Доповідь-презентація історика Івана Сварника «Іван Франко в архівних документах»

Доповідь-презентація історика Івана Сварника «Іван Франко в архівних документах»

В середу, 7 лютого, в конференц-залі Літературно-меморіального музею Івана Франка в Нагуєвичах відбулася цікава подія – доповідь-презентація голови Археографічної комісії НТШ, заступника голови Українського геральдичного товариства, історика Івана Сварника «Іван Франко в архівних документах».

Відбулася вона в рамках співпраці між установами культури Львівщини, а саме Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» та Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Розпочався захід з вшанування пам’яті українських військових ти мирних жителів, які загинули у війні з нашими споконвічними ворогами – московськими загарбниками. Парох церкви Святого Миколая села Нагуєвичі отець Андрій Безушко поблагословив цей захід і зазначив, що ми, особливо молоде покоління, повинні навчатись у наших предків, знати свою історію та, спираючись на ці знання, створювати достойну державу.

Директор ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдан Лазорак представив гостя, пана професора Івана Сварника, згадав перше знайомство з ним ще в 2008 році та коротко розповів про життєвий і науковий його шлях. Так у 1970-1973 роках Іван Сварник навчався на історичному факультеті Львівського державного університету. А в березні 1973 року, після успішної здачі зимової сесії, виключений з третього курсу університету через «вчинок негідний звання радянського студента» – участь у нелегальному студентському гуртку. Наступні три роки відслужив на флоті в Кронштадті. Опісля служби, з 1975 року працював у Центральному державному історичному архіві УРСР у Львові – спочатку молодшим та старшим науковим співробітником, згодом старшим археографом, завідувачем відділу давніх актів, заступником директора, завідувачем сектору допоміжних історичних дисциплін.

Доповідь професора Івана Сварника була більше подібна на розмову чи розповідь, в якій перепліталися його наукові дослідження і знахідки та життєві події. І це дуже зацікавлювало слухачів, серед яких було багато молоді, істориків, музейників, краєзнавців.

Власне, що стосувалось теми доповіді «Іван Франко в архівних документах», Іван Сварник сказав: «Мені пощастило з Франком кілька разів, перша робота, яку мені доручили в архіві, як молодому спеціалісту, впорядкування фонду Львівського Ставропігійського інституту, так званого фонду 129, де на три чверті знаходяться документи Львівського братства. І серед них мені випадково вдалося знайти – автограф Івана Франка».

Також в архівах були знайдені документи, в яких Іван Франко власноруч описує книги, які він передає власні праці для продажу у львівські книгарні.

Цікавим також є віднайдені документи, в яких вчителі малого Івана згадують про його, як про скромного і обдарованого учня, який вважав найголовнішою справою у житті турботу про добробут і просвіту свого народу, особливо селян, тих принижених убогих синів галицької землі.

Також Іван Сварник розповів про знайомство й співпрацю з франкознавцем Романом Гораком, про свою роботу в архіві Львівського національного університету ім. І. Франка, де були віднайдені документи про виключення студента Франка з університету та клопотання декана щодо виплати стипендії за період перебування в тюрмі та багато інших цікавих фактів.

Після своєї доповіді пан Іван відповів на низку запитань. У свою чергу директор музею Богдан Лазорак подякував гостю за змістовну розповідь і вручив на згадку про сьогоднішню зустріч в Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» пам’ятні подарунки та книжку «Дрогобич і дрогобицька земля у 1914-1919 рр. Дослідження історії міста та регіону».