Презентація науково-популярного видання «Дрогобицька солеварня»
«Сіль по праву вважають матір’ю Дрогобича. В давнину вона найчастіше отримувала форму «топки» – грудки у формі усіченого конуса. В ХV ст. Топка була висотою приблизно 17 см. У другій половині ХІХ ст. встановлено стандарт, згідно з яким топка сягала 1 кг ваги та 15 см.». Такими словами розпочинається науково-популярне видання «Дрогобицька солеварня», яке в останній день січня презентували у Молодіжному центрі «Під КОЦом», авторства молодого науковця, аспіранта кафедри всесвітньої історії та спеціальних історичних дисциплін ДДПУ ім. І. Франка, зберігача фондів Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Назарія Юрчишина.
Ця подія зібрала до залу Дрогобицького культурно-освітнього центру ім. І. Франка багатьох відомих і молодих науковців, краєзнавців, гостей з Трускавця, Борислава, Львова, Лішні, Нагуєвич, Стебника.
Модератор презентації доктор історичних наук, професор Леонід Тимошенко коротко розповів про автора книжки, його наукові напрацювання та наголосив на тому, що тішиться здобуткам молодих науковців, які продовжують напрацювання наших вчених-істориків.
У свою чергу автор видання Назарій Юрчишин розповів про те, як виникла ідея цієї праці, як відбувався сам процес її написання та висловив подяку усім, хто допоміг у її підготовці та виданні. Зокрема директору Дрогобицького солевиварювального заводу Олегові Петренку, гідрогеологу, головному технологу заводу Оксані Бунді, кандидату історичних наук, головному зберігачу фондів музею «Дрогобиччина» Марії Русин, видавцю Тарасові Шереметі.
«Ще здавна візитівкою міста була сіль. Саме тому в Дрогобичі діє одне із найстаріших підприємств не тільки в Україні, але і у Європі – солевиварювальний завод. Перша згадка датується 1390 роком» – цим розпочав свою розповідь директор солеварні Олег Петренко. Але він у своєму виступі більше зупинився на сьогоднішній ситуації на підприємстві. Про те який «дамоклів меч» висить над заводом, але про це більше у відеоматеріалі, який буде згодом.
Кандидат історичних наук, начальник управління культури та розвитку туризму Дрогобицької міської ради Володимир Ханас наголосив на тому, що, власне, солеваріння в Дрогобичі розпочалося в період княжої доби, коли з’явились перші паростки нашої державності, і про це потрібно говорити.
Дрогобицька сіль є унікальною, аналогів якій немає у Європі за технологією виготовлення та смаковими властивостями. То ж потрібно популяризувати нашу дрогобицьку продукцію, в тому числі у вигляді таких науково-популярних видань.
Останні коментарі