Єдині в Україні унікальні матеріали з Віденського архіву будуть зберігатися музеї Івана Франка в Нагуєвичах

Єдині в Україні унікальні матеріали з Віденського архіву будуть зберігатися музеї Івана Франка в Нагуєвичах

Це – архівні матеріали про здобуття звання доктора філософії Іваном Франком у Відні. Ці матеріали передав доцент кафедри англійської мови та перекладу, директор Австрійської бібліотеки в Дрогобичі Ярослав Лопушанський.

Насправді ці матеріали, як зазначено на титульній сторінці: «Віденська Франкіана: копія дисертаційної справи Івана Франка, передана Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» архівом Віденського університету з дотриманням академічної доброчесності та з ініціативи доц. Ярослава Лопушанського, директора Австрійської бібліотеки в Дрогобичі і Громадського об’єднання «Центр українсько-австрійської співпраці» є надзвичайно цінні, як для музею, так і для всієї України.

Як зазначив пан Ярослав, цього року минає 130 років, як Іван Франко отримав звання доктора філософії у Віденському університеті. І тепер ці документи повертаються туди, де вони і мають бути. Захищаючи дисертацію «Варлаам і Йоасаф, старохристиянський духовний роман і його літературна історія» Іван Франко отримав від усіх екзаменаторів оцінку «відмінно», що було поодиноким випадком за всю історію університету.

Ярослав Лопушанський, практично першим з настанням Незалежності України в 1991 році мав можливість довгий час працювати на науковій ниві у Відні та зібрати велетенський матеріал, який згодом використовував у своїй роботі. Та лише три місяці тому почав його впорядковувати.

І ось завдяки його невтомній праці та підтримки заступника директора архіву Віденського університету фрау Ульріке Денк, Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі» отримав унікальний документ на 21-му аркуші, де Іван Франко власноруч написав заяву на здобуття звання, автобіографію на шести аркушах та підписом, оцінки, отримані під час захисту та інше.