Презентація книги «Країна солі і нафти»: описи подорожей Дрогобиччиною у 1768-1914 роках. Студії. Документи. Матеріали (27 червня 14 год. ДІКЗ «Нагуєвичі»)
Презентація нашої нової мандрівної книги із туристичною картою «Країна солі і нафти»: описи подорожей Дрогобиччиною у 1768–1914 роках. Студії. Документи. Матеріали / «Kraina soli i nafty»: opisy podróży po ziemi drohobyckiej w latach 1768–1914. Studia. Dokumenty. Materiały.-Лєгниця-Дрогобич-Нагуєвичі, 2024.
(Богдан Лазорак, Беата Скварек, Тетяна Лазорак)
1330 книжкових сторінок мандрівних стежок
140 мандрівних описів подорожей
515 ілюстрацій про мандрівників та їхні пригоди
Ця книга є продовженням трилогії монографій із серії «Доба Франка», запланованих у рамках проєкту «Від землі Вітелона до землі Івана Франка» і водночас нашим сміливим дослідницьким вступом для спеціального дослідження, присвяченого історії мандрівок Дрогобиччиною в період кінця XVIII – початку ХХ ст.
Водночас це перша в історіографії спроба антології описів подорожей «Франковим Краєм» від епохи Бальтазара Гакета до епохи Івана Франка.
27 ЧЕРВНЯ (ЧЕТВЕР) 14-00
КОНФЕРЕНЦ-ЗАЛ ДІКЗ «НАГУЄВИЧІ»
Книжка написана силами науковців Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі», Державного закладу вищої освіти Колегіуму Вітелона в Лєгниці та Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка.
Автори цього двомовного дослідження (польською та українською мовами) уклали історію мандрів Дрогобиччиною в чотирьох розділах, які доповнюються документами, архівними і літературними матеріалами з описами мандрівок, а також малюнками та фотографіями.
У монографії, згідно з засадами історичної методології, представлені факти і події, які ґрунтуються на писемних, актових і наративно-описових (літературні твори, листи, щоденники, спогади), картографічних (карти, плани) джерелах, а також газетних матеріалах і републікаціях. Перевагою книжки є унікальний додаток у формі настільної карти-брошури під назвою «Десять давніх мандрівних маршрутів Дрогобиччиною: «Від Бальтазара Гакета (1789 – 1790) разом з Іваном Франком (1884) і аж до Карла Фердинанда (1912)» із зазначенням місць зупинок відомих мандрівників на теренах Дрогобиччини, що дозволить сформувати нові сучасні туристичні маршрути з найбільш цікавими і в той же час рідкісними описами подорожей кінця XIX початку XX століття.
Наприклад, після осмислення книги читач особисто зможе відтворити маршрут з Дрогобича до таких карпатських сіл, як Урич, Східниця, Майдан і Кропивник, створений на основі геологічних описів подорожей вченого-енциклопедиста французького походження, професора Львівського університету Бальтазара Гакета, у 1787 – 1789 роках.
На карті окремо позначено туристичні маршрути родини Франків, які реконструйовані за описами подорожей Івана Франка, зокрема 1869, 1874 та 1884 років, а також маловідомим описом його сина Петра Франка під час мандрівки до Урича у 1911 році.
Серед маловідомих маршрутів, які дозволять сучасникам відчути індустріальну епоху Габсбургів, знайдуться дві подорожі цісаря Франца Йосифа І у 1851 та 1880 роках до Дрогобича та Борислава. Нарешті, серед рідкісних туристичних шляхів у книжці представлено унікальний маршрут, описаний у 1851 році забутим українським мандрівником Федором Білоусом, під час його подорожі зі Сколе до Підгородців, Урича, Східниці, Борислава та Дрогобича. Вперше в історіографії карта-брошура із вибраними десятьма маршрутами Дрогобиччиною містить зазначення їхніх назв, хронології, географії, а також найважливіших описових характеристик із фотографіями.
У підготовці цієї карти-брошури при макетуванні та розробці ідеї дизайну авторам допомагали Олександр Сабинін та Юлія Плюйко. Завдяки цьому кожен, хто прочитає нашу книгу, зможе особисто здійснити подорож Дрогобиччиною – її природними та культурними пам’ятками, які з давніх часів збереглися в описах мандрівників.
Автори публікації висловлюють надію, що представлене дослідження знайде своїх читачів серед широкого кола української та польської громадськості, а також стане джерелом натхнення для подальших досліджень та історичних розвідок, присвячених мандрівкам Дрогобиччиною.
Слова подяки адресуємо рецензентам – професору, доктору історичних наук Станіславу Домбровському та професору, доктору історичних наук, лауреату міжнародної премії Івана Франка Леоніду Тимошенку за цінні зауваження та внесений науковий вклад у видання монографії. Окрему подяку за допомогу у пошуку та аналізі окремих описів подорожей виражаємо дрогобицькому екскурсоводу та краєзнавцю Олегу Стецюку, який один із небагатьох щоденно і наполегливо популяризує туристам Дрогобича власну екскурсійну візію «Доби Івана Франка», побудовану на давно втрачених описах подорожей багатьох поколінь мандрівників.
Водночас щиру подяку висловлюємо за осібні консультації світлої пам’яті голові спілки вчителів полоністів України пану Адаму Хлопеку (†1.01.2024), зберігачеві фондів Літературно-меморіального музею Івана Франка ДІКЗ «Нагуєвичі» Назарію Юрчишину, а також фахівцеві із формування інтернет-сторінки періодичного видання ДІКЗ «Нагуєвичі» Сергію Матійку, приміром за технічну підтримку у справі фотографування окремих музейних експонатів. Ми також дякуємо всім співробітникам архівів, бібліотек, музеїв та інших установ, фондами яких користувалися автори публікації. Саме вони, незважаючи на нинішню, складну для всієї України ситуацію, дбають про збереження зібраних документів, постійно поповнюючи ресурси своїх установ для майбутніх поколінь.
Щиро запрошуємо до Нагуєвич на презентацію антології мандрів Дрогобиччиною періоду 1768-1914 років.
Все буде Франкова Україна і наукова книга, як зброя, адже дане видання матиме і благодійну мету для підтримки Збройних Сил України!
Останні коментарі