Місяць: Червень 2025

ІІ Фестиваль бойківської культури «Бойко-FEST» в Самборі

ІІ Фестиваль бойківської культури «Бойко-FEST» в Самборі

Подія, що об’єднала усіх бойків відбулася сьогодні, 29 червня, в Самборі – це ІІ Фестиваль бойківської культури «Бойко-FEST». Його організатори – добрі друзі ДІКЗ «Нагуєвичі»: «Історико-етнографічний музей «Бойківщина» та ГО «Спадщина Бойківщини». Тому підтримати колег та ознайомитися з насиченою та цікавою програмою фестивалю приїхала делегація […]

Вітаємо з Днем Конституції України!

Вітаємо з Днем Конституції України!

Адміністрація та хранителі ДІКЗ «Нагуєвичі» щиро вітають українців із великим святом – Днем Конституції України. Основний закон нагадує нам, що кожен громадянин має право на гідне життя, свободу слова та вільний розвиток. Важливим є виконання Основного закону, який прийнятий 28 червня 1996 року. На жаль, […]

«Обдарований син великого Каменяра» – захід до 135-річниці від дня народження Петра Франка в ДІКЗ «Нагуєвичі»

«Обдарований син великого Каменяра» – захід до 135-річниці від дня народження Петра Франка в ДІКЗ «Нагуєвичі»

Діти та вчителі Львівського навчально-реабілітаційного центру «Мрія», які в ці дні відпочивають на базі Нагуєвицької спеціальної школи, сьогодні, 26 червня, мали змогу онлайн поспілкуватися з внуками Петра Франка – Петром і Любою Галущаками.

Це стало можливим під час презентації та відкриття виставки до 135-річниці від дня народження Петра Франка «Обдарований син великого Каменяра», що відбулася в конференц-залі Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі». Петро Галущак висловив жаль, що через стан здоров’я не зміг особисто приїхати в Нагуєвичі, але сказав: «Я страшенно радий з вами зустрітися і переговорити. Я не застав в житті свого діда Петра Франка, бо його скатували скоріше, як я народився. Але добрим моїм другом був мій другий дід Осип Галущак, який дуже багато мені розповідав про Петра Франка».

Внук Петра Франка, правнук Івана Франка поділився своїми споминами, які почув від своєї бабці – Ольги Франко (Білевич).

Доповнила розповідь Петра Галущака цікавими фактами з життя Петра Франка заступниця директора з наукової роботи Лілія Хміль.

Народився він 28 червня 1890 року тут, в селі Нагуєвичі. Доля подарувала йому лише 51 рік… За своє коротке й передчасно обірване життя Петро Франко зробив неоціненний внесок у становлення української державності, авіаційну, видавничу та дослідницьку справу, розвиток спорту, молодіжного руху та хімічної науки. Спортовець, пластун, січовий стрілець, сотник УГА, авіатор, учений-хімік, винахідник, письменник, педагог, депутат, громадський діяч, перший директор меморіального музею Івана Франка у Львові – він справді був талановитий у багатьох сферах життя.

Після презентації, відкриття виставки та спільної фотографії біля єдиного у світі пам’ятника Петрові Франку, Лілія Хміль провела дітям та вчителям, які вперше відвідали музей, цікаву екскурсію в садибі та Літературно-меморіальному музеї.

Марія Шутко для відвідувачів музею провела тематичну лекцію «Іван Франко і Київ»

Марія Шутко для відвідувачів музею провела тематичну лекцію «Іван Франко і Київ»

Київ для Франка мав доленосне значення – тут він познайомився та зустрічався із цілою низкою українських письменників, таких як Михайло Старицький, Іван Нечуй-Левицький, Леся Українка, Олена Пчілка. В Києві йому судилося зустріти і майбутню дружину Ольгу Хоружинську, вихованку Харківського інституту шляхетних дівчат. З цього розпочала […]

Люди з обмеженими можливостями відвідують наш музей

Люди з обмеженими можливостями відвідують наш музей

В Україні через наслідки війни зросла кількість людей з інвалідністю. Саме тому ще більш гостро постає питання створення безбар’єрного середовища. В Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» для безбар’єрного доступу людям з обмеженими можливостями передбачені мобільні пандуси. Вони розміщуються, як біля садиби, так і поблизу Літературно-меморіального музею. […]

Викладачі Дрогобицького музичного фахового коледжу ім. Василя Барвінського в музеї Івана Франка

