Під фанерою в церкві Нижніх Гаїв виявлені настінні орнаменти і малюнки

Під фанерою в церкві Нижніх Гаїв виявлені настінні орнаменти і малюнки

Експедиції завжди були невід’ємною частиною музейної справи. Вони проводяться практично всіма музеями. Не виключенням є і Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі».

Окрім відвідин населених пунктів Самбірщини – Черхави, Бережниці та Чукви та віднайдення там унікальних артефактів сьогоднішня експедиція продовжила свою роботу в селі Нижні Гаї.

Однією з причин відвідин церкви Святої Параскеви, збудованої в 1882 році стало те, що під час проведення заміни опалення, в храмі під фанерою, якою обшита внутрішня частина храму були виявлені настінні орнаменти і малюнки. Потрібна була консультація фахівців.

Тому, доктор історичних наук, професор, завідувач відділу історії середніх віків Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України Володимир Александрович, кандидат історичних наук, директор ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдан Лазорак, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського НАН України, член Президії НТШ Андрій Фелонюк та завідувач відділу реставрації Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини, відомий художник-реставратор Андрій Лінинський відвідали церкву Св. Параскеви, щоб оглянути знахідку.

Спеціалісти ретельно вивчили знайдені декоративні рисунки та великі розписи і дійшли висновку, що вони мають цінність в комплексі, і це необхідно зберегти. Але поки що, в часі війни, проводити реставрацію недоцільно, адже це дуже дороговартісна процедура. Окрім того було визначено, що великі розписи перемальовані і виконані значно пізніше, ніж їх обрамлення – приблизно в 50-х роках ХХ сторіччя.

Парох храму Святої прп. Параскевії с. Нижні Гаї протоієрей Анатолій Полянко висловив припущення, що в часі, коли церква була закрита в 1947 році, громада села домагалася її відкриття. А оскільки вона належала УГКЦ, тому була поставлена умова позбутися уніатських символів, замалювати греко-католицьких святих. Навіть виконавши майже всі вимоги, громаді все одно не дозволили її відкрити – поки все не буде сховано. Тоді й внутрішня частина була «зашита» фанерою. Але це лише одна із версій.

Та в будь-якому випадку знайдені артефакти будуть збережені, більш досконально вивчені, а після нашої спільної перемоги над ворогом вже можна буде обговорити та вирішити іх подальшу долю.

Дякуючи пароху села Нижні Гаї о. Анатолію Полянку та старості Василю Василенку музею в Нагуєвичах були передані підсвічник,  старовинні фелони та дияконські ризи з оригінальними вишивками, притаманні лише цій місцині.