Хранителі ДІКЗ «Нагуєвичі» висловлюють слова вдячності пану Миколі Мілоцькому за передані експонати
Фонди Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» поповнилися ще кількома цікавими експонатами. Зокрема, це дві друкарські машинки: Olympia Splendid 33 та Optima M 10, виготовлені в середині ХХ сторіччя. Цим дарункам музей завдячує дрогобичанину Миколі Мілоцькому. Щоб краще дізнатись про отримані експонати, ознайомимося з історією підприємства, яке випускало ці моделі друкарських машинок.
Компанія «Олімпія» була створена 15 серпня 1903 року, під назвою Union Schreibmaschinen G.m.b.H, а зареєстрована торгова марка друкарських машин «Олімпія» з’явилася лише в 1930 році. 31 серпня 1936 року «Олімпія» стала самостійною фірмою під назвою «Канцелярські друкарські машини Олімпія» (Olympia Büromaschinenwerke AG).
В 1945 році «Олімпія», як і вся Німеччина розділилась на дві частини – в НДР вона стала називатися «Оптіма», а з 1950 року – «VEB Olympia Büromaschinenwerk Erfurt». У Західній Німеччині – надалі «Олімпія» (Olympia Werke AG).
Тому, зробивши короткий екскурс в історію розвитку компанії, можна зробити висновок, що обидві друкарські машинки, які поповнили фонди ДІКЗ «Нагуєвичі», виготовлені однією фірмою в 50-х роках минулого століття, лише в різних на той час Німеччинах – ФРН та НДР.
Старих машинок з українським шрифтом зберіглося дуже мало. Це і не дивно, враховуючи нашу історію. Але є ще один цікавий факт, що проживаючи в Мюнхені головний український ідейний провідник Степан Бандера мав дві машинки – Olympia та Underwood, звичайно з українським шрифтом. Можливо в нього була саме модель Olympia Splendid 33, оскільки вона випускалася в 1950-х роках і була дуже популярною завдяки своїм компактним розмірам і надійністю.
Вартує сказати, що в 1975 році в українському Кіровограді (тепер Кропивницький) розпочав роботу завод по виготовленню друкарських машинок «Ятрань». А прототипом їхньої продукції була модель «Olympia SGE 50».
Хранителі музею Івана Франка в Нагуєвичах висловлюють слова вдячності пану Миколі Мілоцькому за передані експонати.
Останні коментарі