Друга Міжнародна презентація нової двомовної книжки з трилогії «Доба Франка» «Дрогобич і дрогобицька земля у 1914-1919 рр. Дослідження історії міста та регіону»

Друга Міжнародна презентація нової двомовної книжки з трилогії «Доба Франка» «Дрогобич і дрогобицька земля у 1914-1919 рр. Дослідження історії міста та регіону»

Сьогодні, 16 січня, в сесійній залі дрогобицької ратуші відбулася друга Міжнародна презентація нової двомовної книжки з трилогії «Доба Франка» «Дрогобич і дрогобицька земля у 1914-1919 рр. Дослідження історії міста та регіону», яка вийшла у світ в кінці минулого року у видавництві AEH у Варшаві. Нагадаємо, що перша її презентація відбулася 25 листопада в Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» 25 листопада 2022 року. А сьогодні презентувати спільну працю приїхала співавторка книги – доцент факультету соціальних і гуманітарних наук Колегіуму Вітелона Державного університету в Легниці, кандидат історичних наук доктор Беата Скварек.

Розпочався захід з вшанування пам’яті наших воїнів, які загинули, боронячи рідну землю від ворога та безневинно вбитих мирних мешканців українських міст та сіл.

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма у своєму вітальному слові наголосив на важливості виходу у світ цієї книги, зазначив, що сьогоднішня підтримка польського народу ще раз показує, хто є наші друзі та побажав учасникам презентації успішної роботи.

У свою чергу директор Державного історико-культурного заповідника Нагуєвичі та викладач ДДПУ імені Івана Франка Богдан Лазорак, як один із співавторів книги ознайомив присутніх з основними п’ятьма розділами книги та розповів про ту грандіозну роботу, яка тривала близько десяти років, для того, щоб читачі змогли взяти в руки це видання. Як результат маємо цю книгу, присвячену болючим питанням сучасності та історії, питанням жертовності і героїзму, втрат і перемог, а також питанням духовності та культури. Усі ці задуми втілили в життя музей Івана Франка заповідника «Нагуєвичі», факультет історії, педагогіки та психології ДДПУ ім. І. Франка та Колегіум Вітелона в місті Лєгниця. Також Богдан Лазорак подівся планами про вихід третьої книги спільного українсько-польського проєкту «Доба Франка».

У своєму виступі доктор Беата Скварек сказала: « Різне було між українцями і поляками в різні часи, але цим повинні займатися історики, а не політики. Зараз же ми маємо спільного ворога. Вас, українців, сьогодні спіткала велика трагедія, і це нас усіх об’єднало, щоб разом ми могли протиставити тому злу, яке виходить з росії. А ми, науковці, маємо показувати молодому поколінню, що було, щоб робити правильні висновки».

Також в обговоренні взяв участь проректор з науково-педагогічної роботи, міжнародних зв’язків та інформаційної діяльності Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка Ігор Гриник: «Я переконаний, що ця книга є надзвичайно важливим елементом у нашій боротьбі за нашу державність і за нашу спільну перемогу. Від імені ректорату університету хочу подякувати в першу чергу авторам за титанічну працю і нашим польським партнерам за те, що допомогли, посприяли і видали цю книгу. Я переконаний, що наша співпраця буде щораз більше і більше розвиватися».

Також він подякував пані Беаті Скварек за ще один титанічний напрямок діяльності – волонтерство. «Ця відданість Україні проявилася з перших днів повномасштабної війни, коли наші польські друзі, практично щоденно були з нами на зв’язку. Вони допомагали і допомагають усім необхідним особам, які вимушено покинули свої домівки і сьогодні проживають в гуртожитку Дрогобицького педуніверситету», – зазначив Ігор Гриник.

Та, повертаючись до самої книги, більше про неї розповіли співавторка, старший науковий співробітник ДІКЗ «Нагуєвичі» Тетяна Лазорак та один з рецензентів книги професор, доктор історичних наук, лауреат премії імені Івана Франка Леонід Тимошенко.

Зокрема, пані Тетяна докладно розповіла про Дрогобицьку цісарсько-королівську гімназію ім. Франці Йосифа І у 1914-1918 рр., як під час російської окупації Дрогобича її було знищено, вкрадені колекції рідкісних речей, спалено бібліотеку. Психологія російського окупанта не змінилася і через сто років – і сьогодні ця нечисть грабує, вбиває, нищить.

Професор Леонід Тимошенко у своєму короткому виступі відзначив важливість праць істориків-краєзнавців та істориків-науковців, дещо різних підходах їх досліджень, передбачив, що ця книга стане в майбутньому поштовхом для написання історії міста Дрогобича. Якщо події лише п’яти років ледве вмістилися в том із 650 сторінок, то багатовікова історія міста може мати кілька десятків томів. Роботи для істориків ще вистарчатиме.

Доктор Беата Скварек подарувала музею Івана Франка в Нагуєвичах вирізьблений портрет із зображенням великого Каменяра, а Богдан Лазорак, у свою чергу, вручив пані професорці невеличку відзнаку – значок із зображенням садиби Івана Франка, який вручається лише друзям і партнерам музею.

Слід зауважити, що це перша в історіографії книжка, українською та польською мовами, у якій докладно аналізується ЗУНР на теренах «Франкової Каліфорнії».

Інформація для читачів: книжка «Дрогобич і дрогобицька земля у 1914-1919 рр. Дослідження історії міста та регіону» вже є у вільному доступі на нашому сайті Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» в розділі «Про Заповідник» підрозділі «Видавництво заповідника».

https://kamenyar.info/drogobych-drogobytska-zemlya-u-1914-1919-rr-doslidzhennya-istoriyi-mista-ta-regionu/