ДІКЗ «Нагуєвичі» та Дрогобицька РВА долучилися до музейної ініціативи з реагування на збереження культурної спадщини в умовах війни

ДІКЗ «Нагуєвичі» та Дрогобицька РВА долучилися до музейної ініціативи з реагування на збереження культурної спадщини в умовах війни

Московія веде війну не просто за територію, не за природні ресурси. Вони ведуть війну за культурну спадщину. Можливо, для декого зараз це звучить дивно. Але, це війна проти нашої культурної спадщини – і матеріальної, і нематеріальної. Якусь частину культурної спадщини вони хочуть знищити, а якусь – присвоїти.

Упродовж сотень років московія вивозила козацькі клейноди, вивозила останки князів. Це робили нібито для досліджень. Вивозили або в Петербург, або в Москву. І жодного разу нічого не повернулося. Наприклад, для досліджень в часи СРСР вивезли останки Ярослава Мудрого. А козацькі клейноди вивезли відразу після зруйнування Запорізької Січі у 1775 році.

Викрадали ще починаючи з Вишгородської Богородиці. Її ще вивіз Андрій Боголюбський з Вишгорода в ХІІ сторіччі, зараз там називається Володимирською Богородицею. Чому це робили? Московіти хотіли показати, що вони мають корені з древньої Русі. Інші речі, які не вкладаються в їхній контекст, контекст «русского міра», вони хочуть знищувати. Відповідно, насамперед потрібно захищати пам’ятки, які не є частиною їхньої ідеології. В першу чергу це – дерев’яні церкви XVII-XIX століть. Там треба поставити вогнегасники й захистити їх антипіренами, речовинами, що ускладнюють займання матеріалів та знижують швидкість поширення полум’я.

Вчора, 29 червня у Дрогобицькому районі в межах музейної ініціативи з реагування на збереження культурної спадщини в умовах війни та її посткризового відновлення, відбулась передача вогнегасників для церков національного та місцевого значення.

За промоції штабу порятунку спадщини, посольства Хорватії і Андрія Салюка, а також начальника управління охоронно-культурної спадщини ЛОДА Василя Петрика, робоча група у складі в.о. начальника відділу містобудування та архітектури Дрогобицької РВА Ірини Куцмиди, головного зберігача фондів Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Ростислава Хміля, музейного доглядача ДІКЗ Сергія Матійка та фахівця відділу житлово-комунального господарства Дрогобицької РВА Михайла Якимчука передали по два вогнегасники п’ятьом храмам Дрогобиччини, які майже всі були збудовані понад 300 років тому.

Протипожежні засоби передали безкоштовно в межах гуманітарної допомоги закордонними донорами, інституціями, фізичними особами з метою збереження культурної спадщини в умовах війни.

Окрім цього, музейні працівники провели попередні домовленості з представниками церков про подальшу співпрацю щодо програми збереження культурної спадщини Франкового краю.