«Про вечори народньої ноші та світливців УФОТО» – розповідь Софії Легін
В програмі сьомого благодійного етнофесту, приуроченого 167-й річниці з дня народження Івана Франка, відбулося багато цікавих подій, однією з них була розповідь вченого секретаря Державного меморіального музею Михайла Грушевського, членкині УФОТО та волонтерки Львівського Фотомузею Софії Легін «Про вечори народньої ноші та світливців УФОТО».
У конферц-залі Літературно-меморіального музею Івана Франка зібралися поціновувачі історії народних традиційних обрядів, щоб послухати розповідь пані Софії. Серед них знані місцеві краєзнавці, науковці, фахівці зі східних областей України, народні депутати України – всі ті, кому не байдужа наша історія, наше коріння.
Софія Легін розповіла, що ще в 1922 році у Львові було засновано жіночий промисловий кооператив «Українське Народне Мистецтво» членкині якого одним із завдань ставили перед собою плекати та сприяти розвитку українського народного мистецтва, зацікавити ним настільки, щоб воно стало необхідним у повсякденному житті. У 1935 році кооператив з метою збереження українських народних традицій та популяризації народного вбрання започаткував у Львові щорічні вечори народньої ноші. Пані Софія докладно розповіла про те, хто долучався до організації проведення вечорів та де вони проходили, яку мали мету та значення.
Також вона описала, власне, як вони відбувалися: «Хлопці та дівчата посідали поруч під печею, господар, господиня і поважні старші люди. Молодь безжурна, весела, дівчата прядуть, хлопці також не сидять без діла, приспівують, жартують…»
Присутні побачили оригінальні світлини українських строїв, зроблені членами «Українського фотографічного товариства», під час проведення вечорів народної ноші. Зокрема, такими відомими фотомитцями як Олександр Пежанський, Ярослав Савка, Нестор Нижанківський.
Ініціатором цієї пізнавальної розповіді є керівник проектів «Фотографії старого Львова» і «Львівський Фотомузей», історик фотографії та волонтер, друг Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Роман Метельський.
Останні коментарі