Незважаючи на погоду за вікном “Навчання з (за) Франком” продовжується!

Незважаючи на погоду за вікном “Навчання з (за) Франком” продовжується!
Найголовнішим предметом нормальної школи отців василіан була, звичайно, релігія. Викладав цей предмет катехит. Окремий катехит був для українців, тобто для тих, хто був греко-католиком, окремий – для учнів римо-католиків та окремий – для тих, хто сповідував Мойсеєву віру. Усі катехити мали великий досвід. Вони були людьми авторитетними та їх поважали не тільки у своїй громаді, але й у всьому місті.
Крім релігії, у школі вивчали німецьку, польську та руську, тобто українську, мови. З кожного предмету виставляли оцінку як середньоарифметичне з оцінок, які учень одержав за читання, знання граматики, орфографії, вміння розмовляти та письмово висловлювати свої думки. Оцінювали знання за шестибальною системою:
1 – дуже добре,
2 – добре,
3 – достатньо,
4 – середньо,
5 – недостатньо,
6 – погано.
Така ж система використовувалась для оцінювання знань із математики. Також важливим предметом була каліграфія, або уроки красного писання. До уваги брали вміння учня писати німецькою, польською та руською мовами. З цих трьох оцінок виводили одну, яку заносили у шкільне свідоцтво. На каліграфію звертали надзвичайно велику увагу! Чому? А все тому, що майже усі випускники школи мали роботу пов’язану із паперами, і гарний почерк (розбірливий, який можна прочитати) високо цінувався!
Цікаво, що перед оцінками з цих предметів у свідоцтвах завжди першими писали оцінки з поведінки та пильності. Поведінку та пильність оцінювали за шестибальною системою.
Поведінка: Пильність:
1 – поведінка взірцева, 1 – зразкова,
2 – поведінка похвальна, 2 – належна,
3 – поведінка пристойна, 3 – достатня,
4 – поведінка «не без претензій», 4 – неоднакова,
5 – у тих, хто мав «багато претензій», 5 – недостатня,
6 – «багато претензій». 6 – погана.
На основі оцінок із предметів, пильності та поведінки виводили загальну оцінку, яку ще називали локацією. Фактично ця оцінка визначала місце учня в класі.
Локації:
1 місце – взірцеві,
2 місце – відмінні,
3 місце – друга локація,
4 місце – третя локація.
Цікаво, чи сподобалась би шкала оцінювань сучасним учням та їхнім батькам?