Відкриття виставки кольорових світлин Олександра Пежанського «Перший колір»

Відкриття виставки кольорових світлин Олександра Пежанського «Перший колір»

В середу, 30 листопада, в Державному історико-культурному музеї «Нагуєвичі» відбулося відкриття виставки кольорових світлин Олександра Пежанського «Перший колір».

Цього року виповнюється 130 років з дня народження Олександра Пежанського – одного з цікавих, але маловідомих українських архітекторів Львова, талановитого фотографа, члена Українського фотографічного товариства, він один з перших у Галичині, хто зайнявся кольоровою фотографією, скрипаль, художник та мандрівник, член Туристично-краєзнавчого товариства Плай».

То ж, відкриваючи виставку директор ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдан Лазорак зазначив: «…щоб не ставилося сьогодні питання: «Чому маємо такі наслідки для нашої культури?», – ми маємо з вами повертати в історію української фотографії, української тяглости культури такі постаті, як Олександр Пежанський, тому що ми будемо програвати ту битву, і далі будуть казати, що десь існувала та культура. А насправді вона не існувала, а давала приклад іншим національним громадам».

Про постать Олександра Пежанського, його історію життя і про те, як виникла ідея цієї виставки розповіла вчений секретар вченої ради Національного музею ім. М. Грушевського у Львові Софія Легін. Саме на останньому Етно-фесті в музеї «Нагуєвичі», в якому брали активну участь і представники «Українського фотографічного товариства», їм потрапила книжка про Олександра Пежанського. Дізнавшись про те ким вона була подарована музею, члени товариства «вийшли» на дочку пана Олександра Дарією Ярошевич, яка мешкає в США.

Про цікаві подробиці того, як було передано три ящики прозірок (слайдів) та кіноплівку розповів львівський фотограф, колекціонер, засновника сайту «Фотографії Старого Львова» та ініціатор створення у Львові фотомузею Роман Метельський.

А про технічні питання їх оцифрування розповів Ігор Ткачик – саме він поділився секретами, як вдалося оцифрувати кіноплівку, на якій зафільмовано змагання 1929 року в Славську Карпатського лещетарського клубу. Двохвилинний фільм також зняв Олександр Пежанський.

Також своїми враженнями від виставки поділилися колишній ректор Дрогобицького державного педагогічного університету Надія Скотна та депутат Дрогобицької міської ради Світлана Маменька.

Ім’я Олександра Пежанського (1892–1972) поки маловідоме: по-перше, історія української фотографії ще не написана, по-друге, більшу частину життя митець провів в еміграції. Зараз, коли українці відкривають для себе вітчизняних майстрів ХХ століття, саме час згадати і про Пежанського: його талановиті світлини говорять самі за себе.

Тому запрошуємо до Державного історико-культурного музею «Нагуєвичі» відвідати виставку. Сподіваємося, після перегляду його досконалих робіт у вашому переліку визначних українських фотографів стане на одне ім’я більше.

Виставку підготували та оформили старша наукова співробітниця музею Тетяна Лазорак та головний зберігач фондів музею Ростислав Хміль.