В музеї відкрилась виставка особистого архіву і бібліотеки професора Михайла Шалати та відбулося виїзне засідання товариства «Україна-Світ»

В музеї відкрилась виставка особистого архіву і бібліотеки професора Михайла Шалати та відбулося виїзне засідання товариства «Україна-Світ»

Сьогодні, 25 квітня, в Дрогобичі та Нагуєвичах відбулося виїзне засідання товариства «Україна-Світ», його Львівського відділення, присвячене пам’яті професора-франкознавця Михайла Шалати. Тим самим розпочинаючи Літературно-мистецьку Академію «Країна Франкіана», яка триватиме до 28 травня на Франковій землі. Спочатку учасники засідання поклали квіти до пам’ятника Т. Шевченку в Дрогобичі, відвідали місця поховання Михайла Шалати й Тимофія Бордуляка та меморіальну дошку М. Шалати на фасаді Дрогобицького міського народного дому ім. Івана Франка.

Перша частина засідання відбулася в кімнаті-студії Івана Франка на факультеті української та іноземної філології Дрогобицького державного педагогічного університету. А вже після відвідин оглядового майданчика дрогобицької ратуші, сільзаводу та церкви Святого Юра прибули до рідного села Франка – Нагуєвичі, а саме до Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі», де, власне, продовжило свою роботу засідання товариства.

Також у виставкових залах Літературно-меморіального музею Івана Франка була представлена виставка особистого архіву і бібліотеки професора Михайла Шалати, яка містить унікальні дидикації відомих письменників, істориків, франкознавців, перекладачів та критиків. Водночас вперше представлено печатку особистого архіву професора, листування, наукові виписки, портрети та інші унікальні речі.

З вітальним словом до гостей звернувся директор ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдан Лазорак. Він розповів про ідеї, які виношував Михайло Шалата в плані розвитку музею. І багато з них вдалося втілити. «Візьміть Будинок літератора. Він будувався не просто так. Михайло Шалата запитував: «А де письменники мають приїжджати?» То вже потім влада почала щось перебудовувати. Але підписи кругом стоять Михайла Йосиповича Шалати. Меморіальна дошка до 200-ліття Тараса Шевченка на Будинку літератора – підписи Михайла Шалати. Я вже не кажу про його величезний вклад у побудову пам’ятника Т. Шевченку в Дрогобичі. Нещодавно нам у фонди музею пані Наталя Яцків передала унікальну документацію: план розміщення, протоколи, рекомендації архітекторам – і знову, кругом його підписи».

У своєму виступі Лавреат Міжнародної премії Івана Франка, професор Леонід Тимошенко розповів про те, як виникла ідея проведення «Шалатівських читань». «Я хотів би вам повідомити, що ідею проведення читань виникла в Богдана Лазорака відразу після смерті Михайла Шалати і я в минулому році готував цю програму, вона вже відсотків на вісімдесят готова. Ми планували її на грудень, але з кількох причин довелося перенести. То ж ми подумаємо, коли зможемо їх провести і проведемо! Також ми обов’язково маємо видати меморіальний збірник Михайла Шалати, як це зробили в Українському Католицькому Університеті в пам’ять про відомого історика Ігоря Скочиляса».

Про діяльність товариства «Україна-Світ» розповів голова його Львівського відділення, доктор філологічних наук, голова Міжнародної асоціації франкознавців, професор Михайло Гнатюк.

А про те, як самотужки, без підтримки міністерств та відомств, родичі відомих людей намагаються вшановувати на достойному рівні пам’ять своїх батьків поділилася донька Героя України, директора Львівської галереї мистецтв, академіка Української академії мистецтв Бориса Возницького доцент кафедри реставрації творів мистецтва у Львівській національній академії мистецтв Лариса Возницька.

Також учасники засідання переглянули документальний фільм, про Михайла Шалату, його полум’яний виступ щодо захисту української мови, ще в 2012 році, на мітингу в Дрогобичі.

Опісля всі присутні відвідали відкриття виставки, створеної на основі особистого архіву і бібліотеки Михайла Шалати та подарованих його дочкою Іриною Шалата-Барна для фондів Літературно-меморіального музею Івана Франка ДІКЗ «Нагуєвичі». На відкритті поділилися своїми враженнями Богдан Лазорак, Ірина Шалата-Барна та доктор філологічних наук, професор Галина Сабат.

На завершення директор Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак провів цікаву ознайомчу екскурсію для сьогоднішніх поважних гостей музею.