До дня пам’яті кіборгів перегляд фільму «Кіборги. Герої не вмирають» Ахтема Сеітаблаєва за сценарієм Наталії Ворожбит

До дня пам’яті кіборгів перегляд фільму «Кіборги. Герої не вмирають» Ахтема Сеітаблаєва за сценарієм Наталії Ворожбит

16 січня в Україні відзначають День пам’яті захисників Донецького аеропорту, яких за мужність та неймовірну стійкість називають кіборгами.

Сьогодні в Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» відбувся перегляд фільму «Кіборги. Герої не вмирають». Перед показом стрічки наукова співробітниця музею Ірина Сопотницька розповіла про те, як розпочиналась і тривала оборона Донецького аеропорту з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року.

«26 травня підрозділи армійського спецназу за підтримки бойової авіації завдали удару по терористах, які намагалися взяти під контроль міжнародний аеропорт Донецька. Була задіяна штурмова і армійська авіації, проведена висадка десанту. Українські підрозділи діяли стрімко і ефективно – було вбито близько 45 бойовиків, ще кілька десятків поранені. Третина батальйону «Восток» була знищена силами АТО. В рядах бойовиків почалася паніка, деякі лідери терористів поспішно покинули місто. Українські підрозділи закріпилися в районі аеропорту», – повідомляли в РНБО.

З часом, після багатьох штурмів, аеропорт отримав і символічне значення для України – свідчення героїзму її бійців, що успішно протистоять потужним силам ворога.

Летовище стало символом стійкості, а його захисників називали «кіборгами».

В різний час в аеропорту та прилеглих Пісках воювали бійці 95-ї та 79-ї десантних бригад, вояки 3-го кіровоградського полку спецпризначення та батальйону «Дніпро-1», артилеристи і танкісти 93-ї бригади, добровольці з ДУК «Правий сектор» та батальйону «ОУН», військові з інших частин. Серед них і наш земляк з Підбужа – Микола Шніцер.

«Кіборги» вистояли, не встояв бетон», – фраза, яка увійшла в історію разом із подвигом українських бійців, які боронили ДАП 242 дні.

Фільм «Кіборги. Герої не вмирають» розповідає про оборону Донецького аеропорту. Герої воєнної драми – семеро добровольців, які до останнього захищають аеропорт. Історія розгортається протягом двотижневого чергування в аеропорту одного батальйону в 2014 році. Добровольча група вперше приїздить до гарячої точки, яку вже чотири місяці обороняють наші військові, та віч-на-віч стикається зі страшним обличчям війни: до захисту аеропорту стають не лише професійні військові, а й добровольчі корпуси. Це зіткнення, – безумовний виклик для всього світу, – стає початком формування нової самоідентифікації громадян України.

Режисер фільму – Ахтем Сеітаблаєв. Загальна прем’єра відбулася у День Збройних Сил України, 6 грудня 2017 року, але першими картину побачили військові Маріуполя. У перший тиждень прокату «Кіборги» поставили рекорд серед українських фільмів.

Фільм отримав нагороди на Міжнародному фестивалі у Верховині, премію «Золота дзиґа», премію кінокритиків «Кіноколо».