До Дня мови і писемності тематичний урок «Мова моя калинова»
27 жовтня – День української писемності та мови. З нагоди свята в ДІКЗ «Нагуєвичі» відбувся тематичний урок «Мова моя калинова», який підготувала та провела наукова співробітниця музею Ірина Сопотницька для дітей молодших та середніх класів.
Вона розповіла їм про те коли виникла ідея його відзначати та розповіла цікаві факти про українську мову. Свято започаткували 6 листопада 1997 року указом №1241/97 «Про День української писемності та мови». До 2023 року його відзначали 9 листопада – у день вшанування пам’яті преподобного Нестора Літописця.
Ось кілька цікавих фактів про українську мову.
У сучасній українській мові налічується понад 250 тисяч слів.
Перші слова українською були записані на листі в 448 р н.е. візантійським істориком Пріском Панікійським. Він записав слова «мед» і «страва».
Деякі лінгвісти зараховують українську до найдавніших зі слов’янських мов. За деякими версіями, українська сформувалася приблизно в 9-4 тисячолітті до н.е.
За лексичним запасом найбільш близькою до української мови є білоруська – 84% спільної лексики, далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім – російська (62%). За вимовою українська найближча до чеської та словацької.
Сучасну українську мову започаткував Іван Котляревський, а основоположником став Тарас Шевченко, вони почали писати свої твори народною мовою на основі українських середньо наддніпрянських говірок. Офіційно вважається, що після видання «Енеїди» Івана Котляревського, українська мова була прирівняна до літературної мови.
Перший український «Буквар» видав 1574 року у Львові першодрукар Іван Федоров. До наших часів дійшов лише один примірник книги, який було знайдено 1927-го в Римі. Зараз стародрук зберігається в бібліотеці Гарвардського університету.
Починаючи з вісімнадцятого і до дев’ятнадцятого століття в українській мові використовувалося до п’ятдесяти різних систем письма (але не письменностей). Тому за кількістю орфографії (але не письменностей), українська мова перевершує найскладнішу – монгольську.
Перший офіційний Український правопис було затверджено 17 травня 1919 року на Загальних зборах Української академії наук.
Найбільше псевдонімів мав поет Олександр Кониський – свої твори він підписував 141 іменем, в Івана Франка було 99 псевдонімів, а письменник Осип Маковей користувався 56 вигаданими назвами.
1933 року з правопису була вилучена літера «ґ», а 1990-го – повернена знову.
Найбільше перекладів серед українських творів має «Заповіт» Тараса Шевченка – 147 мовами.
Найстарішою українською піснею вважається балада «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?».
Іменники в українській мають цілих сім відмінків – це рекорд для слов’янських мов. На відміну від споріднених мов, у нас також є кличний відмінок.
В українській мові виділяється три форми майбутнього часу у дієслів – проста («я піду»), складна («я йтиму») і складена («я буду йти»).
В українській мові майже будь-який іменник має зменшувально-пестливу форму (наприклад, «вороги» – «вороженьки»).
У сучасній нормі правопису в українській мові дозволено вживати фемінітиви до професій і родів занять. Це не вважається мовною помилкою.
Найчастіша перша буква в словах в українській мові – буква «П». Найменше слів починається на букву «Ф» (не враховуючи букву «И» та м’який знак).
Українська мова багата на синоніми. У слова «горизонт» 12 синонімів, а у слова «бити» – цілих 45.
Серед слів найчастіше використовують іменник – «рука», прикметник – «великий», дієслово – «бути» і серед займенників – «він».
Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер – «дихлордифенілтрихлорметилметан».
Назви всіх дитинчат тварин в українській мові відносяться до середнього роду.
За межами Європи українська мова має напівофіційний статус в США (округ Кук штату Іллінойс). Відомо, що округ Кук в штаті Іллінойс – це 16-ий з найбільших у світі урядів місцевого самоврядування. В цьому окрузі проживає близько 5,5 мільйона населення, до складу округу входить місто Чикаго разом з передмістями. Українська мова була обрана як одна з найбільш вживаних мов у цьому районі.
Останні коментарі