюжет: за нею можна було прочитати, що відбувається в селі, хто народився, де весілля, які були свята. На свята українці виготовляли особливі витинанки: у вигляді сніжинок-зірочок, хреста, у вигляді барвінку чи постатей ангелів. Витинання з паперу ножицями – найпростіша і найпоширеніша техніка, що давала змогу досягти плавності ліній, вишуканості контурів і силуету, великої ажурності.

Майстер-клас був чудовою можливістю для кожного учасника реалізувати свої творчі ідеї та втілити їх у вигляді прекрасних витинанок. На Новорічні свята діти прикрасять вікна своїх осель виготовленими власними руками красивими витинанками.

«Садиба Франка: науковий збірник заповідника «Нагуєвичі». Книга п’ята

«Садиба Франка: науковий збірник заповідника «Нагуєвичі». Книга п’ята

Садиба_Франка_Кн_5_2024 (3АВАНТАЖИТИ) П’ята книга «Садиби Франка: наукового збірника заповідника «Нагуєвичі» репрезентована новими документальними матеріалами, статтями і повідомленнями, оглядами та рецензіями з актуальних проблем франкознавства, музейної справи, музейного франкознавства, музейної педагогіки, історії України та суміжних країн, культурології, мистецтвознавства, монографії, музикознавства, літературознавства, історичного краєзнавства, археології, джерелознавства, історіографії, […]

Карта: Десять давніх маршрутів Дрогобиччиною: «Від Бальтазара Гакета (1789-1790) разом з Іваном Франком (1884) і аж до Карла Фердинанда (1912)»

Карта: Десять давніх маршрутів Дрогобиччиною: «Від Бальтазара Гакета (1789-1790) разом з Іваном Франком (1884) і аж до Карла Фердинанда (1912)»

Десять давніх маршрутів Дрогобиччиною: «Від Бальтазара Гакета (1789-1790) разом з Іваном Франком (1884) і аж до Карла Фердинанда (1912)» Dziesięć dawnych szlaków turystycznyсh Drohobyczczyzny: «Od Baltazara Hacketa (1789-1790) wraz z Iwanem Franką (1884) aż do Karola Ferdynanda (1912)» Описи десяти давніх мандрівних маршрутів Дрогобиччиною: «Від […]

Як мешканці Нагуєвич святкували Різдво, чим частували нагуєвичани і, зокрема родина Франків своїх гостей та колядників?

Як мешканці Нагуєвич святкували Різдво, чим частували нагуєвичани і, зокрема родина Франків своїх гостей та колядників?

Цікава розповідь звучала сьогодні, 23 грудня в стінах Літературно-меморіального музею Івана Франка, а саме, як мешканці Нагуєвич святкували Різдво, чим частували нагуєвичани і, зокрема родина Франків своїх гостей та колядників. А прозвучала вона від однієї з корифеїв музею Івана Франка, наукової співробітниці музею Марії Шутко. Вона і з власного досвіду, і з спогадів відомої дослідниці села Ганни Гром розповіла про одне із найочікуваніших вечорів – Святвечір, напередодні Різдва.

«Діда ставлять у куті біля столу, за яким вечеряють. І він стоїть там аж до Йордану. Біля порогу світлиці господар кладе сокиру, щоб уберегти себе від лихих сусідів та їхніх наговорів. Тоді вносить оберемок сіна і соломи. Сіном господиня покривав стіл, тоді простеляє скатертину. Раніше це було вишите саморобне полотно з льону чи конопель. Кладе під скатертину па асі чотири кути стола по головці часнику, щоб уберегти хату і сім’ю від усього поганого. Розказував мені о. Григорій Паращак, що ця традиція йде від першої половини XIX ст., коли під епідемії холери померло багато людей. Хто їв часник, той врятувався.

Господар встеляє долівку в кімнаті соломою. Сіно і солома нагадують родині, що Ісус Христос народився в яслах. Діти скачуть по соломі, качаються, квокають, мекають, кувікають – словом, імітують голоси домашніх тварин, щоб увесь рік у господарстві водилася всяка птиця й худобина. Якщо якесь дерево в саду не родить, то господар торкається його сокирою, загрожуючи зрубати: «Зароди, деревце, бо зрубаю тебе!». Тоді йде погодувати худобу, дає тваринам найкращу їжу (переважно конюшину), уділяє по кілька ложок кожної страви зі свого стола.

