ГУЦУЛЬСЬКА ЕКСПЕДИЦІЯ “ФРАНКОВИМИ СТЕЖКАМИ”: КАЛУШ-ПІДГІРКИ

З родиною Франків тісно пов’язане село Підгірки, що є передмістям Калуша. У 1903 р. після тривалих земельних суперечок братів Франків із вітчимом суд постановив розділити землю покійного Якова Франка у Нагуєвичах між трьома його синами і донькою. Та у маленькій хаті стало для усіх тісно. За родинними переказами, Іван дізнався, що у Підгірках місцевий священик продає хату й шматок землі. За свідченням дарчої грамоти, яка зберігається у Львівському музеї Івана Франка, Іван купив цей маєток і подарував братові Онуфрієві. Через рік велика родина Онуфрія переїхала на нове обійстя. Іван Франко, його дружина Ольга Хоружинська, діти та онуки часто гостювали у родичів. Письменник збирав на Калущині пісні, прислів’я та приповідки, ловив рибу, допомагав братові по господарству, разом з племінником Омеляном ходив у ліс по гриби. У 1905 р. Іван Якович побував у Підгірках на вакаціях із синами-гімназистами і вони допомагали батькові записувати фольклор. З приїздом відомого гостя до хати Онуфрія часто приходили односельчани. Одні просили поради, бажали послухати його міркування про політичні події, інші розповідали йому про свої біди, нужденне життя, шукали правди. Кожного вислуховував, давав поради, пояснював, від чого у них усі біди, вселяв надію на краще життя. Щира дружба зав’язалася у письменника із освіченим селянином Стефаном Смольським, син якого, Григорій, став відомим художником і зробив чимало для збереження пам’яті Каменяра. Востаннє Іван Франко побував у Підгірках 30 липня 1913 р. на похороні брата Онуфрія.
На Калущині, в Підгірках діє музей-оселя родини Івана Франка, який було відкрито 30 серпня 1992 р. Будинок теперішнього музею побудував Омелян — наймолодший син брата Івана Франка — Онуфрія. В експозиційних залах та фондах музейних зібрань зберігаються листи та інші родинні документи, предмети побуту, одяг, картини. Музейна експозиція розташована в сімох залах.
Вулиця Івано-Франківська, що у Калуші, є єдиною у світі вулицею, на якій розміщені одразу три пам’ятники Іванові Франку.