Науковці ДІКЗ «Нагуєвичі» взяли участь у написанні радіодиктанту – 2024

Науковці ДІКЗ «Нагуєвичі» взяли участь у написанні радіодиктанту – 2024

День української писемності та мови – свято розвитку державної мови, яке щороку відзначається в Україні 27 жовтня. Цього дня вшановують пам’ять Преподобного Нестора-Літописця – послідовника Кирила і Мефодія. Вважається, що Нестор Літописець став прабатьком української писемної мови. Сучасний алфавіт української мови здебільшого складається з аналогів грецьких літер і декількох слов’янських знаків, однак раніше, крім кирилиці, використовувалася так звана глаголиця.

До Дня української писемності та мови, 25 жовтня, відбувся Всеукраїнський радіодиктант національної єдності. Він прозвучав уже двадцять п’ятий раз, і щороку кількість учасників збільшується. Долучилися до написання радіодиктанту і наукові працівники Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі».

Авторкою цьогорічного радіодиктанту стала письменниця Оксана Забужко, текст мав назву «Магія голосу». Читав його письменник, музикант, екоактивіст Павло Вишебаба який мобілізувався до лав ЗСУ з початком повномасштабного російського вторгнення.

 

Довідково:

Генеалогічно українська мова належить до індоєвропейської мовної сім’ї. Про це свідчать і архаїзми, і деякі фонетичні та морфологічні ознаки, які зберегла наша мова протягом століть.

Давньою українською мовою написані козацькі державні документи й хроніки, створена самобутня художня писемність епох – від Івана Вишенського до Григорія Сковороди. Українці мають свою могутню класичну літературу, визнаних світом геніїв: Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесю Українку, Михайла Коцюбинського, Василя Стефаника.

Кілька століть нас привчали до думки про нібито «вторинність» української мови, ретельно приховуючи від українців величезний масив української ж писемності, історії та культури, що сягає глибокої давнини і налічує багато тисячоліть.

Давніший із літописів, який дійшов до нас, був написаний у 1377 р. на пергаменті – вичиненій телячій шкірі. Він носить назву Лаврентіївського, за іменем монаха-переписувача Лаврентія. Зокрема до цього списку входить «Повість врем’яних літ» (або «Повість минулих літ»), написаний на початку XII ст.

Автором «Повісті» вважається монах Києво-Печерського монастиря Преподобний Нестор-літописець (близько 1050 – 1114 рр.). Також його перу належать житія святих… Преподобний Нестор працював до останнього дня свого земного життя. Мощі святого покояться в Ближніх печерах Києво-Печерської лаври.