Викладачі Дрогобицького музичного фахового коледжу ім. Василя Барвінського в музеї Івана Франка

Про співпрацю між Дрогобицьким музичним фаховим коледжем ім. Василя Барвінського та Державним історико-культурним заповідником «Нагуєвичі» відомо вже давно, і це вже неодноразово повідомлялося в різноманітних засобах масової інформації, як на місцевому рівні, так і на обласному, всеукраїнському та навіть міжнародному. Волонтерські поїздки в країни ЄС, неодноразові спільні проєкти зі збору коштів для наших військових – це лише невелика частинка, що роблять наші заклади задля перемоги. Сьогодні дружній колектив викладачів коледжу відвідав садибу та музей Івана Франка в Нагуєвичах.

Навіть ті, хто неодноразово відвідували Нагуєвичі сьогодні дізналися багато нового, завдяки цікавим екскурсіям наукових працівниць музею Ірини Сопотницької та Марії Шутко.

І, як віддані професіонали своєї справи, викладачі коледжу не могли не спробувати зіграти на старовинному фортепіано, на якому навчалася відома оперна співачка Ольга Лепка-Ястремська.

P.S. До речі, фортепіано фірми «KASPAR», яке в 1925 році отримало Гран-Прі на Міжнародному фестивалі в Парижі, відновлене та налаштоване завдяки титанічній роботі викладача коледжу ім. Барвінського Сергія Фендака.

Наукова співробітниця Ірина Сопотницька провела інформаційний екскурс: «Дев’ятий четвер – проща до цілющого джерела Ярина»

Наукова співробітниця Ірина Сопотницька провела інформаційний екскурс: «Дев’ятий четвер – проща до цілющого джерела Ярина»

Кожного року на дев’ятий четвер після Великодня сільська громада проводила в капличці відправу, освячувалась вода, – так описує у своїй книжці про джерело «Ярина» Анізія Онищак. Про це розповіла для відвідувачів музею наукова співробітниця Ірина Сопотницька. Вона провела інформаційний екскурс «Дев’ятий четвер – проща до […]

Профорієнтаційна поїздка до Трускавця для налагодження туристичних контактів

Профорієнтаційна поїздка до Трускавця для налагодження туристичних контактів

Сьогодні, 18 червня, науковці Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» з профорієнтаційною поїздкою відвідали Трускавець. Її мета – налагодження туристичних контактів між закладами культури, музейними установами, туристичними агентствами, санаторіями міста-курорту. Хранителі музею Івана Франка в Нагуєвичах, а саме заступниця директора музею Лілія Хміль, старші наукові співробітниці Тетяна […]

Волонтерська допомога для музейних установ, отримана з Республіки Австрія

Волонтерська допомога для музейних установ, отримана з Республіки Австрія

Нещодавно Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі» отримав велику волонтерську допомогу з Австрії. Завдяки старанням кандидата філологічних наук, доцента кафедри англійської мови та перекладу ДДПУ, директора Центру українсько-австрійської співпраці та директора Австрійської бібліотеки в Дрогобичі Ярослава Лопушанського музей отримав цінну оргтехніку.

Це – принтери, сканери, копіювальну техніку, багатофункціональний офісний пристрій Canon. Окрім цього, необхідні для роботи фондів музею універсальні коробки для зберігання цінних експонатів та безліч інших необхідних та корисних речей.

Волонтерську підтримку музеям Львівщини допоміг прийняти Благодійний фонд Родини Веселого.

Хочемо від імені ДІКЗ «Нагуєвичі» подякувати вищим навчальним закладам, архівним установам Республіки Австрія, їх керівникам за волонтерську допомогу, надану нашому музею, які формували, організовували транспортування і передачу гуманітарної допомоги.

Зокрема це:

Wirtschaftsuniversität Wien – Віденський економічний університет (Prof. Dr. Johannes Koll);

Universität Wien – Віденський університет (Mag. Dr. Nina Knieling);

Österreichische Galerie Belvedere – Австрійська галерея Бельведер (Bettina Bosin);

Universität Graz – Ґрацький університет (Dr. Christine Rigler);

Technische Universität Graz – Ґрацький технічний університет (Prof. Dr. Bernhard A. Reismann);

Universität für Musik und darstellende Kunst Graz – Ґрацький університет музики і виконавського мистецтва (Hofrat Mag. Robert Schiller);

Akademie der bildenden Künste Wien – Віденська академія образотворчих мистецтв (Mag. Dr. Eva Schober).

