Фотовиставка проєкту «Батьківська Хата. Homestead» відкрилась сьогодні в ДІКЗ «Нагуєвичі»

Фотовиставка проєкту «Батьківська Хата. Homestead» відкрилась сьогодні в ДІКЗ «Нагуєвичі»

У п’ятницю, 24 червня, в Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» відбулася непересічна та унікальна подія, а саме відкриття фотовиставки проєкту «Батьківська Хата. Homestead».

Чому непересічна? Та тому, що вона зібрала митців та гостей з усієї України.

А чому унікальна? Бо відкриття її відбувалося одночасно на двох континентах. Організатор виставки Олена Браво, виступила на її відкритті, перебуваючи в цей момент у Сполучених Штатах Америки.

Захід розпочався з виконання Гімну України та хвилини мовчання, тим самим ушанувавши наших загиблих героїв у російсько-українській війні, що триває вже чотири місяці.

Директор Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак розпочав своє вітальне слово з вірша Івана Франка «Нема ще миру» та висловив побажання, щоб цей чудовий проєкт, який сьогодні тут в нашому музеї «мандрує світом і показує, що є КУЛЬТУРА і ця генеральна битва буде за нами!»

«В нашій країні війна… Війна, яку веде проти нас найцинічніший і найпідступніший ворог на всіх фронтах – військовому, інформаційному й культурному, ми хочемо розповісти про наш освітній культурно-інформаційний проєкт, мета якого, це боротьба з російською пропагандою. Ми показуємо якою насправді була наша країна задовго до приходу совєтів і лєніна. Зберігаємо пам’ять про предків, для наших нащадків! Наша культура, як духовна броня українців. Інформаційний і культурний фронт не менш важливі, для майбутнього нашої країни, ніж військовий», – цими словами розпочала церемонію відкриття її співорганізатор, основний фотограф цього проєкту, член Спілки фотохудожників України Світлана Задоровська.

Від усієї команди проєкту її організатор колишня киянка, а нині діаспорянка, членкиня ГО Ukrainian San Antonio Олена Браво з далекого Техасу висловила вдячність музею І. Франка в Нагуєвичах, усім присутнім за підтримку її ідеї.

Україна неймовірна! Про це говорять всі, хто бодай раз бачив дивовижну красу, унікальну природу, солов’їну мову, культуру, традиції та щиру гостинність її мешканців. «Батьківська Хата. Homestead» – це україно-американський проєкт, який покликаний донести до українців світу красу української культури та традицій, яскравий колорит українського села, особливості побуту, будови хат та ремесел наших прадідів. Проєкт для людей, які не завжди можуть побачити батьківську домівку з тієї чи іншої причини, як приклад діаспоряни, які не мають можливості приїздити на Батьківщину дуже часто. Для тих, чия хата була зруйнована часом або просто продана. Для донеччан та луганчан, переселенців, які змушені були залишити рідні домівки без найменшої надії на повернення.

Виступаючи на відкритті виставки, українська письменниця, сценаристка, режисерка, журналістка та громадська діячка, член Національної спілки журналістів України, засновниця Всесвітнього дня вишиванки Леся Воронюк, відзначила важливість цього проєкту: «Чим красивий цей проєкт, чим важливий? Тим, що він зосереджує довкола себе величезну кількість митців, колекціонерів та небайдужих людей. Разом з тим він набуває постійно нових форм, тобто він починався, як фото, далі він уже є, як візуалізація із музикою та трансформується у листівки… І завдяки таким красивим речам, ми можемо ненав’язливо, ніжно, мудро, приязно розповідати про українську культурну спадщину».

Ось і так поступово і ненав’язливо виступи учасників відкриття виставки перейшли у поетично-музичне русло.

Як ми згадували, Богдан Лазорак, розпочав захід поезією Івана Франка, а ведуча новин Українського радіо, тележурналістка Ірина Антонович, водночас демонструючи автентичний одяг Черкащини, прекрасно продекламувала вірші Дмитра Павличка, Івана Франка та сучасних поетів. Вона зазначила, що вважає за честь читати вірші у цьому духовному храмі і відчувати дух Івана Франка.

Продовжили поетичну хвилю староста села Нагуєвичі Леся Гром, яка також процитувала нашого генія Івана Яковича та доктор філологічних наук, професор, голова Інституту Франкознавства Дрогобицького державного педагогічного університету ім.. І. Франка Галина Сабат. Пані Галина зазначила: «Навіть в такий тяжкий час війни, такі проєкти потрібні, оскільки вони повертають нас до своїх джерел, до свого коріння. Кожен робить свою справу на своєму фронті». І, звичайно, завершила свій виступ поезією Ліни Костенко.

Присутні на відкритті мали можливість почути прекрасний музичний виступ студентки Національного Київського інституту культури, мешканки Нагуєвич Марійки Кахній, яка виконала пісню на слова Івана Франка «Човен» та «Материнська любов»

Головна місія проєкту – популяризація української культури у світі та серед самих українців, а мета – продемонструвати народні строї різних етнографічних регіонів України кінця XIX – початку ХХ ст. разом з архітектурними формами та побутом відповідної території.

Раніше висвітлювали або стародавній одяг, або окремо взяті хати. Це були своєрідні фоторепортажі, наприклад, у народному полтавському строї, але на тлі хати з іншого регіону. Безумовно, всі вони мають велику інформаційну цінність. Але саме проєкт «Батьківська хата. Homestead» вперше поєднав у собі абсолютно все! До речі, існує друкована версія проєкту – комплект вітальних листівок, кожна з яких відображає окрему міні-історію «Батьківська хата. Homestead» з описом будівель та народного одягу. А матеріали проєкту є не лише українською, а й англійською. Це дає можливість донести і поширити українську культуру не лише серед українців діаспори та України, а й серед інших народів світу.

«Українці світу, в єдності наша сила! З нами правда, з нами Бог і ми обов’язково Переможемо!»

 

Довідково:

Організатори: Громадська організація «Ukrainian San Antonio», Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі», Арт-об’єднання Kyivphotos-Hall 2012

Офіційні партнери: Департамент з питань культури, національностей та релігій ЛОДА, ГО «Центр промоції культурного та соціального розвитку в Україні», ГО «Центр сприяння та розвитку міжнародних проєктів ЮНЕСКО в Україні» Керуючий партнер організацій та куратор міжнародних проєктів – Роман Білявський,

За сприяння: Національної Спілки Фотохудожників України, Громадської організації «Всесвітній день вишиванки, Національного музею народної архітектури та побуту України, Центру фольклору та етнографії.

Роботи фотографів: Світлани Задоровської (Україна), Олександри Першиної (Україна) та Оленки Браво (USA).

Куратор фотоекспозиції: Валерій Лещинський (Київ)

Технічний керівник виставки – Богдан Лазорак (Дрогобич)

Інформаційні партнери експозиції: Національна спілка фотохудожників України, Національна спілка кінематографістів України, Арт-об’єднання «Kyivphotos-Hall 2012», Громадська організація «Ukrainian San Antonio», журнал «Культурний тренд», Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі», Громадська організація «Всесвітній день вишиванки», Дрогобицьке Інтернет телебачення.