Історичне рішення родини Франка з Америки! Унікальна колекція картин Зеновія Франка у кількості 47 творів офіційно передана до фондів ДІКЗ «Нагуєвичі»

Історичне рішення родини Франка з Америки! Унікальна колекція картин Зеновія Франка у кількості 47 творів офіційно передана до фондів ДІКЗ «Нагуєвичі»

25 лютого внук Захара Франка – Зеновій Васильович Франко подарував до фондів музею-садиби Івана Франка в Нагуєвичах, на постійне зберігання та експонування, унікальну колекцію власних картин, які він малював впродовж свого життя. Завдячуючи нашому давньому приятелеві, відомому художнику з Івано-Франківська Петру Грицюку, сьогодні ця унікальна колекція картин Зеновія Франка у кількості 47 творів офіційно передана до фондів Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі».

Як відомо, рівно рік тому, 25 лютого 2022 року, внук рідного брата Івана Франка – Захара, Зеновій Васильович Франко, будучи у поважному віці проте у дуже патріотичному дусі заспівав у Сполучених Штатах Америки гімн України на підтримку рідного українського народу! Сьогодні також добре відомо, що саме батько Зеновія Франка – Василь Захарович Франко доглядав Івана Франка останні місяці його життя в часі Першої світової війни. Мабуть, так вже склалося, що історичні події Українського народу відбуваються саме у часі війн із кацапами. Теперішня битва вирішальна, як на рівні армії, так і на рівні франкознавчої спадщини – Українського Культурного Фронту.

Маємо надію, що цей безумовний дар любові для рідного краю та України з боку родини Захарія Франка має сьогодні сигналізувати нам усім, що Україна має Велику Родину Франків, а відтак сильну культурну спадщину, яка заслуговує бути відкритою для усього демократичного освіту.

Ще під час святкування 161-річчя з Дня Народження Івана Франка, на запрошення Петра Грицюка, до Будинку літератора в Нагуєвичах приїхали подружжя Зеновій та Тетяна Франки. Гостей радо зустрічали на Верховинщині та Яремчанщині. Далі Франки відвідати Дрогобич, Львів та Київ.

Саме після цієї мандрівки до Нагуєвич Зеновій і Тетяна Франки подарували до фондів садиби оригінальну вишиту сорочку Василя Франка, а також його портрет, власноручні спогади, та колекцію фотографії із родинного архіву.

Довідково:

Зеновій Франко, народився 6 квітня 1937 року в м. Дрогобич, Львівської області. Батько Василь Франко, мати Марія Шимко. Дід Зеновія Васильовича, Захар, рідний брат великого Івана Яковича Франка. Під час війни родина Зеновія була вивезена до Німеччини, а по її завершенні виїхала до Сполучених Штатів Америки. Там Зеновій отримав освіту інженера. Служив в збройних силах США на території Німеччини. Під час служби познайомився зі своєю майбутньою дружиною Тетяною, дитячі роки якої пройшли в Греції. Сім’я Зеновія і Тетяни Франків виростила двох доньок Тамару і Зірку. Родина живе в Атланті, Джорджія, США та часто проводить літо в Афінах.. У вільний час Зеновій займається живописом. Про своє вподобання говорить: « … я аматор малярства і малюю для дружини на спогад про мене. Люблю і читаю книги про українську історію, поезію і все, що пов’язане з Україною. Люблю класичну музику і українські народні пісні».

В 2016 році Зеновій Франко брав участь в творчих заходах Всеукраїнського патріотичного мистецького проекту «У нас єдина доля – ім’я їй Україна». Так, серед творів 40 художників з України та Греції, на виставках в Афінах та Салоніках було представлено три його роботи, які Зеновій Васильович люб’язно передав в Україну. 24 серпня 2016 року ці картини були репрезентовані в Івано-Франківську на виставці присвяченій 25-й річниці Незалежності України, після чого передані до музеїв.

Колектив хранителів садиби Івана Франка в Нагуєвичах висловлює щиру подяку родині Франків з Атланти, а також пану Петру Грицюку за рідкісний дарунок. Мислимо, що вже 23 серпня 2023 р. на день народження Василя Франка, і напередодні Дня народження Івана Франка відкриємо унікальну в історії франкознавства виставку творів внука Захара Франка.