Уся сім’я стає на коліна обличчям до образів і молиться. Після молитви сідають за стіл. Господар – у центрі. Він хрестить вечерю і бере часник, примовляючи: «Не лущу тебе до живого, збережи мене від усього злого». Всі їдять зубчик часнику зі шкірочкою. Починають з куті, бо до малого Ісуса першими прийшли пастушки і принесли сніп пшениці. Господар набирає ложку куті, кидає до стелі і говорить: «Родися жито, пшениця і усяка пашниця високою, аж до стелі!». Мати виносить трохи куті надвір і запрошує до вечері птахів: «Хлопці-горобці, ходіть до нас їсти пшеницю, бо як нині не прийдете, то не приходіть ніколи, щоб не нищили посівів у полі». Їдять капусту, голубці вареники, рибу, узвар з квасолею, поливку із сушених грибів борщ. Капусту не всю виїдають, а залишають трохи в мисочці прохаючи Бога зародити на другий рік ще краще

Після вечері ґазда і пастушки збирають усі ложки, зв’язують їх сіном і ставлять у Діда, щоб вся сім’я була завжди разом і щоб на пасовиську не розбігалися корови. Батько починає співати «Бог предвічний», йому підтягує вся сім’я. В нічній тиші ллється колядка – щире звернення християн до Бога духовне єднання з ним. Усі дії людини в Святий Вечір сповнені таємничістю. Ними господарі захищають свою садибу і сім’ю від усякої поганої сили на весь наступний рік. Уставати від вечері треба всім разом, а одному не слід, щоб сім’я нікого не втратила.

Хлопчики й дівчатка після вечері йдуть колядувати, а старші ґазди гуртуються по кутках чи збирають родичів і колядують уже на Різдво. Старших колядників запрошують до хати на гостину, а дітям виносять ласощі або гроші.

На Різдво хлопці переодягаються і ходять колядувати з вертепом. Це дійство зображає події у Вифлеємі, де народився Ісус Христос. Злий Ірод, який наказав вирізати дітей, щоб не пропустили маленького Божого сина, три царі, що приносять дари народженому, жид, пастушки, ангел – дійові особи вертепу. Пастушки заходять до хати і просять дозволу заколядувати. За коляду їм дають гроші, ковбасу, горіхи, яблука та інші ласощі».

До уваги відвідувачів ДІКЗ «Нагуєвичі»

До уваги відвідувачів ДІКЗ «Нагуєвичі»

25 грудня та 1 січня у музеї змінений графік роботи – прийом відвідувачів не проводиться. Різдвяно-новорічні свята – це свята, коли вся родина збирається разом в теплому сімейному колі. То ж бажаємо провести їх в спокою і надії на краще. В усі інші дні радо […]

«Країна солі і нафти»: описи подорожей Дрогобиччиною у 1768–1914 роках. Студії. Документи. Матеріали»

«Країна солі і нафти»: описи подорожей Дрогобиччиною у 1768–1914 роках. Студії. Документи. Матеріали»

Ця книга є продовженням трилогії монографій із серії «Доба Франка», запланованих у рамках проєкту «Від землі Вітелона до землі Івана Франка» і водночас нашим сміливим дослідницьким вступом для спеціального дослідження, присвяченого історії мандрівок Дрогобиччиною в період кінця XVIII – початку ХХ ст. Водночас це перша […]

До 50-річчя Василя Сліпака відбулася година пам’яті «Міф»

До 50-річчя Василя Сліпака відбулася година пам’яті «Міф»

«Перемога буде обов’язково! При одній умові: коли кожен з нас буде робити все необхідне для цього від найменшого до найбільшого і у всьому! Уявити собі: всі українці світу одночасно думають про це і діють? Це ж бомба, перед якою не встоїть ніщо на світі!» (Василь Сліпак)

Сьогодні видатному співаку виповнилося би 50 років. В Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» пройшла година пам’яті «Міф» до цієї дати. Її підготувала і провела наукова співробітниця музею Любов Плюйко. Вона коротко розповіла біографію, а всі присутні переглянули документальний фільм «Міф» режисерів Леоніда Кантера та Івана Яснія, який розповідає про оперного співака та Героя України Василя Сліпака.

Василь Сліпак народився 20 грудня 1974 року у Львові. З раннього дитинства виявляв неабиякий музичний талант. Він мав рідкісний голос – контртенор (найвищий з чоловічих оперних голосів).

