В музеї відкрилась виставка картин внука Захара Франка – Зеновія Франка «Франкова Україна»

В музеї відкрилась виставка картин внука Захара Франка – Зеновія Франка «Франкова Україна»

У рамках 7-го благодійного етнофесту в ДІКЗ «Нагуєвичі», що відбувся цієї неділі, в день народження Івана Франка, відкрилася нова виставки картин внука Захара Франка – Зеновія Франка «Франкова Україна» які він намалював далеко від рідного краю. 47 художніх творів подаровані Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» завдяки старанням відомого українського художника, поета, члена Національної спілки художників України Петра Грицюка.

Ідея відкриття виставки саме до дня народження нашого генія виникла ще пів року тому, коли Зеновій Франко передав свої твори для музеї Франка в Нагуєвичах. Надзвичайно душевний лист надіслав Зенон Франко на адресу директора музею Богдана Лазорака, в якому він розповідає про свою непросту долю в роки другої світової війни та як він опинився у Сполучених Штатах Америки. Але подумки він завжди залишався з рідною Україною.

То ж 27 серпня багаточисельні відвідувачі мали змогу побачити твори пана Зеновій. Відкрив виставку бібліограф, аспірант Назарій Юрчишин, який процитував слова автора: «Передаючи свої картини, я ніби повертаюся на Україну».

Також про виставлені на огляд картини своїми думками поділилась місткиня Людмила Горбачик. Вона сказала: «Я особисто не вчилася малювати, тому розумію, що ці картини намальовані від душі. Їх малювала людина, яка не має художньої освіти, але це людина знаного роду і дуже любить свою рідну землю, там де народилася. І відчувається, що їй зараз цього бракує». Тому Зеновій Франко через картини передає свої почуття, свою любов до України.

Підготували виставку старша наукова співробітниця музею Тетяна Лазорак та головний зберігач фондів Ростислав Хміль.

 

 

Довідково:

Зеновій Франко, народився 6 квітня 1937 року в місті Дрогобичі. Батько Василь Франко, мати Марія Шимко. Дід Зеновія Васильовича, Захар, рідний брат великого Івана Яковича Франка. Під час війни родина Зеновія була вивезена до Німеччини, а по її завершенні виїхала до Сполучених Штатів Америки. Там Зеновій отримав освіту інженера. Служив в збройних силах США на території Німеччини. Під час служби познайомився зі своєю майбутньою дружиною Тетяною, дитячі роки якої пройшли в Греції. Сім’я Зеновія і Тетяни Франків виростила двох доньок Тамару і Зірку. Родина живе в Атланті, Джорджія, США та часто проводить літо в Афінах.. У вільний час Зеновій займається живописом. Про своє вподобання говорить: « … я аматор малярства і малюю для дружини на спогад про мене. Люблю і читаю книги про українську історію, поезію і все, що пов’язане з Україною. Люблю класичну музику і українські народні пісні».

В 2016 році Зеновій Франко брав участь в творчих заходах Всеукраїнського патріотичного мистецького проекту «У нас єдина доля – ім’я їй Україна». Так, серед творів 40 художників з України та Греції, на виставках в Афінах та Салоніках було представлено три його роботи, які Зеновій Васильович люб’язно передав в Україну. 24 серпня 2016 року ці картини були репрезентовані в Івано-Франківську на виставці присвяченій 25-й річниці Незалежності України, після чого передані до музеїв.

У 2017 році, на запрошення Петра Грицюка, під час святкування 161-ї річниці від дня народження Івана Франка, Зеновій та Тетяна Франки відвідали родинне село діда Захара – Нагуєвичі. Вони подарували до фондів музею оригінальну вишиту сорочку батька – Василя Франка, який доглядав Івана Франка в останні місяці його життя. А також його портрет з дружиною, який був намальований 1965 року в Нью-Джерсі та колекцію фотографій з родинного архіву.