ГУЦУЛЬСЬКА ЕКСПЕДИЦІЯ “ФРАНКОВИМИ СТЕЖКАМИ”: БОЛЕХІВ
Ще з XIX ст. колоритні гуцули привертали увагу найвидатніших діячів української та зарубіжної літератури, культури та науки. Вони вирізнялися своїм особливим способом життя і побутом, волелюбністю, надзвичайно самобутнім мистецтвом, багатим фольклором і, звичайно, заворожуючою природною красою краю. Майже все своє життя цікавився Гуцульщиною й Іван Франко, вивчаючи та записуючи фольклорно-етнографічні матеріали від місцевих вчителів, літераторів та самих гуцулів.
Першим містечком на Івано-Франківщині, яке межує із Львівською областю, є БОЛЕХІВ. Вперше Іван Франко відвідав Болехів у 1875 р. Почуті тут народні оповідання про опришків Олекси Довбуша він використав пізніше у повісті «Петрів і Довбущуки». У 1883-1886 роках молодий письменник зупинявся у свого товариша по університету В. Левицького, який тут працював нотаріусом. Для почесного гостя люб’язно відводилася кімната, в якій він мав змогу спокійно працювати. Часто бував Іван Франко і в домі письменниці та організаторки жіночого руху на Прикарпатті Наталії Кобринської та її батька – священника, посла до сейму та парламенту, прогресивного громадського діяча Івана Озаркевича. Завдяки допомозі Івана Франка у 1887 році у Львові вийшов у світ жіночий альманах «Перший вінок», укладанням якого займалися Н. Кобринська та Олена Пчілка. Найчастіше письменник навідувався до Болехова у 1887-1889 роках, коли в будинку Н. Кобринської гостювала його дружина Ольга Хоружинська із сином Андрієм. Образ щирої господині, письменниці і громадської діячки Іван Франко змалював у своєму творі «Вандрівка русина з бідою». Восени 1891 р. в Болехові письменник зустрічався із чеським етнографом Ф. Ржегоржем, котрий збирав та занотовував місцеві етнографічні матеріали. Тут вони вели жваві розмови про українсько-чеські наукові зв’язки. Часто Іван Франко спілкувався з учителем, письменником Д. Лукіяновичем.
Про перебування Івана Франка у місті Болехів, про його спілкування, співпрацю зі згадуваними постатями та про їхній вплив на творчість письменника розповідає експозиція Музею історії м. Болехова імені Романа Скворія, який було відкрито у 1967 р.
Останні коментарі