У 1983 році, коли йому було дев’ять років, старший брат Орест відвів його до Львівської хорової капели «Дударик», де Василь співав більш ніж десять років.

У 1992 році молодий Василь Сліпак став студентом Львівського Вищого державного музичного інституту імені М. В. Лисенка

З 1997 року Сліпак працював у Паризькій опері, де здобув визнання за свої виконання партій у численних операх.

У 2004 році був активним учасником Помаранчевої революції.

Під час Революції гідності мав контракт у Паризькій опері, тому не міг прибути до Києва.

З початком війни Росії проти України Василь Сліпак був також одним з тих, хто організовував популярні антипутінські марші – «Stop Putin War in Ukraine!», які збирали десятки тисяч людей під стінами європейських інституцій.

У 2015 році Василь вирішив особисто взяти участь у бойових діях і приєднався до добровольчого батальйону «Правий сектор» під псевдонімом «Міф», що походить від його улюбленої арії Мефістофеля з опери «Фауст».

Він воював у Пісках у районі Донецького аеропорту. Брав участь у боях за Авдіївку у складі 1-ї окремої штурмової роти 7-го окремого батальйону Добровольчого українського корпусу. Звідти повернувся пораненим.

Вдруге поїхав на фронт у вересні 2015 року, у село Водяне під Маріуполем, на лінію зіткнення. У жовтні повернувся до Парижа.

Улітку 18 червня 2016 року втретє поїхав на Донбас, щоб доправити зібрану допомогу захисникам-добровольцям, і планував залишитися там на пів року. Але 29 червня 2016 року, виконуючи бойове завдання як кулеметник загинув у бою від ворожої кулі калібру 12,7 мм, яку випустив снайпер з великокаліберної гвинтівки.

Кілька слів про фільм. Музику для фільму «Міф» написали одні з кращих композиторів сучасності. Серед яких Євген Гальперін, що писав музику для Люка Бессона і був близьким другом Василя; Роман Григорів та Ілля Разумейко та Едуард Приступа. У стрічці поєднано документальні кадри та анімацію, яку створив український карикатурист Журавель Юрій.

Стрічку створено NGO «Tribu Verde» та Міжнародним продюсерським центром «Фор-Пост» у 2018 році за підтримки Державного агентства України з питань кіно.

В тому ж році фільм отримав п’ять престижних нагород: переможець у номінації «Документальний фільм» III Канівського міжнародного кінофестивалю імені Юрія Іллєнка; перша премія серед документальних стрічок на фестивалі Figueira Film Art Festival у м. Фігейра-да-Фош (Португалія); гран-прі ІІІ Рівненського міжнародного кінофестивалю «Місто Мрії»; переможець Третього кінофестивалю «Ukraїna!» у Варшаві; кращий документальний фільм Світового кінофестивалю Lifft India Filmotsav у м. Пуне (Індія). А в наступному 2019 році отримав премію Української кіноакадемії «Золота дзиґа», як найкращий документальний фільм.

Смерть Василя Сліпака стала великою втратою для України та міжнародної спільноти. Пам’ять про Василя Сліпака вшанували на багатьох рівнях. Йому присвячено численні меморіальні заходи, концерти, фільми та книжки. Його героїзм і самовідданість стали натхненням для багатьох людей.

А завершила Любов Плюйко годину пам’яті словами Василя Сліпака: «Ну, нащадкам скажу – ми тут для вас і все. Ви будете жити в тій Україні, про яку ми мріємо і яку ми зараз відвойовуємо!».

Відбулася наукова конференція «Стефан Ковалів – педагог, письменник, громадський діяч Галицької Каліфорнії»

Відбулася наукова конференція «Стефан Ковалів – педагог, письменник, громадський діяч Галицької Каліфорнії»

Сьогодні, 19 грудня, в Історико-краєзнавчому музеї м. Борислава відбулася наукова конференція «Стефан Ковалів: письменник, педагог, громадський діяч Галицької Каліфорнії». Участь у конференції взяв директор Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак. Він виступив з доповіддю «Нові джерельні свідчення про постать Стефана Коваліва». У рамках конференції пройшла […]

Майстер-клас «Виготовлення прикрас на ялинку в етностилі» провели в Нагуєвицькій СЗШ

Майстер-клас «Виготовлення прикрас на ялинку в етностилі» провели в Нагуєвицькій СЗШ