З української сторони:

Австрійська бібліотека у Дрогобичі (Österreich-Bibliothek Drohobytsch), Центр українсько-австрійської співпраці (Zentrum für ukrainisch-österreichische Zusammenarbeit) (директор Ярослав Лопушанський/Jaroslaw Lopuschankyj).

Виставка «Автографи відомих людей, які відвідували Нагуєвичі»

Виставка «Автографи відомих людей, які відвідували Нагуєвичі»

«Нехай безсмертно живе те місце – село Нагуєвичі – що породило великого Івана Франка» (Андрій Малишко 30 ІХ. 1950 р). «Від часу відкриття літературного музею в далекому 1946 році, його відвідали багато відомих українських письменників, зарубіжних гостей, представники духовенства, майже всі Президенти України, народні депутати, […]

Лекція «Іван Франко і Київ» (22 червня 12 год.)

Лекція «Іван Франко і Київ» (22 червня 12 год.)

Іван Франко, видатний український письменник, поет, публіцист та громадський діяч, мав доленосне значення для Києва. Тут він познайомився з багатьма українськими діячами культури, у тому числі із майбутньою дружиною Ольгою Хоружинською. Франко також часто відвідував Київ, зокрема у 1885-1886 роках, для налагодження контактів з київською […]

Інформаційний екскурс «Дев’ятий четвер – проща до цілющого джерела Ярина» (19 червня 12 год.)

Інформаційний екскурс «Дев’ятий четвер – проща до цілющого джерела Ярина» (19 червня 12 год.)

Кожного року на дев’ятий четвер після Великодня сільська громада проводила в капличці відправу, освячувалась вода, – так описує у своїй книжці про джерело «Ярина» Анізія Онищак. Тому каплицю відвідували хворі. Приблизно в 1912 році до «Ярини» приїжджав Іван Франко з сином Андрієм. Краяни радили йому вмочити хворі руки у воду з криниці, щоби виздоровіти. У післявоєнний час каплиця три рази була спалена комуністами, дуб зрізано у 1985 році… Мешканці села не здавалися, відбудовували її і кожного року вона ставала ще кращою. Та це не давало спокою атеїстам. 14 травня 1987 року вони приїхали до «Ярини», щоби перетворити святе місце на став для риби. Нагуєвичани збіглися і просили не робити цього, утворили живий ланцюг і своїми тілами прикрили капличку.

Послухати історію про цілюще джерело «Ярина» запрошуємо 19 червня  о 12 годині.

Науковці Львівського музею Івана Франка відвідали музей Франка в Нагуєвичах

Науковці Львівського музею Івана Франка відвідали музей Франка в Нагуєвичах

Сьогодні до Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» завітали поважні гості, наші колеги з Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка. Співпраця наших музеїв триває вже багато років і такі зустрічі важливі для розвитку та обміну досвідом для обох установ. Екскурсію на садибі Франка провели директор ДІКЗ «Нагуєвичі» […]

Директор ДІКЗ «Нагуєвичі» взяв участь у науково-практичній конференції «Княжий Дрогобич»

Директор ДІКЗ «Нагуєвичі» взяв участь у науково-практичній конференції «Княжий Дрогобич»

Відомі науковці, дослідники, історики, археологи, мовознавці, взяли сьогодні, 6 червня, участь в науково-практичній конференції «Княжий Дрогобич». Вона була приурочена до 635-річчя першої писемної згадки про дрогобицьку сіль. Участь в ній взяли науковці Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі», зокрема кандидат історичних наук, директор музею Богдан Лазорак. Учасники […]

Виставка «Автографи відомих людей, які відвідували Нагуєвичі» (12 червня 10 год. 30 хв.)

Виставка «Автографи відомих людей, які відвідували Нагуєвичі» (12 червня 10 год. 30 хв.)

Від часу відкриття літературного музею в далекому 1946 році, його відвідали багато відомих українських письменників, зарубіжних гостей, представники духовенства, майже всі Президенти України, народні депутати, політики, безліч художників, музикантів, артистів, композиторів. Вони ділилися своїми враженнями від відвідин рідного села великого генія – Івана Франка.

12 червня о 10 годині 30 хвилин в Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» відкриється виставка «Автографи відомих людей, які відвідували Нагуєвичі».