Благодійна музейно-мистецька Академія, приурочена 107-й річниці смерті Івана Франка «Все буде Франкова Україна»
В Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» сьогодні, 26 травня відбулася благодійна музейно-мистецька Академія, приурочена 107-й річниці смерті Івана Франка «Все буде Франкова Україна» на підтримку Збройних Сил України. Вона відбулася в рамках літературно-мистецької Академії «Країна Франкіана», яка стартувала 23 травня в ДДПУ ім. І. Франка. Розпочався захід з виконання Гімну України та вшануванням хвилиною мовчання пам’яті наших військових та мирних жителів України, які загинули у війні з нашим одвічним ворогом – московією.
Директор ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдан Лазорак, розпочинаючи захід надав слово для благословення настоятелю храму Стрітення Господнього в Дрогобичі о. Тарасу Коберинко.
Тема війни, що вже 457-й день триває на нашій рідній землі, завдання, що стоять перед освітянами, музейниками і кожного з нас задля нашої перемоги та надбання нашого великого генія, Івана Франка стали головним лейтмотивом виступів почесних гостей Академії.
Насамперед це внук Петра Франка, правнук Івана Франка Петро Галущак, який від себе і присутньої сестри Любові сказав: «Франкове слово, хоч я і його правнук, належить не мені, Франкове слово належить всім нам».
Також з вітальними словами до присутніх звернулися ректор Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка, доктор філософських наук, професор Валентина Бодак, директор Дрогобицького музичного фахового коледжу ім. Василя Барвінського, кандидат мистецтвознавства Юрій Чумак, директор Дрогобицького фахового коледжу нафти і газу, кандидат економічних наук, доцент Юрій Хомош, директорка культурно-освітнього центру імені Івана Франка Дрогобицької міської ради Марія Супрун. Остання подарувала розкішний букет квітів для правнучки Івана Франка – Любові Галущак.
Відтак офіційна частина непомітно перейшла до наукової і перший доповідач великий друг музею в Нагуєвичах презентує: доктор історичних наук, професор Інституту Українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України Володимир Александрович розповів про унікальні пам’ятки українського релігійного мистецтва Нагуєвицької околиці з досвіду музейних експедицій, власне у співпраці з музеєм Івана Франка в Нагуєвичах.
Дуже цікавою була доповідь бібліографа ДІКЗ «Нагуєвичі», аспіранта факультету історії, педагогіки та психології ДДПУ ім. І. Франка Назарія Юрчишина «Війна та військова служба в житті Івана Франка та його роду». Молодий науковець привідкрив маловідомі факти служби Франка в австрійському війську.
Також директор музею Богдан Лазорак презентував два унікальні музичних інструменти, які завдяки родині Андрія Садохи (рояль) та спонсорській підтримці Володимира Александровича (скрипка) відвідувачі музею Івана Франка зможуть побачити вживу та дізнатися їхню історію. Величезна їм за це подяка. Це – Віденський рояль колеги Івана Франка Марії Височанської фон Пальмріх 1881 року випуску, музику якого свого часу слухав Іван Франко та Богемська скрипка Адольфа Паесольда 1902 року випуску з села Ступниця.
Лаконічною і вельми насиченою інформацією була доповідь історика, відомого краєзнавця й екскурсовода, який буквально знає все про Дрогобич Олега Стецюка «Рід Височанських фон Пальмріх та цукерня Височанських фон Пальмріх в Дрогобичі».
Також в рамках Академії відбулися дві непересічні події – міжконтинентальна фото-відео-презентація Антарктида-Нагуєвичі та прямий зв’язок з українською станцією «Академік Вернадський, яку презентував керівник проектів «Фотографії старого Львова» і «Львівський Фотомузей» Роман Метельський та передача для ДІКЗ «Нагуєвичі» унікальних архівних матеріалів про здобуття звання доктора філософії Іваном Франком у Відні. Ці матеріали передав доцент кафедри англійської мови та перекладу, директор Австрійської бібліотеки в Дрогобичі Ярослав Лопушанський. Але про це більш детально ми розповімо у наших наступних репортажах. Читайте, буде цікаво!
Завершилася академічна частина нагородженням переможців Всеукраїнського вокального конкурсу «Твори, перероджені у піснях», які від імені «Інституту модернізації змісту освіти» та «Дрогобицького творчого осередку вимушено переміщених ociб» вручив голова Міжнародного благодійного фонду «Сила людських сердець» Денис Уваров.
І вже просто неба на території Літературно-меморіального музею Івана Франка учасники Академії мали можливість послухати благодійний концерт Дрогобицького фахового коледжу ім. Василя Барвінського на пошану Івана Франка та підтримку ЗСУ «Поки достигне плід». І символічно, що перед початком концерту над оселею Франка кружляв журавель – символ України, любові до рідної землі, миру і достатку.
Участь в концерті взяли камерний оркестр коледжу під керуванням Сергія Фендака, жіночий хор, керівник Марія Гірняк, скрипаль-віртуоза Іриней Турканик, молодий, обдарований соліст Мар’ян Кулик, концертмейстери Ольга Гирчак і Вікторія Чумак та неперевершені солісти Наталія Цигилик-Чумак і Андрій Боженський.
Опісля всі учасники зробили пам’ятне фото біля музею Івана Франка в Нагуєвичах.
Останні коментарі