В Україні завжди прикрашали оселі до Різдва. Хоч сьогодні в магазинах можна знайти безліч прикрас на будь-який смак, але набагато цікавіше робити ялинкові прикраси своїми руками. Для прикрас використовували все, що траплялося під руку, тому багато прикрас зроблені з природніх матеріалів. Наші предки використовували для […]

Гуцульська коляда у бойківській садибі Івана Франка (29 грудня 13 год)

Гуцульська коляда у бойківській садибі Івана Франка (29 грудня 13 год)

Колядуватимемо в підтримку ЗСУ: у садибі Франка в Нагуєвичах гуцули з Криворівні збиратимуть донати

Шостий рік поспіль шанувальників спадщини Музею садиби Івана Франка, що в Нагуєвичах, запрошуємо запізнати давні традиції Криворівні через гуцульську коляду.

Цьогоріч із благодійною місію в підтримку ЗСУ колядуватимуть гуцули із Криворівні, зокрема однойменного музею Івана Франка. Проект вже давно усталений, як колядниче «Від музею Івана Франка в Криворівні до музею Івана Франка в Нагуєвичах».

Усі присутні матимуть змогу ознайомитися із різдвяними традиціями та почути давні гуцульські коляди.

Криворівню вважають столицею Гуцульщини. Колись тут гостювали Іван Франко та Михайло Грушевський, а відомий кінорежисер Сергій Параджанов знімав «Тіні забутих предків». У Криворівню завжди приїжджало багато творчих людей, і цей взаємообмін вплинув на те, що місце стало культурним осердям Гуцульщини.

Все будуть Франкові Нагуєвичі і Франкова Криворівня!

Наукова конференція «Стефан Ковалів – педагог, письменник, громадський діяч Галицької Каліфорнії». (19 грудня 11 год – на місці поховання; 12 год – офіційна частина)

Наукова конференція «Стефан Ковалів – педагог, письменник, громадський діяч Галицької Каліфорнії». (19 грудня 11 год – на місці поховання; 12 год – офіційна частина)

19 грудня 2024 року відбудеться наукова конференція «Стефан Ковалів – педагог, письменник, громадський діяч Галицької Каліфорнії». Мета конференції: консолідація зусиль наукової, педагогічної та громадської спільнот задля пошанування постаті Стефана Коваліва та всебічне дослідження, висвітлення його унікальної творчої спадщини в галузі педагогіки, літератури, культури і громадсько-політичного […]

Відкриття та освячення меморіальної дошки Карлу Бандрівському в Ортиничах

Відкриття та освячення меморіальної дошки Карлу Бандрівському в Ортиничах

«Народ, що не шанує своїх великих людей, не варт зватися освіченим народом». Ці слова Іван Франко сказав понад століття тому і нині вони також звучать актуально. Науковці Державного історико культурного заповідника «Нагуєвичі» продовжують відновлювати пам’ять несправедливо забутих, заборонених імперськими владами імен визначних людей Франкового краю […]

Відкриття та освячення меморіальної дошки Карлу Бандрівському (15 грудня 11.30 ‒ літургія, 12.45 ‒ освячення)

Відкриття та освячення меморіальної дошки Карлу Бандрівському (15 грудня 11.30 ‒ літургія, 12.45 ‒ освячення)

Нещодавно під час чергової музейної експедиції до села Ортиничі, нам вдалося віднайти садибу Бандрівських, у якій народився Карло Бандрівський (5.07.1855 – 29.10.1931) ‒ відомий галицький правник, громадський і культурний діяч, найближчий друг Івана Франка від шкільних років, офіційний опікун поета і його родини, згідно із заповітом поета ‒ розпорядник бібліотеки та архіву. Шваґер видатної співачки Соломії Крушельницької, радник уряду міста Львова.

У 2025 році виповнюється 170 років від Дня народження Карала Бандрівського. То ж запрошуємо громадськість Франкового краю на Літургію та чин освячення меморіальної дошки в рідному селі друга українського національного генія.

Проект організовано Державним історико-культурним заповідником «Нагуєвичі», спільно із Дрогобицькою філією Товариства «Просвіта», парафіяльною громадою села Ортиничі на чолі із отцем Іваном Яговкою. За меценатської підтримки депутата Дрогобицької міської ради Михайла Задорожного.

Все буде Франкова Україна!

15 грудня, неділя с. Ортиничі

11.30 ‒ літургія у церкві Введення в храм Пресвятої Богородиці

12.45 ‒ освячення пам’ятної дошки