День фізичної активності «Маршрут здоров’я «2900 кроків» в ДІКЗ «Нагуєвичі»

День фізичної активності «Маршрут здоров’я «2900 кроків» в ДІКЗ «Нагуєвичі»

Сьогодні, 30 січня, в Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» в рамках українсько-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» відбувся День фізичної активності «Маршрут здоров’я «2900 кроків». Він був присвячений формуванню моделі здорової поведінки щодо факторів ризику розвитку серцево-судинних захворювань та популяризації здорової поведінки.

Спочатку всі зареєстровані учасники відвідали медичну зону та зробили перевірку стану свого здоров’я, зокрема: визначили індекс маси тіла, проконсультувалися з дієтологом, виміряли артеріальний тиск, пульс і сатурацію, перевірили рівень глюкози в крові, пройшли тестування на ризик розвитку серцево-судинних захворювань та цукрового діабету.

Урочисте відкриття заходу розпочалося з вшанування наших воїнів, які віддали свої життя, боронячи українську землю від ворога та виконанням Державного Гімну України.

Отець Олег Кекош поблагословив успішне проведення цього потрібного заходу та відзначив, що здоров’я духовне і здоров’я фізичне створюють цілісність людського духу, її сили і віри.

З вітальними словами звернулись організатори: генеральний директор ДУ «Львівський ОЦКПХ МОЗ» Наталія Іванченко, начальник Дрогобицької районної військової адміністрації Степан Кулиняк, голова Дрогобицької районної ради Андрій Шевкенич, голова БФ «Святого Юди Тадея» Ольга Ворожбит-Турчин, директор Департаменту з питань культури, національностей та релігії Львівської обласної військової адміністрації Ірина Гаврилюк.

Також прозвучали дві цікаві доповіді, підготовлені науковцями ДІКЗ «Нагуєвичі». Так, кандидат історичних наук, доцент, директор ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдан Лазорак розповів про історію хвороб та пандемій в Нагуєвичах і скандинавську руханкову реформу Петра Франка, а наукова співробітниця музею Марія Шутко – про історію хвороби Івана Франка.

Вступ до практичної частини Дня фізичної активності розпочала заступниця генерального директора ДУ «Львівський ОЦКПХ МОЗ» Ольга Брезецька. Вона ознайомила з інструментами подолання серцево судинних захворювань, а керівник Федерації скандинавської ходьби у Львівській області Євген Мацейко розповів про один із цих інструментів, а саме про скандинавську ходьбу.

Після цього всі учасники заходу ознайомилися з музеєм-садибою Івана Франка в Нагуєвичах, більшість з яких вперше відвідали місце, де народився геній українського народу. А цікаву екскурсію для гостей провела наукова співробітниця музею Ірина Сопотницька.

Вже на новій локації – поблизу стежки Івана Франка відбулися практичні заняття. Тут Євген Мацейко та представники обласної федерації провели короткий інструктаж та розминку для тих, хто сьогодні вперше спробував пройтися скандинавською ходьбою та переконатись, який ефект вона дає для підтримки здоров’я. При правильному виконанні техніки скандинавської ходьби задіяно понад 90% м’язів, ходьба на свіжому повітрі позитивно впливає на стан нервової системи, покращує сон, допомагає впоратися з депресіями, сприяє збільшенню обсягу легень на 30%. Це означає, що вам стане легше дихати. Така ходьба ідеальна для людей, які страждають на бронхіальну астму, знижує рівень холестерину в крові, нормалізує тиск, обмін речовин і роботу кишечника, допомагає організму швидше позбутися токсичних речовин і запускає процеси загального омолодження організму.

На старт «Маршруту здоров’я «2900 кроків» вийшли близько сотні учасників, більшість з яких вперше взяли участь у подібних заходах. Надіємося, що це стане поштовхом для продовження занять. Це і було метою проєкту – активізувати мешканців Дрогобиччини до впровадження інструментів попередження поведінкових факторів ризику неінфекційних захворювань, зокрема, серцево судинних захворювань, як ключового тягаря передчасної смертності працездатного населення в Україні.

Слід відзначити тих, завдяки кому вдалося організовано провести захід. Це – представники музею Лілія Хміль, Марія Добрянська, Назарій Юрчишин, Ростислав Хміль, Тетяна Лазорак, Ганна Лазорчин, лікар-дієтолог Ольга Гордієвич, лікарі із загальної гігієни Інна Уварова та Уляна Лужецька, фахівці ДУ «Львівський ОЦКПХ МОЗ» Анна Мошовська, Петро Боровець, Ольга Гуща, Наталія Грабаня, Надія Круглій, Галина Губич, Максим Лапан, Галина Бриндак, Олександр Крук, Марія Поплавець.

Організатори заходу: Державна установа «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», Благодійна організація «Благодійний фонд святого Юди Тадея», Дрогобицька районна військова адміністрація, Дрогобицька районна рада та Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі».